۲ نفر
۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۵
در دیدار پرحاشیه بایدن و پوتین چه گذشت؟

رئیس جمهوری روسیه امروز (چهارشنبه) پس از پایان نشست‌های کوچک و گسترده با همتای آمریکایی اعلام کرد، در جریان نشست رو در رویش با رئیس جمهوری آمریکا در ژنو درباره موضوعاتی چون ثبات استراتژیک، امنیت منطقه‌ای و تهدیدات سایبری مذاکره کرد.

به گزارش ایسنا، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در نشست خبری که فورا پس از این نشست‌ها برگزار شد، گفت: به احتمال زیاد موضوعات بحث در این نشست برای همگان مشخص است؛ ثبات استراتژیک، امنیت سایبری، درگیری‌های منطقه‌ای، روابط تجاری و ما درباره همکاری در شمالگان نیز صحبت کردیم.

وی افزود: روسیه و آمریکا قرار است در آینده نزدیک رایزنی‌ها درباره تمامی موضوعات مربوط به مسائل دیپلماتیک را آغاز کنند.

پوتین تصریح کرد: ما همچنین توافق کردیم که وزارتخانه‌های امور خارجه روسیه و آمریکا رایزنی‌ها درباره مسائل دیپلماتیک را آغاز کنند.

پوتین در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: من و بایدن با بازگشت سفرا به مسکو و واشنگتن موافقت کردیم. زمان دقیق این اتفاق معلوم نیست اما به زودی صورت خواهد گرفت.

وی افزود: در رابطه با بازگشت سفرا به محل‌های کارشان یعنی بازگشت سفیر آمریکا به مسکو و سفیر روسیه به واشنگتن، توافق کردیم که این مساله حل شود و آنها به وظایفشان بازگردند. زمانبندی این موضوع یک مساله کاملا فنی است.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه گفته آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در آمریکا تا پایان ژوئن به واشنگتن برمی‌گردد.

پوتین تصریح کرد: من معتقدم جو بایدن موافق است که توافقات مینسک تنها راه‌حل برای حل درگیری‌های شرق اوکراین هستند.

وی گفت: تا جایی که من متوجه شدم، رئیس جمهور بایدن موافق است که اساس حل درگیری‌ها در شرق اوکراین باید توافقات مینسک باشد.

رئیس جمهوری روسیه همچنین اظهار کرد: مسکو و واشنگتن قرار است به دنبال تمدید اخیر پیمان استارت نو، رایزنی‌ها درخصوص گام‌های بعدی برای تضمین ثبات استراتژیک را آغاز کنند.

وی گفت: فکر می کنم برای همه این حقیقت واضح و مبرهن است که رئیس جمهور بایدن مسؤولیت را برعهده گرفته و درست به موقع تصمیم گرفت که پیمان استارت نو را برای پنج سال دیگر یعنی تا سال ۲۰۲۴ تمدید کند. بدون شک این سوال مطرح می‌شود که گام بعدی چیست. ما توافق کردیم که رایزنی‌ها در سطح بین آژانس‌ها میان وزارتخانه‌های امور خارجه آمریکا و روسیه آغاز شوند.

پوتین همچنین تاکید کرد که آمریکا و روسیه به عنوان قدرت‌های اتمی مسئولیت ویژه‌ای درخصوص ثبات استراتژیک دارند.

وی گفت: آمریکا و روسیه وسئولیت ویژه‌ای درخصوص ثبات استراتژیک دارند چرا که آنها از نظر کلاهک‌های اتمی، تجهیزات مربوط به بازگشت به جو، سکوهای پرتاب و همچنین کیفیت و مدرنیته، دو ابرقدرت اتمی اصلی محسوب می‌شوند.  

پوتین همچنین تاکید کرد که در جریان دیدارش با بایدن که کاملا سازنده بود، هیچ دشمنی و خصومتی وجود نداشت.

وی گفت: ما در این نشست درباره مواضعمان که در خیلی زمینه‌ها متفاوت است گفت‌وگو کردیم اما به نظر من هر دو طرف تمایل خود را برای درک طرف مقابل و پیدا کردن راهی برای نزدیک کردن مواضعمان نشان دادند. مذاکرات ما کاملا سازنده بود.

نشست‌های گسترده و کوچک پوتین و بایدن

به گزارش ای‌بی‌سی نیوز، نشست گسترده میان جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین، همتای روس او سه ساعت و نیم به طول انجامید که کمی کمتر از چهار الی پنج ساعتی بود که دولت بایدن انتظارش را داشت.

قرار بود روسای جمهور روسیه و آمریکا یک نشست کوتاه و دو نشست گسترده برگزار کنند اما به گفته مقامات کاخ سفید  آنها به جای دو نشست گسترده برنامه‌ریزی شده تنها یک نشست دوجانبه گسترده برگزار کردند.

به گفته خبرنگاران، زمان این نشست به طور کلی بدین صورت بود: ۹۳ دقیقه نشست اول، ۴۵ دقیقه استراحت و ۶۵ دقیقه نشست دوم.

براساس گزارش‌ها، جو نشست گسترده میان پوتین و بایدن نسبت به نشست اول کاملا متفاوت بود.

خبرگزاری اینترفاکس درباره نشست رهبران روسیه و آمریکا گزارش داد، نشست پوتین و بایدن بسیار موفق بود.

پیش از این دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه درباره نشست کوچک اشاره کرد، مذاکرات پوتین و بایدن در حضور وزیران خارجه دو کشور برخلاف آنچه قرار بود ۷۵ دقیقه باشد، دو ساعت طول کشید.

مسؤول کاخ سفید نیز درباره نشست کوچک به سی‌ان‌ان گفت، دور اول مذاکرات پایان یافت و ۹۳ دقیقه بود.

رئیس جمهوری آمریکا در ابتدای این دیدار گفته بود: تلاش خواهیم کرد تا مشخص کنیم کجاها منافع مشترک داریم، کجاها می‌توانیم همکاری کنیم و کجاها نمی‌توانیم با یکدیگر همکاری داشته باشیم. امیدوارم بتوانیم به یک چهارچوب قابل پیش‌بینی و منطقی دست یابیم.

وی به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد: نشست رو در رو سودمند است و همان طور که بیرون از نشست هم گفتم، فکر می‌کنم که همیشه بهتر است تا رو در رو صحبت کنیم.

بایدن همچنین روسیه و آمریکا را به عنوان "دو قدرت بزرگ" توصیف کرد؛ اظهاراتی که بیانگر ارتقای جایگاه مسکو همزمان با تلاش باید برای ایجاد روابطی با ثبات‌تر با روسیه است.

در گذشته آمریکا تلاش کرده بود تا نقش جهانی مسکو را کم اهمیت جلوه دهد. باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا یکبار پس حمله روسیه به اوکراین، مسکو را به عنوان یک "قدرت منطقه‌ای" توصیف کرده بود.

خبرنگاران آمریکایی که قادر به ورود به این نشست در دقایق اولیه بودند گفتند که سه سوال از بایدن و پوتین پرسیدند؛ یک از سوالات پرسیده شده از پوتین این بود که آیا او از الکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون روسیه می‌ترسد؟ سوال دیگر از پوتین این بود که اگر اوکراین به ناتو بپیوندد چه کار خواهد کرد؟ و سوال دیگر که از بایدن پرسیده شد این بود که آیا به پوتین اعتماد دارد یا خیر؟

ظاهرا هنگامی که این سوالات پرسیده می‌شدند، بایدن سرش را به نشانه تایید تکان می‌داد و به یادداشت‌هایش نگاه می‌کرد. اما مقامات آمریکایی فورا تاکید کردند که این تکان سر بایدن در پاسخ به هیچ یک از این سوالات نبوده است.  

ولادیمیر پوتین نیز از بایدن به خاطر این "ابتکارعمل برای دیدار" تشکر کرد.

وی گفت: به خوبی می‌دانم که سفر طولانی داشته‌اید و کارهای بسیار زیادی برای انجام دادن دارید. روابط آمریکا-روسیه موضوعات بسیاری دارند که این نشست در سطح مقامات عالی رتبه را ایجاب می‌کند و امیدوارم نشستمان مثمرثمر واقع شود.

اگرچه بایدن در زمان صحبت‌های پوتین به وی لبخند زد اما عمدتا چهره این دو رهبر به گونه‌ای است که انگار هیچ احساسی در آن دیده نمی‌شود. آنها حتی به ندرت در چشمان یکدیگر نگاه می کنند.  

رهبران روسیه و آمریکا در هنگام ورود به ویلا لا گرانژ در ژنو ابتدا در مقابل دوربین خبرنگاران دست‌های یکدیگر را فشرده و عکس گرفتند. پوتین از بایدن برای پیشنهاد این دیدار رو در رو تشکر کرد. بایدن نیز این دیدار را سودمند ارزیابی و ابراز امیدواری کرد چارچوب منطقی و عملی برای زمانی که منافع آمریکا و روسیه متفاوت است، ایجاد شود.

کرملین اعلام کرده که مذاکرات در سه بخش  یک بخش کوچک و دو بخش توسعه یافته با زمان استراحت انجام می‌شود.

هیئت روسی شامل دستیار رئیس جمهور یوری اوشاکوف، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه دیمیتری پسکوف، سفیر روسیه در ایالات متحده آناتولی آنتونوف، رئیس ستاد نیروهای مسلح روسیه والری گراسیموف و تعدادی از مقامات ارشد روسیه است.

براساس گزارش سی ان ان، آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه آمریکا ، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ، ویکتوریا نولاند، معاون وزیر امور خارجه ، اریک گرینس، مشاور عالی شورای امنیت ملی آمریکا در امور روسیه و جان سالیوان سفیر ایالات متحده در روسیه تیم بایدن را در  نشست تشکیل می‌دهند.

311311

کد خبر 1525987

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =