ضرورت تهیه نقشه‌های خطر لرزه‌ای و مقاوم‌سازی شریان‌های حیاتی کشور

چه برنامه هایی برای تهیه نقشه‌های خطر لرزه‌ای خطوط شریان های حیاتی کشور انجام شده است؟

تاکنون برای شهرها، شبکه های گاز، خطوط نفتی و خطوط انتقال آب برنامه ای جهت تهیه نقشه های خطر لرزه ای تدوین نشده است. لوله های نفت و گاز از روی گسل ها هم عبور می کنند و ما بارها شاهد بودیم که بر اثر لغزش لایه های زمین به خصوص در مناطق گسل، شکست های خیلی ناهماهنگ و بسیار بدی در این خطوط لوله در تمام کشورهای زلزله خیز و در داخل کشور رخ داده است.

چیزی که نگران کننده هست این است که به دلیل بلندی و مسیر طولانی که خطوط به خصوص لوله های گاز و نفت دارند و از مسیرهای مختلفی عبور می کنند، شناسایی به خصوص محل هایی که به دلیل تغییر شرایط منطقه یعنی خطوط (در بعضی مناطق لوله های روی خاک، در برخی مناطق روی سنگ و در برخی مناطق روی گسل هستند) قدری مشکل است؛ چرا که در این مناطق خطر بیشتر از بقیه جاها خطوط را تهدید می کند و دلیل آن هم این است که هر تحریک لرزه ای می تواند در همان منطقه ایجاد شکاف کرده و خطوط را منهدم کند.

مطالعه جامعی روی تهیه نقشه‌های خطر لرزه‌ای برای خطوط شریان های حیاتی کشور انجام نشده و در خصوص لوله های گازرسانی در سطح کشور هم در سال های گذشته برنامه ای بود که حتی تصویب و آغاز شد و کارهای مقدماتی هم روی آن انجام شد ولی متاسفانه به دلیل عدم وجود بودجه کافی این پروژه بسیار حیاتی و حائز اهمیت مکسوت ماند و امیدوارم که در سطح کشور این پروژه برای خطوط لوله های نفتی در آینده ای نزدیک دوباره مطرح شود.

وزارت نیرو روی تمام دکل های برقی در مقابل باد کنترل مضاعف انجام می دهد؛ از این رو شاید ما به ندرت مشکل خطوط انتقال را در طول و پهنای کشور در خطوط انتقال در آن حد داشته باشیم که نتوانیم از پس آن بربیاییم. از این رو، اگر خطوط انتقال لوله از انواع آب رسانی و شبکه انتقال برق خسارتی در زلزله ببیند، به صورت موضعی خواهد بود که قابل ترمیم و بازسازی است ولی اگر شریان های حیاتی گازرسانی و انتقال نفت خام مشکل پیدا کند، کار آسانی نخواهد بود.

* منتشر شده در خبرگزاری ایرنا

کد خبر 1530478

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =