تشکیل شورای تخصصی زنان و خانواده در کمیته ملی اسکان بشر

شورای تخصصی زنان و خانواده با حضور دبیرکل کمیته ملی اسکان بشر، ریاست مرکز مطالعات زنان دانشگاه تهران،ریاست بنیاد مادر و مشاوران کمیته ملی به صورت مجازی برگزار شد.

همزمان با برگزاری این نشست، دبیر کل کمیته ملی اسکان بشر در ادامه تشکیل شوراهای تخصصی در کمیته ملی از شکل گیری شورای تخصصی زنان و خانواده خبر داد. دکتر محمدمهدی مظاهری در این جلسه با ابراز خرسندی از تشکیل شوراهای تخصصی در کمیته ملی به عنوان اهرم پژوهشی  و محور علمی برنامه های کمیته به جایگاه زنان و خانواده در دستور کار برنامه اسکان بشر پرداخت و بر ضرورت توجه به برنامه های این شورا تاکید کرد.

او در حاشیه شکل گیری شورای تخصصی زنان و خانواده، برنامه ریزی برای تشکیل  شوراهای تخصصی را مسئله اصلی این کمیته دانست و افزود: بهره گیری از نیروهای متخصص در شوراها برای افزایش مشارکت دانشگاهیان در برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت کمیته ملی می تواند جلب مشارکت سازمانی و نهادها را در برنامه ها محقق سازد.

عضو هیات امنای بنیاد ایران نشناسی ادامه داد: اعضای شوراها درباره فرصت ها و نقاط ضعف و قدرت برنامه ریزی شهری و برنامه های اسکان بشر به بیان دیدگاه های خود می پردازند که این مهم در راستای پرداختن به خرد جمعی در کمیته است.

این استاد دانشگاه افزود: یکی از برنامه های این  شورا توجه دادن عموم مردم و مسولان به برنامه های اسکان بشر برای پرداختن به اصول توسعه پایدار در زندگی است. این برنامه ها در سطوح مختلف از جمله تاکید بر آموزش به جوانان در چارچوب خانواده و آموزش و پرورش متمرکز می شود.

دبیرکل کمیته ملی اسکان بشر در ادامه با اشاره به شورای تخصصی زنان و خانواده که جلب مشارکت شهروندان در دستور کار این شورا قرار گرفته است از شوراهای تخصصی محیط زیست و انرژی، شورای تخصصی معماری و شهرسازی و شورای تخصصی سالمندی و توسعه پایدار و شورای تخصصی آرمانشهر کودک خبر داد.

بر اساس این گزارش، اختصاص شماره هایی از نشریات تخصصی و پژوهشی مجموعه های عضو سرآغاز فعالیت های این مجموعه و پیشنهاد عقد تفاهم نامه علمی، پژوهشی و اجرایی از سوی مرکز مطالعات زنان دانشگاه تهران و بنیاد مادر از مهمترین موارد مطرح شده در این نشست تخصصی بود.

گفتنی است، کمیته ملی اسکان بشر با توجه به نقش خود در برنامه اسکان بشر ، تلاش می کند رویکرد سیاستگزاری و پژوهشی خود را حفظ کرده و در راستای تفاهم نامه های منعقد شده از ظرفیت دانشگاه ها و مراکز علمی برای برنامه های کمیته ملی بهره گیری کند. همچنین تلاش می شود تا در برنامه ریزی طرح های پیشنهادی از سوی هبیتات با بهره گیری از شوراهای تخصصی نظام طرح ها را بر اساس شرایط مناسب تری سازماندهی کند.

کد خبر 1515713

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =