وضعیت تعرفه های پزشکی مشخص نیست؛ مسئولین خواهان واقعی دیدن تعرفه ها هستند اما می گویند که افزایش قبل از اعلام نرخ های جدید خلاف قانون است و در صورت شکایت پی گیری می شود

 

   معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه دریافت حق الزحمه درمانی در مطب خلاف قانون است، گفت: دریافت هزینه های درمانی بیماران باید در بیمارستانها اخذ شود.

 دکتر حسن امامی رضوی افزود: دریافت حق الزحمه های بستری اعم از حق العمل، حق العلاج و حق الزحمه های درمانی توسط پزشک در مطبها خلاف قانون است و در صورت گزارش بیمار، با مختلفان برخورد می شود.

 معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: دریافت این حق الزحمه ها در بیمارستانها به دلیل ثبت شدن در صورتحساب های مالی موجب شفاف شدن رابطه مالی بین پزشک و بیمار می شود.

  وی اعلام کرد دریافت این مبالغ در مطبها به دلیل اینکه ممکن است بیشتر از تعرفه ها صورت گرفته و موجب سوء استفاده شود، ممنوع شده است.

اما از طرفی با هدفمند شدن یارانه ها هنوز وضعیت افزایش تعرفه های پزشکی مشخص نیست معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه تعرفه های پزشکی هنوز تصویب نشده و در دستور کار دولت قرار داردمی گوید  در حال حاضر افزایش 9 درصدی تعرفه ها در بخش خصوصی و دولتی از سوی شورای عالی بیمه پیشنهاد شده ولی هنوز به تصویب نرسیده است.

 معاون درمان، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در پایان گفت: مبلغ تعیین شده در راستای افزایش تعرفه ها از سوی شورای عالی بیمه هفت تا نه درصد پیشنهاد شده و باید دید که این رشد را دولت تا چه میزان تصویب می کند که در صورت اعلام نهایی به اطلاع همگان خواهد رسید.

 تعرفه ها را واقعی کنید

اما امروز رییس کل سازمان نظام پزشکی هم  درباره واقعی دیدن تعرفه‌های درمان 90، گفت: در صورتی که سرانه درمان غیرواقعی در نظر گرفته شود در روند فعالیت بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی اختلال ایجاد می‌کند. به این ترتیب لازم است سرانه درمان واقعی شود و پول بیمارستان‌های دولتی پرداخت شود.

 رییس کل سازمان نظام پزشکی گفت: با توجه به افزایش اعتبارات حوزه سلامت، وضعیت حوزه سلامت از نظر اعتبارات مناسب است. به این ترتیب شورای عالی بیمه نیز توجه کند تا افزایش تعرفه‌ها را خوب در نظر بگیرد.

 رییس کل سازمان نظام پزشکی گفت: برای تعیین تعرفه‌های درمان 90 کارشناسی‌های خوبی با وزارت بهداشت صورت گرفته است. امیدواریم نتیجه کارشناسی‌های مشترک در شورای عالی بیمه تصویب و سپس به تصویب هیات وزیران برسد. کارگروه تعیین تعرفه‌ها ارقامی را برای رشد تعرفه‌های درمان در سال جاری اعلام کرده اما از آنجا که هنوز این امر نهایی نشده، امیدواریم این میزان رشد مقداری واقعی‌تر شده و بسته‌ای که برای رشد کلی تعرفه‌های درمان در نظر گرفته می‌شود مشکلات بخش‌های مختلف را برطرف کند.

 وی در باره افزایش نرخ ویزیت پزشکان قبل از اعلام رسمی تعرفه‌های درمان سال جاری، گفت: به صورت مکرر اعلام شده است که پزشکان نباید تا زمان اعلام رسمی تعرفه‌ها به افزایش نرخ ویزیت‌ها و تعرفه‌ها اقدام کنند. در صورت گزارش این موارد، در این زمینه به شدت برخوردهای لازم صورت می‌گیرد.

 رییس کل سازمان نظام پزشکی درباره چگونگی وضعیت سازمان‌های بیمه‌گر درمان به دنبال ادغام وزارت رفاه و تامین اجتماعی گفت: برداشت ما آن است که سازمان‌های بیمه‌گر باید در حوزه وزارت بهداشت و درمان قرار گیرند.

 دکتر سیدشهاب‌الدین صدر، نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: هنوز لایحه‌ ادغام وزارت رفاه به مجلس ارایه نشده است اما نظر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس آن است که سازمان‌های بیمه‌گر در وزارت بهداشت قرار گیرند.

 صدر با اشاره به بودجه حدود 16 هزار میلیارد تومانی حوزه سلامت در سال جاری و افزایش 50 تا 60 درصدی آن نسبت به سال گذشته، ادامه داد: این افزایش اعتبارات، دست وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه‌گر را برای واقعی کردن سرانه و تعرفه‌های درمان باز می‌کند. از طرف دیگر افزایش تعرفه‌ها همتراز با افزایش اعتبارات، بار هزینه‌ها به مردم تحمیل نمی‌شود.

 4545

 

 

 

 

 

کد خبر 152374

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =