مشارکت چند درصد شود همتی شانس پیروزی دارد؟

ایرنا نوشت: سخنگوی ستاد محسن مهرعلیزاده، نامزد انصرافی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: بدون شک، کنار رفتن مهرعلیزاده به نفع سبد رای عبدالناصر همتی خواهد بود و هواداران او، آرای خود را به هیچ کدام از نامزدها اصولگرا نخواهند داد.

علی تاجرنیا خاطرنشان کرد: مهرعلیزاده برای اینکه مطالبات اصلاح طلبانه را مجددا بازتولید و دولت سوم اصلاحات را برپا کند در صحنه انتخابات حاضر شد و توانست یکبار دیگر شیرینی دوران اصلاحات را در قالب گفتارهایش بر ذائقه ایرانیان بنشاند.

سخنگوی ستاد محسن مهرعلیزاده تصریح کرد: مهرعلیزاده مطالبی را در مناظرات مطرح کرد که بدون شک، کسی شاید امکان اظهار آنها را در تریبون‌های رسمی و صداوسیما نداشت و از این حیث نشان داد که یک سیاستمدار صریح و در عین حال شجاع است.

کناره‌گیری مهرعلیزاده با نهاد اجماع‌ساز ارتباطی نداشت

تاجرنیا، آمدن و رفتن مهرعلیزاده را در یک راستا ارزیابی کرد و گفت: کناره گیری مهرعلیزاده ارتباطی با نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان نداشت زیرا این نهاد هیچ رویکردی برای معرفی نامزد نداشت. مهرعلیزاده در ورود به انتخابات از مشورت چهره‌های اصلاح طلب استفاده کرد و حتی برای حضور میان نامزدهای نهاد اجماع ساز اعلام آمادگی کرد اما متاسفانه در آن مقطع، با توجه به تعدد نامزدها نسبت به حضور او در لیست داوطلبان التفات لازم صورت نگرفت.

وی تصریح کرد: مهرعلیزاده در ادامه هم که سعی کرد پرچم اصلاح طلبی را به اهتزاز درآورد آنطور که باید و شاید از طرف تشکل ها و چهره‌های اصلاح طلب مورد اقبال قرار نگرفت که باید در جای خود مورد نقد قرار گیرد. اما آنچه مسلم است این است که مهرعلیزاده نشان داد که آمدن و رفتنش برای تامین مصالح کشور و مردم و در راستای تعهد به جریان اصلاح طلبی بوده است.

سخنگوی ستاد مهرعلیزاده درباره اهداف وی از کناره گیری نیز گفت: طبیعی است باتوجه به نوع آرایش نیروهای سیاسی و نامزدهای موجود، تقابل اصلی میان نامزدهای اصولگرا و تنها نامزد غیراصولگرا، عبدالناصر همتی است که از جریان اعتدال در صحنه رقابت‌ها حضور دارد.

وی افزود: این کناره گیری نشان‌دهنده مسئولیت پذیری مهرعلیزاده است که بدون شک نصیب همتی خواهد شد و قطعا آرایی که طی این مدت به سمت  مهرعلیزاده بوده، به سبد نامزدهای اصولگرا نخواهد رفت و امیدوار هستیم که باتوجه به این کنش ارزشمند سیاسی، فضا به گونه ای شود که پیش‌بینی‌ها دچار تغییر شود و نهایتا شاهد موفقیت نامزد اعتدال در انتخابات پیش رو باشیم.

مشارکت چند درصد شود همتی شانس پیروزی دارد؟

مهرعلیزاده ثابت کرد دنبال قدرت نیست

تاجرنیا افزود: امیدواریم که کناره گیری مهرعلیزاده این پیام را منتقل کند که او دنبال کسب قدرت نبوده و برای نجات کشور آمده بود.

وی درباره چرایی اعلام کناره گیری در روز آخر تبلیغات انتخاباتی نیز گفت: تصمیم گیری در مورد کناره گیری بسیار دشوار است زیرا نامزدها در ستاد خود افرادی از گروه‌های متعدد مرجع دارند بنابراین، فرد در ابتدا با اختیار خودش در انتخابات حضور پیدا می کند ولی تصمیم گیری برای کناره گیری آسان نخواهد بود. مشورت‌های متعدد مهرعلیزاده با ارکان ستاد و مسئولان ستادهای استانی، او را به این جمع بندی رساند که کنار بکشد و مقارن اذان صبح، این اتفاق مبارک افتاد که نشان‌دهنده اوج ایثارگری و ازخودگذشتی مهرعلیزاده است و امیدواریم که به اصلاح امور بیانجامد.

این فعال اصلاح طلب با بیان زمان‌شناسی این انصراف، افزود: از ابتدای حضور مهرعلیزاده تا زمان کناره گیری، شیب بسیار مناسبی از جهت ابراز علاقه هواداران اصلاحات به او را داشتیم و چه بسا ممکن بود طی ۴۸ ساعت آینده، این اقبال هم بیشتر شود اما نهایتا بعد از مشورت، تصمیمی گرفت که نتیجه بهتری برای مردم داشته باشد و کناره گیری کرد و این زمان بهترین شرایط برای اجماع آراء را بوجود می‌آورد.

تاجرنیا تصریح کرد: بدون شک، کنار رفتن مهرعلیزاده به نفع سبد رای  همتی خواهد بود و هواداران او، آرای خود را به هیچ کدام از نامزدهای اصولگرا نخواهند داد. ستادهای مهرعلیزاده با رویکرد مشارکت فعال در انتخابات حضور خواهند داشت و متناسب با ظرفیت‌ها و نیازهای هر استان، طبیعتا خودشان تصمیم گیری خواهند کرد.

وی گفت: موضوع ادغام ستادهای مهرعلیزاده با ستادهای همتی مطرح نیست و بحث، الان همکاری و هم‌افزایی است که باید در این جهت انجام دهند و طبیعتا ستادها در راستای هدف کناره گیری این نامزد انتخابات ریاست جمهوری حرکت خواهند کرد.

سخنگوی ستاد انتخاباتی مهرعلیزاده، انتخابات را به یک کسر ریاضی تشبیه کرد و گفت: صورت کسر که رای آقای رییسی یا نامزدهای اصولگراست، ثابت خواهد بود و باید طی این دو روز تلاش کنیم که مخرج کسر و میزان شرکت کنندگان را افزایش دهیم.

تاجرنیا گفت: هر چقدر درصد مشارکت به سمت ۵۰ درصد و بالاتر برود بدون شک، احتمال کشیده شدن انتخابات به دور دوم هست و باتوجه به کناره‌گیری مهرعلیزاده و اثر هم‌افزایی که این کناره گیری خواهد داشت، احتمال موفقیت نامزد مستقل و اعتدالی در مرحله دوم بیشتر خواهد شد.

27215

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1526035

برچسب‌ها