۲ نفر
۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۷
برنده جایزه پن پینتر معرفی شد

ایبنا نوشت: تسی‌تسی دانگارمبا، نویسنده، فیلم‌نامه‌نویس و نمایشنامه‌نویس ۶۲ ساله اهل زیمبابوه به عنوان برنده جایزه پن پینتر ۲۰۲۱ معرفی شد.

تسی‌تسی دانگارمبا، نویسنده اهل زیمبابوه که سال گذشته برای شورش اعتراضی‌اش ضد فساد به اتهام اخلال در امنیت عمومی در شهر هراره، پایتخت زیمباوه دستگیر شده بود، برنده جایزه پن پینتر ۲۰۲۱ شد.

 هیئت داوران این جایزه با توصیف برنده این دوره به عنوان «صدای امیدی که نیاز به شنیدنش داریم» نویسنده اهل زیمبابوه را برای «توانایی‌اش در تصرف و ارتباط با حقایق حیاتی حتی در میانه زمانه پرآشوب» تحسین کردند.

جایزه پن پینتر سالانه به یک نویسنده بریتانیایی، ایرلندی و یا یکی از نویسندگان کشورهای مشترک‌المنافع برای شایستگی‌های ادبی قابل توجه در آثارش که بیشترین قرابت را با آثار «هارولد پینتر» نمایشنامه‌نویس برنده جایزه نوبل داشته باشد، اهدا می‌شود. مارگارت اتوود و چیماندا آدیچی از برندگان پیشین این جایزه هستند.

دانگارمبا در سن  ۲۵ سالگی رمان «شرایط ملتهب» را -که یکی از مشهورترین رمان‌های ادبی زیمبابوه پس از انقلاب سیاهان به شمار می‌رود- نگاشت که با اقبال گسترده‌ای روبه‌رو شد و دوریس لسینگ، نویسنده فقید برنده نوبل ادبیات آن را یکی از مهم‌ترین رمان‌های قرن بیستم دانست. او سپس اثر دیگری تحت عنوان «کتاب نبودن» را که دنباله رمان قبلی بود، منتشر کرد و با انتشار رمان «جسم سوگوار» که بخش سوم این تریلوژی بود و به دوره پسااستعمار زیمباوه در دهه ۹۰ می‌پرداخت، نامزد جایزه بوکر ۲۰۲۰ شد.

۵۸۵۸

کد خبر 1523492

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =