۲۳ نفر
۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۵

بازی زیرکانه اسرائیل 

جلال خوش چهره 
بازی زیرکانه اسرائیل 

تل‌آویو فرصت را غنیمت شمرده و بازی زیرکانه‌ای را علیه تهران آغاز کرده است.

اسرائیلی‌ها با بهانه کردن حمله به کشتی «مرسر استریت» این‌بار علاوه‌بر تهدیدهای معمول خود در اقدام تلافی‌جویانه، دو حرکت توأمان را علیه تهران دنبال می‌کنند: تلاش برای اجماع‌سازی در جامعه بین‌المللی و دراین‌حال، تشویق بی‌اعتمادی عمومی به سیاست‌ها و تعهدات تهران در صورت هرگونه توافق احتمالی در چارچوب برجام که ممکن است با استقرار دولت جدید در ایران ایجاد شود. 

اگرچه تهران هرگونه دخالت در حمله پهبادی به کشتی تجاری مرسر استریت را رد کرده و هدف  این اتهام را به ادعاهای اسرائیل برای تخریب چهره ایران نزد جامعه جهانی مربوط  می‌داند، اما تأیید این اتهام از سوی واشنگتن، لندن و بخارست می‌تواند فضای عمومی را در جامعه بین‌المللی علیه اعتبار و چهره تهران با تحریک بیشتری همراه کند. تل‌آویو برخلاف رفتار گذشته خود که با درک ناامیدی از همراهی متحدان غربی‌اش؛ به‌ویژه واشنگتن و لندن، به اقدام‌های خرابکارانه علیه تأسیسات هسته‌ای و یا ترور دانشمندان ایرانی دست می‌زد، اکنون با تشخیص فضای تنش‌آلود در تعاملات ایران و طرف‌های غربی در گفت‌وگوهای برجامی در وین، می‌کوشد از فرصت ایجاد شده در دور کردن هرگونه احتمال بازگشت به گفت‌وگوهای پیش برنده، بهره‌برداری کند. این فرصت در نگاه تل‌آویو از آن رو غنیمت شمرده می‌شود که دولت حسن روحانی به رغم همه تلاش‌هایش برای ایجاد توافق در گفت‌وگوهای وین، سرانجام  بدون کامیابی در این امر، جای خود را به دولت تازه‌کاری داده است که هنوز روشن نیست چه سیاستی را در قبال برجام  خواهد داشت. علاوه براین، انجماد در روند گفت‌وگوهای وین و آغاز دور تازه  چالش‌ها میان تهران و واشنگتن، تل‌آویو را به صرافت انداخته که با ایجاد اجماع علیه آنچه تهدیدهای امنیتی تهران می‌خواند، احتمالات بازگشت به گفت‌وگوها را هرچه بیشتر کم‌رنگ کند.   

اسرائیلی‌ها برای همراه کردن دولت‌های ایالات‌متحده و بریتانیا در فاز نخست اجماع‌سازی علیه تهران، دست به ابتکارهای تبلیغاتی گسترده‌ زدند. آنان توانستند با ایجاد فضای تبلیغاتی گسترده و رایزنی‌های خود، سرانجام واشنگتن و لندن را به واکنش صریح علیه تهران واداشته و در ادامه آن، دولت رومانی را نیز با خود همراه کنند. در همین بستر، هدف دیگر تل‌آویو  _ و بی‌گمان واشنگتن _ ناکارآمد کردن خواست تهران بر ضرورت دادن تضمین‌های لازم  از سوی دولت «جوبایدن» برای توافق احتمالی در وین است. به عبارت دیگر، با تشدید فشارها و ایجاد «بحران اعتبار» علیه ایران در جامعه بین المللی، القای این باور  دنبال می‌شود که طرف اصلی برای دادن تضمین لازم در انجام تعهدات برجامی، بایدتهران باشد؛ زیرا درحال حاضر این طرف ایرانی است که تهدیدهای خود را متوجه امنیت کشتیرانی و ثبات منطقه‌ای کرده و می‌تواند در آینده نیز چنین کند.  

رفتار تل‌آویو در پی حمله به کشتی مرسر استریت، برخاسته از تغییر تاکتیکی متناسب با رویکرد دولت بایدن است. اسرائیلی‌ها دریافته‌اند که اوضاع با دوران «دونالد ترامپ» و اقدام با دست‌های باز تفاوت کرده است. بنابراین آنان برخلاف گذشته، می‌کوشند  از دیپلماسی فعال به اقدام‌های ایذایی احتمالی مانند آنچه در گذشته می‌کردند، نزدیک شوند. واداشتن و همراه کردن واشنگتن و لندن برای بردن پرونده کشتی مرسر استریت به شورای امنیت سازمان ملل متحد، ایده‌آل تل‌آویو خواهد بود. در این صورت، بر شدت تنش‌ها میان تهران و جامعه بین المللی افزوده شده و روزنه‌ها برای بازگشت به برجام نیز هرچه بیشتر بسته خواهد شد. در این میان باید دید که واشنگتن و لندن تا کجا با تل‌آویو در تعقیب سیاست‌های تخریبگرانه‌اش همراه می‌شوند.
آیا واشنگتن و لندن از بهانه کشتی مرسر استریت و پرخاش‌های تل‌آویو به عنوان یک تیغ برای واداشتن تهران به عقب نشینی از شروط خود در بازگشت به برجام، استفاده می‌کنند؟  یا سیاست‌های اخیر آنها در چارچوب تغییر در رویه تعاملی با تهران قابل تفسیر است؟ 

سکوت دیگر اعضای تروئیکای اروپایی گفت‌وگو کننده با تهران در وین در قبال حادثه کشتی مرسر استریت، نشان از احتیاط آنان در پرهیز از افتادن در چاله‌ای دارد که اسرائیلی‌ها علیه آینده برجام نیمه جان کنده‌اند. اگر تروئیکای اروپایی در این کارزار همراه شوند، آنگاه تل‌آویو با آسودگی بیشتری روبرو خواهد بود و اگر به سکوت خود ادامه دهند، اسرائیلی‌ها همچنان در ایجاد اجماع و تشویق بحران اعتماد عمومی به تهران با مانع روبرو هستند.  آنچه معلوم است اینکه تل‌آویو با درک تغییرات در سپهر سیاست جهانی، بازی زیرکانه‌ای را علیه تهران دنبال می‌کند.  

کد خبر 1541603

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 45
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۷:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  0 0
  البته اسرائیل مزدورانی هم در ایران دارد که به وقتش به کمک ارباب می روند. درست وقتی که اسرائیل نیاز دارد در مورد موشک های ایران مانور بدهد، یک مزدور یا ابله فرمایش می فرماید که تمام اسرائیل زیر پوشش موشک های نقطه زن ایران است.
 • ایران ویران IR ۱۹:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  0 0
  خوب با این همه ...شما چکار میکنید .هنوز هم به فکر مظلومان جهانی و از مظلومان و فقرای خود غافل
 • IR ۱۹:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  0 0
  سه تایی امریکا و انگلیس و اسرائیل کیلو چند
 • محسن IR ۱۹:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  0 0
  چرا وقتی خبر از دولت لجن روحانی یا نظرات مزخرف نشریتون میگذارید امکان نظر دادن نمیگذارید شما و اسرائیل از یه منبع تغذیه میشین
 • م IR ۱۹:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  0 0
  یعنی‌دولت‌وسیاست‌خارجی‌ما‌اینقدر‌ضعیف‌است‌که‌یک دولت‌سگ‌خونخوار‌بتواند‌مارا‌متهم‌کند‌ودنیا‌را‌علیه‌ما‌بسیج کند.پس‌چرا‌حالا‌حزب‌الله‌لبنان‌در‌کنار‌ایران‌‌نیست‌ومثل‌آنها یک‌بهانه‌نمی‌تراشد‌تا‌‌به‌اسرائیل‌حمله‌کند‌واورا‌به‌خودش مشغول‌کند.پس‌الان‌حماس.جهاد‌اسلامی.حزب‌الله‌لبنان محور‌عراق‌وسوریه‌ویمن‌کجایند‌تا‌از‌فشار‌سیاسی‌بر‌ایران کاهش‌دهند.
 • IR ۲۰:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  0 0
  قدرتهابرای مدیریت افکارعمومی همیشه مجبورهستندبرای پیشبرداهدافشون دلایلی عامه پسند وبعضی مواقع پرهزینه (11 سپتامبر) شکل دهند
 • IR ۲۰:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  0 0
  اسراییلی ها همیشه ترتیب تون رو دادند...
 • حسین IR ۲۰:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  0 0
  واقعا این فرافکنی نیست.یابکش.یادانه ده یااز قفس ازادکن.۵۰ سال اسراییل روباشعارمحو نکردیم.حال رجز میخوانه.بزنیداین سرطان رو.
 • IR ۲۰:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  0 0
  اونکه ترامپ بود هیچ غلطی نکرد. دومأ اگه انگلیس میخواست کاری انجام بده موقع توقیف کشتی نفت کش خودش انجام میداد. اونهامیدونن که خلیج فارس یعنی چی پس فقط حرف میزنند.
 • علی IR ۲۰:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  0 0
  به این رژیم بگید کشورهای دیگه گاگول تشریف ندارن
 • بی نام IR ۲۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  0 0
  و بعد ما 8 نهاد اطلاعاتی و امنیتی داریم که همه کار و زندگیشون اسراییله!! واکنش های ما عجیب نیست!؟
 • ایرانی بدبخت IR ۲۰:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  0 0
  بهانه این بازی و سیاست زیرکانه اسراییل شاید خود ما بودیم که با این کارهای ابلهانه آب به آسیاب دشمن ریختیم
 • مهدی جلالوند IR ۲۰:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  0 0
  به نظرمن باسرکارامدن رئیسی اوضاع کشورخطرناک خواهدشد!
 • IR ۲۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  0 0
  کمتر کرم بریزید به فکر ملت باشید تا کار تونا یکسره نشد
 • IR ۲۱:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  0 0
  هاش هری از توکله گنده تراهیچ غلطی نمی توانند بکنند
 • ناشناس IR ۲۱:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  0 0
  شک نکنید کار خود اسرائیل است .تا دولت جدید را تحت فشار بگذارد .از همان موقعی که دولت روحانی رفت ،سفیر انگلیس هم رفت ،پس ماجرا باید شوع می شد .
 • AA IR ۲۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  0 0
  11سپتامبر را درست کردند و بهانه ای شد که منطقه خاور میانه را میدان تاخت وتاز وتصاحب منابع منطقه ودست چین وروسیه را کوتاه کنند به نتیجه نهایی نرسیدند حالا با کشورهای مرتجع ورژیم غاصب جهت رسیدن به اهداف خود بدنبال به‌آن هستند با قدرت دیپلماسی ونظامی باید گلویشان را فشرد و ایران با قدرت خود را نشان دهد
 • PL ۲۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  0 0
  نویسنده این متن باید در معاریو مقاله بنویسد واقعا متاسفم
 • IR ۲۱:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  0 0
  شما چرا ترسیدید نکنه شعار اسرائیل باید نابود شود مثل واکسن کرونا تون یک شعاره
 • مجید IR ۲۲:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  0 0
  این خباثتها وشرارتهای موزیانه صهیونیستها هست نه زیرکانه
 • US ۲۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  0 0
  انشاءالله هر چه زودتر ریشه صهیونیزم و سرمایه های اونها در ایران یعنی اصلاح طلبان کنده شود خصوصا رسانه های صهیونیستی مثل خبر آنلاین و فرارو و عصر ایران و دهها رسانه صهیونیستی که علیه مملکتشان قلم می زنند
 • حقگو IR ۲۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  0 0
  مشکل ما عادت کردن به دروغگویی و پنهانکاریهای کودکانه است. شاید مردم احمق و خیلی ساده دل ما تکذیب ایران را باور کنند ولی دنیا باور نخواهد کرد. کدامیک از صدها ترور در بیرون از مرزها را پذیرفتیم. اما عزیز نقاش در ایران زندگی میکند. حقیقت گویی و پذیرفتن اشتباه نخستین گام برای اصلاح خود است.تا ابد نمی شود دروغ گفت. انقدر دروغ گفته آیم که خودمان باورش کردیم.بیابیم خودمان را اصلاح کنیم.
 • علی IR ۲۲:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  0 0
  و مکروه مکر الله والله خیرون ماکرین وقتی به فضل خدا آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند ،نوچه هایش خاموش باشند و اتهام زنی نکنند که خود را گرفتار می کنند،بهتر است رژیم جعلی و غاصب صهیونیستی مطابق وزن خود صحبت کند ،وقتی در رویارویی با نوار غزه ناکام و شکست را می پذیرد با دم شیر بازی نکند که هاپولی خواهد شد.
 • حمید IR ۲۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  0 0
  حال بهم میخورد از این تفسیر های آب دوغ خیار تو اسرائیلی یا ایرانی خود مفسر های اینگونه جانب داری از اسرائیل نمی کنند
 • منصوردمعصومی IR ۲۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  0 0
  جنگ شروع بشه ببینیم کی مرد میدونه
 • ایرانی IR ۲۳:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  0 0
  این یک بازی بچگانه ست که اسرائیل در حالی که تشنه ی وقوع و حدوث برجام هستش، بقول ایرانی ها با دست پس میزنه که....
 • عبدالله GB ۰۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
  0 0
  نترس خودشون اینقدر آشو شور می کنند که دستشون رو میشه همین چند ساعت پیش دروغشون رو شد
 • نادرخان IR ۰۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
  0 0
  مرگ براسراییل
 • آیران IR ۰۱:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
  0 0
  زمین بیان، هوا برن: رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهند دید؛ از بیانات سیّدعلی خامنه‌ای در سال ۹۴
 • ناشناس IR ۰۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
  0 0
  اسرائیل به جای این خربازی ها بره یه فکری به حال چهره منفورخودش درمنطقه بکنه که ازبزرگ وکوچک ازش متنفرن. خداراشکرمقاومت منطقه ازحزب الله گرفته تا حوثی ها وحماس و... انقدرقدرتمند شدن اصلا ایران لازم نیست کمکی بهشون بکنه. خاک توسر اسرائیل. مرگ بر اسرائیل. خیلی خرن صهیونیست‌ها. مثلا می خوان تواین ماجرای دروغ چه غلطی بکنن. وقتی ازبنیان بی پایه واساسه. خود مقاومت اعلام کرده این حمله ربطی به ایران نداره العالم:حمله به کشتی اسرائیل انتقام مقاومت بود العالم نوشت: منابع مطلع مقاومت در منطقه اعلام کردند که حمله صورت گرفته به کشتی اسراییلی در شمال دریای عمان، در پاسخ به حمله اخیر رژیم صهیونسیتی به فرودگاه «ضبعه» منطقه قصیر سوریه صورت گرفت. این حمله رژیم صهیونسیتی به شهادت دو نفر از عناصر مقاومت منجر شده بود.
 • 313 IR ۰۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
  0 0
  عدو شودسبب خیر اگرخدا خواهد...ی سیب تابیفته زمین هزارتا چرخ میخوره معلوم نیست ک درآینده چی پیش میاد هراتفاقی بیفته برجام بدون تضمین خسارتی بیش نیست
 • اشنا IR ۰۲:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
  0 0
  اگه واقعا ایران زده مردانه بگه من زدم باتوجه به اینکه همیشه ادعای از بین بردن اسراییل هم داریم می‌خواستیم با آب غرق کنیم نشد با موشک‌غرق میکنیم ببینیم چکار می‌کنه هر چند بی پدرها هرچه گفتن عمل کردن تمام مواضع ایران توی سوریه رو زد ولی ایران هیچ عملی برعلیه اسراییل انجام نداد
 • علی IR ۰۲:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
  0 0
  بلاخره باید به یک بهانه ای تقدیر سرنوشت اسرائیل به پایان برسه.هرچند برای نابودشدن قوم اسرائیل خوداسرائیلیها بیشتراز دیگران عجله دارند.برای همین هم خیلی وقت است که به بهانه های مختلف به نابود شدنشان عجله میکنند و بدجور به اعصاب ایران رژه میرند.ازطرفی هم فکرمیکنند آمریکا وانگلیس عربستان حمایتشون میکنند.حمایت میکنند ولی حمایت وتشویق به نابودی اسرائیل میکنند.چرا که چون تازمانیکه اسرائیل درکره خاکی نفس میکشد و بااعصاب ایران بازی میکند.منطقه آسیا خاورمیانه برای آمریکا وانگلیس وغربیها هرگز هرگزامنیت وجود ندارد.هرگز.
 • محمد IR ۰۲:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
  0 1
  حرومزاده ها مرگ بر اسرائیل
 • رحمن IR ۰۳:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
  0 0
  این توطئه برای تعجیل در مذاکرات دور هفتم است گرگها با پارس کردن شکار را بوحشت میخواهند بیندازند
 • IR ۰۳:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
  0 0
  درود بر شما جناب خوش چهره ، متن متينى بود ، منهم مثل جنابعالى نگرانم ، و معتقدم نه نيروهاى ميدانى قابلى داريم و نه ديپلمات هاى درست و درمونى كه بتونن دردى از دردهاى بى درمون ما رو دوا كنند ! ميترسم اين حضرات انقلابى شر بزرگى بدن دستمون
 • IR ۰۵:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
  0 0
  رژیم صهیونیستی و آمریکا و انگلیس باید بدانند تمام منافع آنها در منطقه و تنگه ی هرمز در تیررس موشک های نقطه زن و پهپاد های ایران اسلامی میباشد و اگر بخواهند دست از پا خطانند بدجوری پشیمان خواهند شد (ما ملت امام حسین هستیم و ذلت از ما دور است)
 • بهنام IR ۰۵:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
  0 0
  باید زیرکانه به آمریکا، بریتانیا، رومانی فهماند که زدن کشتی کار خود اسرائیل است نه ایران.
 • رودررو US ۰۶:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
  0 0
  خب وقتی زدن بگن زدیم چرا دیگه تکذیب میکنن مثل هواپیمای اکراینی که امریکا از همون لحظه ی اول گفتش با موشک ساقط شدش بعد سه روز هم گفتن که بله ما زدیم الان هم که دارن خیلی قشنگ و واضح میگن که ما میدونیم پهپاد از کدوم کشتی بلند شدش خب جواب اینو چی میخاین بدین بگین از کشتی ما بلند نشد که اینم در آینده با زدن اون کشتی مشخص میشه
 • صادق کرد IR ۰۶:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
  0 1
  باید با زبان خودشان با این قلدران صحبت کرد وباید با توکل بر خداوند ودر سایه الطاف الهی و پیامبر اعظم(ص)و ائمه معصوم(ع)وبا اتکا به ملت غیور ایران اسلامی مقتدرانه باید در برابر دشمنان ایستادگی کرد وباید توان نظامی واقتصادیمان را بالا ببریم و به امید فرجام نباشیم چون این اسرائیل است که خط و مشی آنان را ترسیم میکند .
 • مقصودی IR ۰۷:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
  0 0
  اسرائیل به پایان خود نزدیک شده است و جامعه جهانی به ظاهر برای آن نوحه سرایی آغاز کرده است . جامعه جهانی از ایران انتظار دارد هر چه سریعتر این لکه ننگ بشری را از صفحه روزگار پاک نماید و به همین دلیل در ظاهر از اسرائیل حمایت می کند تا آن را سیبل موشک های ایران قرار دهد .
 • کرونا IR ۱۰:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
  0 0
  خوش چهره منافق بزودی همان بلای که سر فرزندان ایران تو مانند تو نانخور اسلام داعش از نوع ایرانی هستید بند بند از دست دادن عزیز ترین عزیز انت دیدی شاید بدانی گرگهای مانند تو همان بلا باید بر سر خانواده ملعونتان بیاید راهی دیگر نیست
 • مهدی IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
  0 0
  با مثبت و منفی نظرتان را درباره اسرائیل بیان کنید من که موافق صلحم
 • IR ۲۰:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
  0 0
  اسراییل تا حالا صدها خرابکاری عایه ایرانرانجام داده بابستی همه انها را به اسراییل نسبت بدهد
 • morad IR ۰۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۹
  0 0
  تندروهای بی خرد همیشه بهانه دست دشمنان می دهند، ای بسا مثل صدام حسین کم کم اجماع جهانی علیه ما رقم بخورد و آنگاه با چند بهانه الکی و واهی ایران هم سرنوشت تلخی پیدا کند. حالا که اصلاح طلبان هم به ایستگاه پایانی قطار انقلاب رسیدند و فقط یک جناح در حال جولان دادن بر کشور است، خطر بیش از گذشته در کمین کشور نشته است.