تیتر سه وبلاگ‌ها

 • آزمون آخرین تلاش‌ها برای برجام

  آزمون آخرین تلاش‌ها برای برجام

  «مایک پمپئو» روزگذشته (دوشنبه) سفر خود را به مسکو لغو کرد که به بروکسل برود و با وزیران امورخارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا به همراه «فدریکوموگرینی» کمیسر سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کند.

 • تردید در مواضع ۲ نبش اروپا

  تردید در مواضع ۲ نبش اروپا

  لازم است اروپا تکلیف خود را با برجام و نوع رابطه‌اش با ایران روشن کند.

 • ایران و آمریکا؛ نزدیک به نقطه جوش

  ایران و آمریکا؛ نزدیک به نقطه جوش

  سیاست «تسلیم یا جنگ » به معنای بستن راه گفت‌وگو یا به تعبیر بهتر، مسدود کردن دیپلماسی است.

 • زیر پوست بلاتکلیفی در شمال آفریقا

  زیر پوست بلاتکلیفی در شمال آفریقا

  شمال افریقا درپی بهار عربی سال ۲۰۱۱ به ظاهر همچنان بلاتکلیف است.

 • کارآمدی و اعتبار

  کارآمدی و اعتبار

  بیش از یک هفته پس از تروریست خواندن سپاه پاسداران انقلاب‌اسلامی از سوی دونالد ترامپ، هیچ اتفاق ویژه‌ای در روابط ایران با جامعه جهانی رخ نداد.

 • سیاست آتش‌افروزانه

  سیاست آتش‌افروزانه

  «ایران باید مصالحه کند!» این جانمایه رویکرد دولت ترامپ در قبال ایران است که در مقاله «برایان هوک» مسئول امور ایران در وزارت امورخارجه امریکا بازتاب یافته است.

 • مطبوعات و خطر تدابیر دیرهنگام

  مطبوعات و خطر تدابیر دیرهنگام

  دولت و بلکه نظام سیاسی لازم است تکلیف خود را با مطبوعات روشن کند.

 • بانیان پنهان یک بیانیه

  بانیان پنهان یک بیانیه

  چه اصراری در آشفته‌سازی سیاسی است؟

 • استعفای ظریف

  استعفای ظریف

  استعفای «محمدجواد ظریف» با هر انگیزه‌ای که انجام شده باشد، یک واقعیت را در خود دارد، اینکه روند فرسوده‌سازی دولت «حسن روحانی» با سرعت به پیش می‌رود.

 • مصلحت در وضع برزخی؟

  مصلحت در وضع برزخی؟

  مصلحت کدام است؟ رد لوایح چهارگانه کنوانسیون جهانی پول‌شویی و مبارزه با تروریسم یا قبول آن؟

 • هشیاری در روابط تهران و بغداد

  هشیاری در روابط تهران و بغداد

  تهران و بغداد هشیارانه به حفظ و تنظیم روابط خود در شرایط جدید مشغولند.

 • ایران و اروپا؛ حرکت روی یخ‌های نازک

  ایران و اروپا؛ حرکت روی یخ‌های نازک

  جلال خوش‌چهره: همه هواداران رویکرد منزوی ساختن دوباره ایران در جامعه بین‌المللی، کانون توجه خود را متمرکز بر کنفرانس «صلح و امنیت در خاورمیانه» کرده‌اند.

 • وضعیت هشدار در منطقه

  وضعیت هشدار در منطقه

  جلال خوش‌چهره: هنوز زود است برای اتفاقاتی که خاورمیانه و بالتبع آن منطقه خلیج‌فارس در ماه‌های آینده آبستن آن است، به روشنی پیش‌بینی کرد.

 • ماموریت پمپئو در منطقه

  ماموریت پمپئو در منطقه

  جلال خوش‌چهره: سفر "مایک پمپئو" به خاورمیانه آیا می‌تواند آشفتگی عصبی متحدان منطقه‌ای ایالات متحده پس از اعلام خروج نیروهای این کشور از سوریه و افغانستان را کنترل کند؟

 • خانه ملت و قدرت قانون‌مند

  خانه ملت و قدرت قانون‌مند

  جلال خوش‌چهره: بلندی یا کوتاهی افراد را جایگاه حقوقی آنان تضمین نمی‌کند، بلکه منش و فضیلت افراد است که به جایگاه‌ها معنی می‌دهد.

 • تغییر رویکرد تهدیدهای آمریکا

  تغییر رویکرد تهدیدهای آمریکا

  جلال خوش‌چهره: همه قرائن حکایت از تشدید اقدام‌های آمریکا علیه حاکمیت سیاسی ایران دارد.

 • زمان پرسش از مخالفان

  زمان پرسش از مخالفان

  جلال خوش‌چهره: پس از مدت‌ها، این نخستین‌بار بود که "حسن روحانی" در اندازه رئیس دولت پرسش‌گر، مخالفان عادی‌سازی روابط ایران با جامعه جهانی را به چالش کشید و با صدای بلند پرسید: «چرا باید مردم هزینه شعارها را بدهند؟»

 • یک ماه پس از تحریم

  یک ماه پس از تحریم

  جلال خوش چهره: یک‌ماه از آغاز دور تازه تحریم‌های دولت امریکا علیه ایران گذشت.

 • استیضاح ظریف!

  استیضاح ظریف!

  جلال خوش‌چهره: "محمد جواد ظریف" بی‌تردید نماد رویکرد اعتدالی دولتی است که اکثریت مردم طی دو دوره انتخابات ریاست جمهوری به آن رأی اعتماد دادند.

 • تغییر در شکل روابط تهران و بغداد

  تغییر در شکل روابط تهران و بغداد

  جلال خوش‌چهره: چهارمین ایستگاه "برهم صالح" رئیس‌جمهوری عراق در سفر منطقه‌ای خود ، تهران بود. او پس از سفر به کویت، ابوظبی و امان به تهران آمد. اینکه برخلاف گذشته، تهران نخستین وعدگاه رئیس‌جمهوری عراق در سفری چنین بود را باید در تغییر سیاست‌های این کشور بررسی کرد. وضع جدید تأثیر پذیرفته از دو عامل اصلی است؛ فشارهای امریکا و شکل‌گیری نگرش‌های تازه عراق در قبال ایران. 

 • زیان بلاتکلیفی

  زیان بلاتکلیفی

  جلال خوش‌چهره: اصرار بر بلاتکلیف نگه داشتن اوضاع، تنها به سود جریان‌هایی است که می‌کوشند توان کشور را در برابر تهاجم گسترده تحریمی با کمترین هزینه برای واشنگتن فرسوده کنند. با هیچ منطقی نمی‌توان مخالفت‌هایی را توجیه کرد که به‌طور مستقیم با سیاست‌های کلان و راهبردی کشور در اوضاع جاری مربوط است.

 • سخنی صریح با منتخبان مردم

  سخنی صریح با منتخبان مردم

  گستره انتقادها به قوا و نهادهای انتخابی هرروز دامنه بیشتری می‌باید. بازتاب اخبار و گزارش‌ها این تصور را ایجاد کرده که گویی آنان ‌که نمی‌دانند سرانجام چه باید کنند، همان‌هایی هستند که از قضا مردم با هزاران امید و اعتماد به ایشان در دولت‌، مجلس و شورای شهر رأی داده‌اند. ایراد این وضع مربوط به رأی دهندگان نیست، بلکه مربوط به کسانی است که با وجود آراء انتخاباتی همچنان برای چه باید کردها بلاتکلیف هستند.

 • دولت و اذهان پرسشگر

  دولت و اذهان پرسشگر

  دولت این روزها رویکرد تازه‌ای را آغاز کرده است. مهم‌ترین آن برگزاری نشست با اهالی فن در حوزه‌های سیاست و اقتصاداست. در این نشست‌ها رئیس دولت نقدها را می‌شنود، پاسخ می‌گوید و می‌کوشد به اذهان پرسش‌گر مردم در باره چگونگی برون‌رفت از مشکلات پاسخ دهد. نشست با دانشجویان یکی از آن جمله است.

 • حاشیه و متن تصویب سی‌اف‌تی

  حاشیه و متن تصویب سی‌اف‌تی

  تصویب آخرین لایحه از لوایح چهارگانه مربوط به FATF در جلسه علنی یکشنبه گذشته مجلس که مربوط به الحاق ایران به "کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم" (CFT) است، حاوی نکاتی بدیع در سپهر سیاسی و تصمیم‌سازی نظام حاکمیتی در کشور است. برخلاف معمول، این‌بار حاشیه اتفاق بیش از متن آن حائز اهمیت و تأمل است. این رویداد نشان از رویکردی واقع‌گرایانه در شیوه تصمیم‌سازی است که در آن احتجاج و فرصت برابر میان موافقان و مخالفان یک تصمیم فراهم شد و سرانجام نظر مستدل به کرسی نشست.

 • بازگشت به دیپلماسی فعال

  بازگشت به دیپلماسی فعال

  دوباره و به رغم واکنش‌های منفی مخالفان، نقش دیپلماسی در روابط خارجی ایران در هفته‌های اخیر پر رنگ شده است. "حسن روحانی" و "محمدجواد ظریف" در تلاش برای ایجاد هم‌سویی روانی و عملی با برجام و بالتبع آن کمرنگ کردن سیاست‌های تهاجمی دولت ترامپ علیه ایران در جامعه جهانی، بروز موفقی داشته‌اند. اگرچه هنوز نمی‌توان درباره نتایج این تلاش پیش بینی روشن داشت ولی توافق گروه ۴+۱ برای ایجاد راهکار عملی در کنترل و کم‌اثرسازی تحریم‌های ۴ نوامبر ایالات متحده برجسته‌ترین نتیجه آن است.

 • ایران و آمریکا؛ توقف در نقطه صفر

  ایران و آمریکا؛ توقف در نقطه صفر

  هشتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، هیچ تغییری در روابط ایران و امریکا نخواهد داشت. ممکن است به رغم همه اتهام‌زنی‌ها علیه یکدیگر، دو طرف احتیاط‌های لازم را برای پرهیز از گسترده‌تر شدن منازعه به‌کار گیرند. با این حال اگر قرار است اتفاقی در این رابطه رخ دهد باید آن را در فرایند تحولاتی جست‌وجو کرد که هنوز امکان آن در چشم‌انداز وجود ندارد.

 • فصل عافیت‌طلبی گذشته است

  فصل عافیت‌طلبی گذشته است

  بازار انتقاد از دولت این روزها سکه است. راست و چپ، دولت را آماج حملات خود قرار داده‌اند. حسن روحانی هیچ‌گاه مانند این روزها هدف تند مخالفان و منتقدانش قرار نداشته است. بهانه انتقادها هم کم نیست؛ گرانی، رکود، بیکاری، افزایش آسیب‌های اجتماعی، سیاست خارجی، تحریم‌ها، گسترش بی‌اعتمادی مردم، اعتراضات اجتماعی و... . گویی تقدیر و یا سیاست این بوده که از فردای انتخاب دوبارهٔ حسن روحانی به ریاست‌جمهوری در اردیبهشت ۹۶، هر روز بردامنه مخالفت‌ها با دولت افزوده شود.

 • مجلس عراق در تعلیق

  مجلس عراق در تعلیق

  قرار بود دوشنبه (12 شهریور) نخستین نشست مجلس عراق تشکیل شود و در آن ضمن انتخاب رئیس، فرایند تشکیل دولت آینده این کشور آغاز شود. اما شمار نمایندگان حاضر به حد نصاب نرسید و جلسه تا 15 سپتامبر (24 شهریور) به تعویق افتاد. به‌این ترتیب بازهم سرنوشت انتخابات پرحاشیه 12 می(22 اردیبهشت امسال) در تعلیق ماند. بعید نیست جلسه آینده هم دچار همین سرنوشت شود.

 • بزنگاه سرنوشت برای دولت دوازدهم

  بزنگاه سرنوشت برای دولت دوازدهم

  مجلس امروز کانون توجه افکار عمومی است. رئیس‌جمهور روحانی قرار است به ۶ سؤال نمایندگان پاسخ دهد. در هفته‌ها و روزهای اخیر ۲ چهره کابینه و رئیس بانک مرکزی حذف شدند. حالا نوبت رئیس‌جمهوری است که در کارزاری که فراهم آمده، مقابل منتقدان و مخالفانش برای بقا و یا قبول شکست خودنمایی کند.

 • جای خالی ایدهٔ قدرتمند

  جای خالی ایدهٔ قدرتمند

  مسئله بزرگ در اوضاع کنونی، فقدان ایده منسجم و فراگیر برای برون رفت از مشکلاتی است که اکنون همه طبقات اجتماعی را دربرگرفته است. محدود کردن بار مسئولیت‌پذیری تنها در بیان مشکلات چاره کار نیست، بلکه لازم است برنامه روشن، واقع‌گرا و مفهوم در این باره ارائه کرد. اعتماد و مشارکت عمومی در هم‌سویی با برنامه‌ها و وعده‌های اعلامی نیز در این‌ صورت ممکن خواهد بود.