۱۰سال دیگر دشت قزوین به کویر تبدیل می‌شود

معاون بهره برداری و توسعه منابع آب شرکت آب و فاضلاب استان قزوین گفت: با روند فعلی مصرف، طی ۱۰سال آینده دشت آبرفتی قزوین بی آب شده و به کویر تبدیل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ عین اله رمضانی، معاون بهره برداری و توسعه منابع آب شرکت آب و فاضلاب استان قزوین گفت: آب های موجود در حفره های زیر زمین وزن زمین را کنترل می کند و بهره برداری بیش از اندازه از این منابع می تواند باعث فرونشست شود که خطر آن بسیار بیشتر از زلزله است و حتی در صورت وقوع فرونشست، حتی بارش هم قادر به جبران آن نیست و حتی می تواند منجر به بروز سیل شده و خاک را هم از بین ببرد.

او تصریح کرد: در چنین حالتی مهاجرت های کوچک و بزرگ به وجود می آید و شهرها و روستاها خالی از سکنه شده و زندگی و کسب و کار مردم از بین می رود.

رمضانی ادامه داد: برای جلوگیری از این فاجعه باید عموم مردم در یک مشارکت فعال و همگانی در مدیریت مصرف آب حضور داشته و در تمامی مراحل زندگی و کار خود سازگاری با کم آبی را الگو قرار دهند.

او اضافه کرد: در حالی که در کشور همیشه بارانی هلند سرانه مصرف آب ۱۱۰لیتر در شبانه روز به ازای هر فرد است این عدد در شهرهای استان قزوین ۲۲۰ لیتر و در مناطق روستایی استان ۱۸۰ لیتر است.

رمضانی با اشاره به اینکه میانگین بارش در دنیا حدود سه برابر بارش در کشور ما است خاطر نشان کرد: میانگین مصرف نعمت الهی و حیات بخش آب در سبد خانوار ما هفت هزار تومان است و این در حالیست که قیمت یک بطری نوشابه به بالای ۱۰هزار تومان رسیده و هر خانوار در ماه چندین بطری نوشابه مصرف می کند که مضر سلامتی نیز هست.

معاون بهره برداری و توسعه منابع آب شرکت آب و فاضلاب استان قزوین در پایان یادآور شد: باید نگاه خود را در سطح مردم و مسئولان را به آب به عنوان یک کالای ارزان و در دسترس تغییر دهیم چرا که این نعمت در واقع بسیار ارزشمند و کمیاب است و باید آن را برای فرزندانمان حفظ کنیم.

کد خبر 1538174

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =