جمال شورجه، به کارنامه سینمایی خود، نمره ۱۵ می‌دهد

جمال شورجه، کارگردان پیشکسوت سینما و تلویزیون، می‌گوید چون از نظر ساختار هنوز به آن چیزی که دلش می‌خواسته، نرسیده است، به کارنامه سینمایی خود نمره ۱۵ می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، موزه سینمای ایران در ادامه سلسله گفت‌وگوهای تاریخ شفاهی خود، با جمال شورجه، کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده سینما به گفت‌وگو نشسته و بخشی از آن را منتشر کرده است.

جمال شورجه، در این گفت‌وگو، با بیان این‌که از کودکی به سینما علاقه‌مند بوده، می‌گوید: «من و برادر بزرگ‌ترم به سینما بسیارعلاقه داشتیم. در دهه ۴۰، در زنجان به سینما می‌رفتیم و برخی فیلم‌ها را حتی ۱۰ بار می‌دیدم.»

وی ادامه می‌دهد: «برادر بزرگ‌ترم، بیشتر علاقه‌مند به بازیگری بود و من در دوران دبستان و دبیرستان، زیاد نقاشی می‌کردم. به همین دلیل در دانشگاه در رشته گرافیک قبول شدم  و در همان زمان وارد انجمن اسلامی شدم. دوستان زیادی در آن‌جا پیدا کردم و زمانی‌که امام (ره) وارد ایران شدند، اکثر نقاشی‌ها و پلاکارت‌های ورود امام از فرودگاه تا بهشت زهرا را ما نقاشی و خطاطی کرده بودیم.»

این کارگردان درباره ورودش به حوزه فیلمسازی توضیح می‌دهد: «از طرف مدرسه عالی شهید مطهری فراخوان داده بودند و ما برای آموزش فیلمسازی به این دوره‌ها رفتیم. حدود ۱۰۰ نفر از انجمن‌های اسلامی بودیم که در این کلاس‌ها  تحت عنوان مرکز اسلامی آموزش فیلمسازی در باغ فردوس بود شرکت کردیم.»

شورجه درباه اولین کار تصویری‌اش می‌گوید: «یادم می‌آید روزی به دفتر محسن علی‌اکبری رفتم که می‌خواست فیلمی بنام «روزنه» بسازد. فیلمنامه را خواندم و پذیرفتم و من را به واحد جنگ شبکه یک سیما معرفی کردند. «روزنه» را در منطقه جنگی ساختیم، کار سختی بود اما از تلویزیون پخش و مورد استقبال قرار گرفت.»

وی ادامه می‌دهد: «در همان سال ها با علیرضا داوودنژاد از طریق زنده یاد رسول ملاقلی پور آشنا  شدم که من را به خانه‌شان برای خواندن فیلمنامه  دعوت کردند تا درباره فیلمنامه بحث و نواقص را برطرف کنیم.»

جمال شورجه، به کارنامه سینمایی خود، نمره ۱۵ می‌دهد

این کارگردان تاکید می‌کند: «اگر انقلاب نمی‌شد، وارد سینما نمی‌شدم و همان رشته گرافیک را دنبال می‌کردم زیرا من با دیدگاه امام (ره) وارد سینما شدم. ایشان از همان اولین روزی که وارد ایران شدند و به بهشت زهرا رفتند، درباره سینما گفتند «ما با سینما مخالف نیستند بلکه با فحشا مخالفیم» چیزی که امام فرمودند درواقع محتوای سینما بود که ایشان را برآشفته بودند و این جمله را گفتند.»

وی درباره دیدار خود با مقام معظم رهبری نیز توضیح می‌دهد: «رهبری اعتقادشان بر این است که باید سینما را گسترش دهیم تا بتوانیم طیف بیشتری را مخصوصا در جهان اسلام جذب کنیم زیرا آن‌ها سینما ندارند و ما باید به آن‌ها در این زمینه کمک کنیم.»

شورجه در پایان با بیان این‌که به کارنامه سینمایی خود نمره ۱۵ می‌دهد، می‌افزاید: «از نظر ساختار هنوز به آن چیزی که دلم می‌خواست، نرسیدم و از نظر خودم کم گذاشته‌ام.»

جمال شورجه، متولد ۱۳۳۳ در زنجان است و فیلم‌هایی همچون «سی و سه روز»، «وعده دیدار»، «باشگاه سری»، «خلبان»، «دایره سرخ»، «عبور از خط سرخ»، «حماسه مجنون»، «لبه تیغ»، «عملیات کرکوک»، «شب دهم» و «روزنه» را در کارنامه هنری خود دارد.

۵۷۵۷

کد خبر 1526198

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =