کاربران خبرآنلاین:برخی نامزدهای انتخابات برای سیاست خارجی برنامه‌ای ندارند

کاربران خبرآنلاین با شرکت در یک نظرسنجی به بیان نقطه نظرات خود درباره رویکردهای سیاست خارجی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پرداختند.

به گزارش خبرآنلاین، روز جمعه سیزدهمین دور از انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد. پیش تر نامزدهای این انتخابات وعده دادند که تعامل با دنیا را در سیاست خارجی دنبال خواهند کرد. اما جزییات آن معلوم نیست. به ویژه آنکه مذاکرات وین و لغو تحریم ها نیز در حال تحقق است و احتمالا با این وجود مساله راستی آزمایی ها به دولت سیزدهم موکول خواهد شد. مخاطبین خبرآنلاین در همین راستا به بیان نظرات خود در این رابطه پرداختند.

کاربری به نام مازیار نوشت:  فقط آقای همتی مواضه منطقی ودرستی در خصوص سیاست خارجی داشتند.

امیر نیز در پاسخ به این نظر نوشت: آقایان رئیسی، جلیلی و قاضی زاده در کل در مناظرات مسلط تر و بهتر بودند، ان شاء ا... به امید تشکیل دولت مردمی و قوی با انتخاب آقای رئیسی.مواضع همتی تقریبا ادامه مواضع آقای روحانیه! و ثمرش رو هم دیدیم به چه روزی زندگی و معیشت مردم رو انداختن!

احمد نیز در پاسخ به امیر نوشت: توی این هشت سال کاری کرد که شما توی این چهل سال نکردین،تمام اروپا رو برعلیه قطعنامه و مکانیسم ماشه آمریکا متحد کرد،شماها کاری کرده بودین که حتی چین و روسیه هم علیه ما بودن،چقد سنگ انداختین،سفارت آتیش زدین،روی موشک شعار نوشتین تا ایران رو در نظر تمام دنیا تروریست جلوه بدین،روحانی کاری کرد که آمریکا مجبور بشه به همون برجام برگرده،اما شما جلوی اف ای تی اف وایسادین و نذاشتین ایران بتونه با کشورها و بانک ها داد و ستد داشته باشه،شما تحریم رو میخواستین تا به بهونه ی دور زدن تحریم پول نفت و خریدها رو هاپولی کنین،روحانی سایه جنگ رو از رو کشور ما دور کرد،سوالم اینجاست روحانی فقط هشت سال بود،شما قبل از روحانی چیکار کردین؟قطعنامه پشت قطعنامه،ما داریم چوب شماهارو میخوریم،حالا اگه ترامپ زده زیر برجام تقصیر روحانیه؟

کاربری به نام ایراندوست هم نوشت: من که مثل بیشتر مردم مناظره ها و ندیدم اما طبق شنیده ها توی این کاندیداها همتی خیلی خوب و منطقی تر صحبت میکنه ولی، یک امای بزرگ تو این ماجراست و اونم چیزی نیست جز اینکه رییس جمهور صرفا سیاست های افراد تعیین کننده ای در نظام، که قابل دیدن و رای دادن نیستن باید پیاده کنه، نه نظر مردمی که بهش رای دادند.

حسنعلی نوشت: نامزدها در دو طیف مخالف و موافق روابط تقسیم شدند اگر چه مخالفین روابط هم بر این باور بودند که روابط منظقه ای جواب می دهد در صورتی که آنها به این سوال مهم پاسخ نداند که وقتی شما خواهان روابط نیستی چگونه از مزایای می خواهی بهره ببری.

کاربری به اسم ایرانی نیز نوشت: اخه مگر نامزدها برنامه هم داشتن !!!!! انگار که اسمان سوراخ شده و تا الان این دوستان توی این مملکت نبودن و یکدفعه از اسمان افتادن پایین تا مملکت رو از فساد نجات بدن . هر کدام از این بزرگواران سالها در مناصب مختلفی حضور داشتن . و هیچ مشکلی و موردی تا الان نبود و یکباره همگی مثل سوپر من امدند که مملکت رو نجات دهند.

علی نیز نوشت: رئیسی از همه بهتر بود.

محمد نیز نوشت: رای من آقای رئیسی انسان مومن و راستگو و عملگرا که وعده دروغ نمیده.

مخاطب دیگر به اسم هم میهنی نوشت: یکی از مشکلات کشور ما ایران نبود یک مرجع برای تصمیمات سیاستهای خارجی میباشد و اساسا دولتها دراین خصوص قدرتی ندارند .البته ممکن است افراد نظرات خوبی داشته باشند .درایران آشفتگی درسیاستهای خارجی کاملا مشهود است .وامروزه ایرانی داریم منزوی که فقط قدرتها ازاین آشفتگی در کشورما درحال سود بردن هستند.

کاربر دیگری نوشت: هیچکدامم از کاندیداها در مورد مسائل اصلی کشور صحبتی نکرد و مخصوصا سیاست خارجی و مسائلی مثل برجام و اف ای تی اف ، صرفا حرف های شعاری و کلی گویی بود . نه تحلیل درست ، نه راه حل جایگزین اگر مخالف هستند که چطور و چگونه میخوان اثرات تحریم و لیست سیاه اف ای تی اف رو خنثی کنن ! نه در مورد عادی سازی روابط با همسایه هامون صحبتی کردن ! فقط فقط فقط شعار درست مثل سالهای گذشته ! اگر تنها کمی بدور از احساسات و تعلقات خاطر به حزب و گروه و حرف های حماسی به صحبت تک تک این نفرات گوش کنید می بینید که دارند شعار می دهند . چون خوب میدونن در زمینه سیاست خارجی تنها نهاد تصمیم گیرنده نیستن و نمیتونن وعده الکی بدن و از طرفی هم میدونن اتوافقی شکل نگیره با حرف نمیشه صادرات داشت ، تورم رو کم کرد ، اشتغال زایی کرد خودشونم خوب میدونن که باید برجام به سرانجام برسونن و تکلیف اف ای تی اف روشن بشه . میدونن که بدون اونها حتی با چین و روسیه هم نمیتونن مراودات تجاری داشته باشن . ولی کماکان از هر دو طرف حرف های بدون پشتوانه و شعاری میشنویم و ما مردم تنها تو انتخابات نظرمون مهمه !

مخاطب دیگری نیز نوشت: دیگر کاملا و به صراحت برای تمام کاندیداها مشخص شده مواردی مانند سیاست خارجی یا فضای مجازی یا حقوق اجتماعی و فرهنگی جزو مواردیست که هیچ ارتباطی به رییس جمهور نداشته و رییس جمهور صرفا در مواردی مانند اشتغال بیکاری ارزش پول ملی گرانی تورم و ازین دست مدخل اثر است. این مورد در چندین نوبت و به روشنی برای آحاد ملت بیان شده که هر کسی حد خود را بداند.

محمود نیز نوشت: خوب خیلی معلوم است که اصلاح طلبان در صدد برقراری ارتباط مستحکم با دنیای خارج بویژه قطبهای صنعتی هستند و سعی دارند با اقناع نظریات حاکمیتی سطح روابط را به حداکثر برسانند اصولگرایان اما بین دو موضوع گیر کرده اند اول اینکه ۸ سال شعار استقلال اقتصادی داده اند و الان هم میدانند اگر حاکم شوند که باعدم حضور مردم یقینا این نتیجه حاصل خواهد شد به این زودیها نمیتوانند با عمل به حرفشان حتی مهار تورم را نصیب مردم کننو پس به قبولی برجام رای داده و شاید به بیشتر از آن هم راضی شوند به هر حال آنچیزی که مردم را زیر چرخهای فقر زندگی نابود میکند اقتصادی است که ۴۳ سال است قراره مستقل شود.

بی نام دیگری نوشت: این بساط مضحک به ظاهر مناظره باید جمع بشه. آخه با ۳ دقیقه وقت حتی مهرعلیزاده و همتی که هیچ برنامه و کارنامه نداشتن و میخواستن یک سری مطلب از رو کاغذ بخونن فرصت نبود چه برسه به اونایی که بالاخره یک برنامه داشتن. باید هر نامزد بیاد در مقابل چند کارشناس و متخصص در هر زمینه و به سوالات اونا جواب بده، به صورت تک نفره نه چند نفره که یکی بشه هدف و دیگری تیرانداز. آخه این دیگه چجورشه. مردم اصلا درست و حسابی متوجه هیچ برنامه ای نشدن. مجری هم که یک مجسمه بیشتر نبود. سوالات هم ، استاندارد نبود. آخه مردم عادی از گردشگری و معدن و سیاستهای آموزشی چی میدونن؟ باید سوالات ملموستر و ساده ای پرسیده بشه در حضور کارشناسان تا نامزد موظف بسه در مورد برنامه خودش حرف بزنه و اصلا اجازه نقد دیگری رو نداشته باشه. مردم هم تصمیم خودشونو می گیرن.

مخاطب دیگری بیان کرد: گرچه هیچکدام از کاندیدها ازجایگاه لازم برخوردار نیستند اما تعدادی از آنها اساسآ به داشتن روابط سازنده با دنیا اعتقادی ندارند،از نظر آنها دنیا یعنی چند کشور ضعیف بلوک شرق

>>> برای شرکت در این بحث به این لینک مراجعه کنید:
شما نظر بدهید/مواضع نامزدهای انتخابات 1400 درباره سیاست‌خارجی را چه طور ارزیابی می‌کنید؟

23/310311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1525626

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ناشناس IR ۱۱:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
    0 0
    سیاست خارجی دست رئیس جمهور نیست توسط مقام معظم رهبری مشخص و به ایشان ابلاغ می شود که ظاهرا هیچ تغییری نکرده و نخواهد کرد