پاسخ وزارت نیرو به گزارش خبرآنلاین؛ نگفتیم وارد دوره ترسالی شده‌ایم

روابط عمومی وزارت نیرو، در پاسخ به گزارش خبرآنلاین توضیحاتی ارائه داده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دفتر امور اجتماعی و روابط عمومی شرکت مدیریت منابع آب ایران، در پاسخ  به مطلب منتشر در خبرآنلاین در تاریخ ۱۱/۱/۱۴۰۰ با کد خبر  ۱۴۹۸۹۳۰ تحت عنوان "دروغ بود ؛ خبری از تر سالی نیست / ۱۳۹۹ همه ایران خشک بود  " این توضیحات را ارائه داده است:

۱- در بررسی های آماری ،میانگین متحرک یکی از ابزارهای بررسی روند تغییرات بوده و امکان مقایسه روند حاکم در شرایط فعلی را با دوره مشابه در طول دوره آماری فراهم می نماید. در این نمودار که برای دوره های آماری موجود با میانگین متحرک ۷ ساله تهیه شده است، شیب تند افزایش ارتفاع بارش، پس از سال آبی ۹۷-۱۳۹۶ (به عنوان یکی از کم بارش ترین سال­ها) تا سال آبی ۹۸-۱۳۹۷ (به عنوان یکی از پرباران ترین سال­ها در طول دوره آماری) قابل مشاهده است. چنین روندی البته در طول دوره آماری بی سابقه نبوده و موارد مشابه آن در کشور رخ داده است. به ترتیبی که در طول دوره آماری با بیش از ۵ دهه جمع آوری آمار بارش کشور، چند سال آبی کم بارش با فاصله بسیار کوتاهی از یک سال پربارش و برعکس رخ داده است. برای نمونه می توان از این موارد به وقوع سال کم بارش ۷۳-۱۳۷۲ پس از وقوع یک سال پربارش ۷۲-۱۳۷۱ اشاره نمود.

۲- شکل‌­های پیوست، تغییرات متوسط بارش یک سال آبی کامل کشور (از سال آبی ۴۸-۱۳۴۷ تا سال آبی ۹۹-۱۳۹۸) و تغییرات متوسط بارش کشور در بازه زمانی ابتدای مهر تا ۳۱ فروردین (از سال آبی ۴۸-۱۳۴۷ تا سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹) بر اساس محاسبات شبکه ایستگاه­های باران­‌سنج مبنای وزارت نیرو را نشان می­‌دهد. از شکل ملاحظه  می‌­گردد طی دوره آماری ۵۳ ساله، وقوع دوره­‌های خشک بلافاصله پس از دو سال آبی تر کاملا محتمل و به صورت تکراری رخ داده است.

۳- بر اساس محاسبات حاصل از داده های  تولیدی شبکه ایستگاه­های باران­سنج مبنای وزارت نیرو،  بارش سال­های آبی ۹۷-۱۳۹۸ و ۹۹-۱۳۹۸ کشور به ترتیب ۳۸ درصد و ۲۷ درصد نسبت به متوسط بلندمدت، افزایش یافته و کشور در این سال­های آبی، به اصطلاح شرایط ترسالی را تجربه نموده است. بر این اساس، تنها اطلاق عنوان ترسال به سال­‌های آبی مذکور صحیح بوده و این موضوع با توجه به موارد مورد اشاره در بندهای ۱ و ۲ مذکور به معنای ورود به دور ترسالی محسوب نمی شود..

با عنایت به موارد فوق الذکر، اطمینان از ورود به دوره­های ترسالی یا خشکسالی تنها بر اساس تکرار رخداد مشابه طی دو سال آبی، ممکن نمی‌­باشد. چنین به نظر می­‌رسد که به طور طبیعی مقصود مقامات محترم وزارت نیرو چنانچه در رسانه ها انتشار پیدا کرده است ، اطلاق عنوان ترسالی به سال­‌های آبی مذکور بوده است.         

۴۷۲۳۷           

کد خبر 1510776

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =