۰ نفر
۱۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۵
استیصال و اضطرار؛ صادق باشید

رضا زندی، روزنامه نگار و تحلیلگر حوزه انرژی در روزنامه اعتماد نوشت: مردم، بحق از خبرنگاران انتظار دارند به اندازه بزرگی رنج‌شان، صدای رسای دردهای‌شان باشند. حالا که خاموشی‌های فراگیر، طولانی و مکرر «مضطرشان» کرده، این انتظار از رسانه‌ها جدی‌تر است.

من اما جملاتی نمی‌یابم که مطبوعات رسمی کشور بتوانند منتشر کنند و همزمان واگویه خستگی‌ها و استیصال مردم باشد؛ آن هم وقتی در میانه صدها معضل اقتصادی و اجتماعی (از گرانی و بیکاری گرفته تا مسکن، بی‌ثباتی اقتصادی، واکسیناسیون و...)، «بی‌برقی» نیز امان‌شان را بریده و همه شوون شخصی، خانوادگی و شغلی‌شان را با دشواری جدی مواجه کرده است. مردم! ببخشید اگر نمی‌توانیم آن‌طور که شما می‌خواهید داستان سختی‌های‌تان را بنویسیم و ببخشید که ظاهرا قلم‌مان آنقدر برش ندارد که مسوولان را ناچار به چاره‌ای کند تا در این «ملک پر گهر»، اینقدر هر روز رنج روی رنج گذاشته نشود. 

١- بخشی از دردسرها و استرس‌های خاموشی‌های بی‌برنامه روزهای اخیر، در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است. از مراکز درمانی گرفته تا مراکز آموزشی و امتحانات مختل شده، از کارخانه‌ها و کسب و کارهای به تعطیلی کشانده شده تا خانه‌های دم کرده از گرما، از اختلال در اینترنت تا آسانسورهای گیر کرده در میان طبقات، از لوازم خانگی آسیب دیده تا مواد غذایی فاسد شده، از... تا ....، مشکلات زیادی را می‌توان در این نقطه‌چین‌ها جانمایی کرد. در این کشور رسم شده است که هر اتفاقی می‌افتد، بی‌پذیرش مسوولیت و استعفا از موقعیت و تلاش برای جبران، با یک عذرخواهی ساده، سر و ته ماجرا را به هم می‌آورند. باور کنید مردم چیز زیادی نمی‌خواهند. فقط برای زندگی عادی‌شان برق می‌خواهند. آن هم در گرمای بالای ۴۰ درجه تابستان!

استیصال و اضطرار؛ صادق باشید

٢- کمترین قصور وزارت نیرو، پیش‌بینی نکردن شرایط از ماه‌ها قبل و سکوتش درباره علت‌هاست. اگر نمی‌توانید به صورت فوری خاموشی‌های گسترده را رفع کنید، حداقل می‌توانید با مردم صادقانه گفت‌وگو کنید؟! مثلا بگویید کدام نیروگاه‌ها در مدار هستند و کدام نیروگاه‌ها دچار مشکل شده‌اند و چرا؟! آیا پول ضریب آمادگی نیروگاه‌ها را در زمستان (برای تعمیرات) پرداخت کرده‌اید؟ آیا تحریم و کرونا باعث نشده است تا مثلا راه‌اندازی نیروگاهی که تمام شده به تعویق بیفتد؟ تحریم چه تاثیری بر کاهش سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت برق داشته است؟ اگر قیمت برق را عامل مصرف می‌دانید، برق امید که سال گذشته درباره‌اش تبلیغ کردید، چه تاثیری در کاهش مصرف داشته است؟! مردم درباره ماجرای رمزارزها، صادرات برق و... سوال‌های متعدد دارند. وزیر نیرو باید با مردم صریح و صادقانه در این موارد حرف بزند، دلایل واقعی خاموشی‌ها را بگوید و به حرف‌های آنها گوش کند.

٣-حدود سه سال پیش، وقتی خاموشی‌های تابستانه یک‌بار دیگر رخ نمود، به وزیر نیرو پیشنهاد کردم سخنگویی با ظرفیت‌هایی همچون «محمد اصغری» کارشناس ارشد هواشناسی، (هم او که با ورودش به تلویزیون اخبار هواشناسی را متحول کرد و با مردم ارتباط خوبی ساخت) برای صنعت برق تعیین کند. سخنگویی که بتواند با روشی درست و نوآور، اطلاعات لازم و باورپذیر را درباره تولید و مصرف برق و شرایط شبکه و خاموشی‌ها به مردم ارایه کند. سربسته بگویم، از چنان سیستمی، چنین انتظاری زیاد بود! حالا بعد از سه سال، کاش بتوانیم حداقل فرد مناسبی را ببینیم که با مردم صادقانه صحبت کند و اطلاعات دقیق و باورپذیر درباره صنعت برق به مردم بدهد و به ابهامات‌شان پاسخ دهد. از سوی دیگر لازم است دولت بعد به سرعت شرایط سرمایه‌گذاری در صنعت برق را فراهم کند. از رفع تحریم گرفته تا جذب سرمایه‌گذاری و تنظیم اقتصادش. داشتن برق، جزو اولیه‌ترین نیازها برای زندگی اجتماعی امروز است. این؛ انتظار زیادی نیست.

۴۵/۲۲۳۲۲۷

کد خبر 1532978

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =