اتحادیه اروپا تداوم حمایت از افغانستان را مشروط کرد

ایرنا نوشت:مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید که تداوم حمایت بین‌المللی از جمله این اتحادیه از افغانستان مشروط است به حفظ آنچه او دستاوردهای دمکراتیک ۲۰ سال گذشته در این کشور خواند.

جوسپ بورل در سخنانی در کنفرانس «آسیای مرکزی و جنوبی: اتصال منطقه‌ای، فرصت‌ها و چالش ها» در تاشکند (ازبکستان) بیان داشت: افغانستان در صلح و امنیت، برای ثبات و توسعه کل منطقه، امری حیاتی است، اما امروز شاهد واقعیت دیگری هستیم و عمیقا نگران ادامه خشونت‌ها توسط طالبان، افزایش شدید آمار مجروحان غیر نظامی و شمار فزاینده افغان‌هایی هستیم که احساس می‌کنند ناگزیر به ترک کشورشان هستند.

وی هشدار داد: هرج‌ومرج در افغانستان باعث گسترش قاچاق مواد مخدر و توسعه اندیشه‌های افراطی، تروریسم و خشونت در منطقه می‌شود و امنیت ما در اروپا را نیز به مخاطره می‌اندازد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به اینکه چالش‌های افغانستان نیازمند پاسخ فوری و یکپارچه است بیان داست: صلح و ثبات در افغانستان هدف و وظیفه مشترک همه ماست و اگر به این هدف دست نیابیم نه فقط افغان‌ها، که همه شکست می‌خوریم.

وی در این زمینه کشتار غیر نظامیان و اقلیت‌ها در افغانستان را تحولاتی هولناک خواند که مانع ثبات و توسعه اقتصادی می‌شود. بورل بابیان اینکه نا آرامی‌ها در افغانستان راه حل نظامی پایدار ندارد تصریح کرد: کنترل نظامی افغانستان از سوی طالبان برای بسیاری از افغان‌ها، کشورهای منطقه و جامعه جهانی پذیرفتنی نیست و منجر به انزوای این کشور می‌شود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خاطر نشان کرد: اتحادیه اروپا از روند صلح فراگیر افغانستان  که به حل و فصل سیاسی مذاکره‌محور منجر شود حمایت می‌کند، اما لازم است طالبان نشان دهد که واقعا به راه حل مذاکره محور متعهد است.

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که برای شرکت در کنفرانس «آسیای مرکزی و جنوبی: اتصال منطقه‌ای، فرصت‌ها و چالش ها» به تاشکند (ازبکستان) سفر کرده، امروز با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و شماری از رهبران جهان دیدار کرد.

311311

کد خبر 1535792

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =