الگوبرداری، حلقه مفقوده بازار مسکن کشور

در دورانی که بخش­های اقتصادی با رکود بی سابقه­ای درگیرند، رفتار بازارها نسبت به تمام اتفاقات تغییر کرده و سبک معاملات از حالت طبیعی خارج شده است. در بخش مسکن نیز به همین صورت علاوه بر مشکلات عدیده­ای که برای متقاضیان خرید و اجاره پیش آمده، آپارتمان فروشی نیز به یک چالش تبدیل شده است.

این مهم علاوه بر افزایش افسارگسیخته قیمت آپارتمان تهران، به دلیل کاهش توان مالی مردم و افت فعالیت اقتصادی کسب وکارها نیز روی داده است.

اقتصاد مسکن آلمان، پس از جنگ جهانی؛

شرایط نابسمان اقتصادکلان در کشورما که سالهاست بخش­های مختلف را همچون بازارمسکن درگیر کرده، با ورود به شرایط اپیدمی کرونا وارد بحران شد و تاثیر بسیاری روی قیمت و تعداد معاملات املاک گذاشت. این مهم علاوه بر اینکه مشکلات بسیاری در خرید و فروش ایجاد کرد، متقاضیان خانه اجاره­ای در تهران را نیز با چالش تامین اجاره­بها روبرو کرده است. از این رو سیاستهای نوین و محرکی نیاز است تا این بخش بسیار مهم را وارد مسیر ساماندهی کرد.

گفتنی است این شرایط را کشورهای متعددی در زمان­های مختلف تجربه کرده­اند و با اعمال تصمیم های صحیح و کاربردی علاوه بر خروج از بحران، هم اکنون به عنوان یک کشور توسعه یافته، اقتصادمسکن بسیار قوی و پیشرفته­ای دارند. کشوری همچون آلمان که پس از جنگ جهانی دوم با سیاستگذاری بسیار کاربردی توانست علاوه بر رشد ساخت و ساز، تقسیم بندی بسیار عادلانه­ای در خصوص زمین و املاک باقیمانده انجام دهد. از سوی دیگر با توسعه جاده ها و راه­سازی، زمین­هایی که ظرفیت توسعه فضای شهری داشتند را به شهرک­های مسکونی تبدیل کرد.

حمایت افزایش ساخت و ساز، مسیر توسعه پایدار بازار مسکن؛

از سوی دیگر سیاستگذاران وقت این کشور، با اعمال سیاستهای سازندگی و توجیه بازدهی مالی ساخت مسکن، بستر سرمایه­گذاری را برای ورود شرکت­های خارجی فراهم کرده و با ایجاد رونق در کارخانه­های داخلی، شرایط را برای توسعه و ساخت و ساز فراهم کردند. این مهم با همبستگی مردم و نگاه بلندمدت در سیاستگذاری ها، آلمان را به یک کشور پیشرو در تمام بخشهای اقتصادی به خصوص بازار مسکن تبدیل کرده است. به طوری که تامین نیاز مسکن به عنوان دغدغه محسوب نمی­شود و تمام بانک­ها با پرداخت تسهیلات بلندمدت و ارزان، شرایط را برای خانه­دار شدن راحت مردم فراهم می کنند.

لازم به ذکر است الگوبرداری از این سیاستها، میتواند در شرایط فعلی اقتصاد کشور ما کارساز بوده و علاوه بر صنعت ساختمان و بازارمسکن بسیاری از صنایع دیگر را نیز به توسعه پایدار رساند. منتها باید شرایط ورود سرمایه گذاری خارجی را با کنترل تورم و موجه سازی سرمایه گذاری در کشور فراهم کرد. این مهم نیز به تغییر نگاه سیاست­گذاران و بین­المللی کردن اقتصاد بازمی­گردد.

الگوبرداری، حلقه مفقوده بازار مسکن کشور

شفافیت در ارائه اطلاعات، کیلید جذب سرمایه گذار در بازار مسکن؛

گفتنی است بخش عمده ای از نوسانات موجود در بازار ارز و بخش مسکن، واکنش سرمایه گذاران به اخبار و رویدادهاست. از این رو با ایجاد فضای توسعه ای و امید به بهبود شرایط بین المللی، امید به این صنعت باز میگردد و مردم نقدینگی خود را در بخشی که واقعا به پیشرفت آن معتقدند سرمایه گذاری میکنند. این درحالی است که در سالهای اخیر، با هجوم سرمایه گذاران به بخش­هایی همچون بازار ارز، قیمت ها روند افزایشی می­گیرند و در نهایت با افزایش تقاضای لحظه ای، قیمت آن کالا وارد گرانی حباب گونه می­شود. اما با انتشار صحیح اخبار و اطلاعات روزانه تمام بخش­ها، افرادی که در بازار مسکن فعال بودند، با ایجاد نوسان در نرخ ارز، سرمایه خود را به صرافی ها نمی­برند و فقط در حوزه خودشان فعالیت می کنند.

شایان ذکر است این سردرگمی در سرمایه گذاری، دلیل مهم دیگری به نام کمبود اطلاعات شفاف و بروز دارد. به این صورت که تا یک دهه پیش، نرخ مسکن به صورت یکپارچه و شفاف در دسترس عموم مردم نبود و صرفا برخی از رسانه ها، با دریافت اطلاعات از مشاورین املاک، قیمت مسکن در برخی از مناطق را اطلاع رسانی می­کردند. از این رو مردم نیز ترجیح میدادند در بازاری همچون ارز و طلا که روزانه قیمت آنها منتشر میشد سرمایه گذاری کنند. در نتیجه سرمایه­گذاری در بازار مسکن آنطور که باید صورت نگرفت و این بخش از نقدینگی مردم مغفول ماند.

گفتنی است این مشکل بزرگ را مجموعه­ای دانش بنیان به نام کیلید حل کرد و سالهاست تمام اطلاعات املاک تهران به صورت آن لاین و طبقه بندی شده در دسترس همه مردم قرار گرفته است. نکته قابل توجه دقت این آمار است که همواره توسط هوش مصنوعی بروزرسانی می شود و در بخش اطلاعات بازار مسکن کیلید قرار می­گیرد. گفتنی است این قیمت ها را سامانه کیلید از سامانه سابا که توسط وزارت راه و شهرسازی ایجاد شده و مشاورین املاک را به ثبت اطلاعات معاملات خود از طریق کدرهگیری اجبار کرده، برداشت و پس از پردازش، آنها را به شکل نمودار درآورده و به زبان ساده در اختیار مردم می­گذارد.

الگوبرداری، حلقه مفقوده بازار مسکن کشور

کیلیدی که دربهای توسعه تکنولوژی در بازار املاک را گشود؛

لازم به ذکر است کیلید علاوه بر افزایش آگاهی مردم که از طریق بخش اطلاعات بازارمسکن، تخمین قیمت و کیلیدمگ انجام می­دهد، در فرآیند خرید، فروش و خانه اجاره‌ای در تهران سرعت و کیفیت را تا طور شگفت آوری افزایش داده است. به طوری که متقاضیان با استفاده از ابزارهای مختلف جستجو که شامل نقشه، پیداکردن خانه با استفاده از هوش مصنوعی، سیستم واقعیت افزوده و اعمال فیلتر می شود، راههای رسیدن به خانه رویایی را تسریع و تسهیل می کند. از این رو متقاضی خرید، یا حتی آپارتمان فروشی در تهران می تواند ابتدا آگاهی ملکی خود را افزایش دهد، پس از آن فایل خود را بارگذاری یا با استفاده از ابزارهای جستجو، ملک مناسب خود را پیدا کند و در نهایت با مالک و مشاور املاک موردنظر، وارد مذاکره شود.

گفتنی است متقاضی خرید آپارتمان تهران میتواند تمام نیازهای خود را از یک واحدمسکونی، در بخش جستجو از طریق هوش مصنوعی کیلید وارد کرده و از میان فایلهای متعدد کیلید، واحد متناسب با نیازهای خود را مشاهده کند. همچنین متقاضیان خانه اجاره­ای در تهران نیز می­توانند از تمام ابزارهای کیلید استفاده کرده و بهترین انتخاب را داشته باشند. از این رو کیلید را میتوان مجموعه ای دانست که متقاضی آپارتمان فروشی، یا جستجوگران خانه اجاره ای در تهران را در زمان کم به اهدافشان می رساند و علاوه بر رفع نیازهای ملکی، آگاهی مردم را نسبت به تمام رویدادها و مباحث روز بازار مسکن افزایش میدهد.

شایان ذکر است این سامانه دانش­ بنیان، به واسطه بهره گیری از هوش مصنوعی و بروزرسانی مداوم آن، از ضریب خطای بسیار پایینی در تخمین داده ها برخوردار بوده و سرعت و دقت تمام فرآیندهای ملکی ­اش بیش از سایر مجموعه های مشابه داخلی و خارجی است. از این رو می توان کیلید را سامانه پیشرو در توسعه تکنولوژی بازار املاک دانست و از آن برای انجام تمام فرآیندهای ملکی استفاده کرد.

۲۱۲۱

کد خبر 1520704