۰ نفر
۱۰ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۵
عمران خان با آمریکا اتمام حجت کرد

ایرنا نوشت: نخست وزیر پاکستان با انتقاد از رویکرد یکجانبه واشنگتن در قبال اسلام‌آباد و زیاده خواهی‌های آن همزمان با خروج نظامی از افغانستان، گفت: ما متعهد به همکاری برای صلح هستیم اما هرگز در هیچ منازعه‌ای شریک آمریکایی‌ها نخواهیم بود.

به گزارش رسانه‌های دولتی پاکستان، «عمران خان» طی سخنرانی در صحن علنی مجلس ملی این کشور در شهر اسلام‌آباد افزود: پاکستان اقدامات زیادی مطابق خواسته‌های آمریکا در مبارزه با تروریسم انجام داد اما طرف مقابل هرگز فداکاری‌های ما را به رسمیت نشناخت.

وی رویکرد واشنگتن در قبال اسلام‌آباد را به سخره گرفت و افزود: چطور ممکن است یک کشور علیه کشوری که شریک و متحد آن است، دست به حملات پهپادی زده و باعث هرج و مرج و خلاء امنیتی شود.

عمران خان تاکید کرد: پاکستان هرگز به دنبال عمق استراتژیک در افغانستان نیست و حامی هیچ گروه یا جناحی نیست بلکه ما حامی همان انتخاب و یا دولتی خواهیم بود که مطابق خواسته و آرمان‌های مردم افغانستان باشد.

وی خطاب به آمریکا گفت: آنان هرگز قدردان اقدامات پاکستان و همکاری در مبارزه با تروریسم نبودند بنابراین جای هیچ بحثی مبنی بر ارائه پایگاه نظامی برای آمریکایی‌ها در خاک پاکستان، وجود ندارد.

نخست وزیر پاکستان اظهار داشت که آمریکایی‌ها در جنگ افغانستان ناکام ماندند اما آنان پاکستان را به دلیل این شکست سرزنش می‌کنند درحالی که ما فقط خواستار امنیت و صلح در افغانستان هستیم و همین گزینه را نیز به نفع پاکستان می‌دانیم.

گفتنی است، پارلمان پاکستان نیز همراه دولتمردان و رهبران سیاسی این کشور ضمن حمایت از مقاومت دولت اسلام‌آباد مقابل هرگونه نفوذ نظامی آمریکا به بهانه مراقبت از اوضاع افغانستان، اعلام کرد: هرگونه معامله آشکار یا مخفیانه با واشنگتن به ویژه ارائه پایگاه به خارجی‌ها در قلمروی پاکستان ممنوع است.

نخست وزیر پاکستان خردادماه امسال طی اظهار نظری درباره مطالبه واشنگتن از اسلام‌آباد برای داشتن پایگاه نظامی پس از خروج از افغانستان، اعلام کرد: پاکستان هرگز پایگاهی به آمریکایی‌ها برای انجام ماموریت در خارج از مرزها نخواهد داد.

عمران‌خان در پاسخ به پرسش‌های مجری شبکه «اچ بی‌او مکس» تاکید کرد: پاکستان به طور قطع به آژانس سیا و یا نیروهای ویژه آمریکا اجازه نمی‌دهد تا از خاک این کشور برای انجام ماموریت‌های ضدتروریسم در خارج از مرزهای پاکستان استفاده شود.

310 310

کد خبر 1531030

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =