شیخی: علت پیشرفت چین اعتماد مردم به حاکمیت است

عضو هیات علمی اقتصاد دانشگاه آزاد اظهار کرد: چینی‌ها ظرفیت سرمایه اجتماعی را داشتند. اعتماد به مدیریت با انگیزه‎ای که دنبال منافع اجتماعی باشد را هم داشتند. این دو مورد با هم ترکیب شدند و علتی برای پیشرفت آن کشور شدند.

به گزارش خبرآنلاین، عضو هیات علمی اقتصاد دانشگاه آزاد اظهار کرد: چینی‌ها ظرفیت سرمایه اجتماعی را داشتند. اعتماد به مدیریت با انگیزه‎ای که دنبال منافع اجتماعی باشد را هم داشتند. این دو مورد با هم ترکیب شدند و علتی برای پیشرفت آن کشور شدند.

دکتر عبدالمجید شیخی، استاد دانشکده مدیریت و علوم اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی و از تحلیلگران اقتصاد بین الملل، ویژگی مهم مردم چین را اتکا به ملیت و هویت خودشان دانست و گفت: این عامل برگ برنده این چینی هاست و چینی ها در نبرد اقتصادی با آمریکا بر همین اساس مقاومت می کنند. استحکام چین به دلیل تحکم دولت نیست. عامل اول، عِرق ملی است که استحکام اجتماعی ایجاد می‌کند. در ادبیات جامعه‌شناسی و اقتصاد اجتماعی، نام این ویژگی سرمایه اجتماعی است. سرمایه اجتماعی چینی ها شامل اعتماد اجتماعی، دلسوزی اجتماعی، عِرق ملی و مشارکت اجتماعی است.

عضو هیات علمی سابق جهاد سازندگی علت پیشرفت چین را اعتماد اجتماعی، اعتقاد به هویت ملی، سختکوشی و تلاش در جهت رسیدن به اهداف دانست و تصریح کرد: نکته مهم اینجاست که عامل مدیریت و موارد دیگر مزید بر علت شدند. ایرانی‌ها این ویژگی را در دهه اول انقلاب، در دوران دفاع مقدس به خوبی نشان دادند. نهادهایی، مانند نهاد مقدس جهاد سازندگی، از دل نظام جوشیدند. در آن زمان چینی‌ها آمدند با برخی از مدیران سابق جهاد سازندگی جلسه گذاشتند تا با ایران به تبادل تجارب بپردازند. آنها توانستند به واسطه مشارکت اجتماعی، عِرق ملی، اعتقاد به هویت ملی، و سختکوشی تا این حد پیشرفت کنند. علاوه بر این، آنها با مدیریتی ساده منافع ملی را بر منافع شخصی ترجیح دادند.

عضو هیات علمی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ادامه داد: مکمل روند بالفعل‌سازی مشارکت اجتماعی و اعتقاد به هویت ملی در میان چینی ها، سختکوشی آنها بوده است. آنها این مزیت‌ها را به گونه‌ای مدیریت کردند که منافع اجتماعی نسبت به منافع شخصی ارجح باشد. به این ترتیب، آنها پله‌های پیشرفت را طی کردند.

وی همچنین به تبیین علت اصلی موفقیت چین پرداخت و خاطرنشان کرد: چینی‌ها ظرفیت سرمایه اجتماعی را داشتند. اعتماد به مدیریت با انگیزه‎ای که دنبال منافع اجتماعی باشد را هم داشتند. این دو مورد با هم ترکیب شدند و علتی برای پیشرفت آن کشور شدند. اعتماد آنها به راس و رهبری جامعه‎شان خیلی بالا است. ما هم دنبال همین هستیم.

311311

کد خبر 1521771

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۹:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۳
  0 0
  متاسفم که مسایل را اینقدر ساده می انگارید! اگر تنها عامل پیشرفت چین اعتماد مردم بود که مردم ایران در ابتدای انقلاب آنقدر به حکومت اعتماد داشتند که برایش جان میدادند!
 • IR ۲۰:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۳
  0 0
  چرند نگو!! علتش برخلاف ایران عزم حاکمیت چین برای پیشرفته
 • IR ۰۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۴
  0 0
  مطمئن هستید دلیلش فقط اعتماد بوده؟ علت دیگه ای هم که نداشته !
 • IR ۰۴:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۴
  0 0
  علت آن، قابل اعتماد بودن حاکمیت است
 • IR ۰۹:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۴
  0 0
  مردم چین با درایت زهبران سیاسی خود بعد از سی سال به قدرت اقتصادی دوم جهان تبدیل شدند و حودود هفصد میلیون نفر از خط فقر فاصله گرفتند.در ایران حاصل 42 سال اعتماد فقر و گرفتاری بیشتر بوده و بالاتری فساد در بین دولتمردان و کارگزاران آنهاست .