ولادیمیر آلکنو:توصیه‌ای برای سعید معروف ندارم/بچگانه است که بخواهم من را ببخشید

آلکنو در نشست خبری آنلاین خود توضیحاتی را درباره المپیک و ناکامی ایران ارائه داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ولادیمیر آلکنو در نشست خبری آنلاین امروز خود درباره دلایل نوسان تیم ملی در میدان المپیک که شروع قدرتمندی در اولین مسابقه داشتیم و موفق به شکست لهستان شدیم، اما پس از آن سه شکست را تجربه کردیم، گفت: ارزیابی من این است که عملکردی منفی در المپیک داشتیم اما اگر بازی به بازی نگاه کنیم از نظر روحی و روانی مقابل لهستان شرایط ایده‌آل داشتیم. در مقابل ونزوئلا یک سر و گردن بالاتر بودیم، مقابل کانادا حریف اجازه بازی به ما نداد. به همین خاطر بد بازی کردیم و روز خوب آن‌ها بود. اما بدترین نتیجه ما با ژاپن بود که می‌توانستیم پیروز میدان شویم اما این اتفاق نیفتاد.


سرمربی تیم ملی در واکنش به این سوال که نظرات مربیان ایرانی تا چه اندازه در تصمیم‌گیری آلکنو تاثیر داشت چون به نظر می‌رسد نسبت به نظر مربیان ایرانی بی‌توجه بوده گفت: از روز اول مربیان ایرانی همه در سالن حضور داشتند و درباره مسائل فنی از کوچکترین تا بزرگ‌ترین مسائل با هم مشورت می‌کردیم. اما این حرف درست است که من تصمیم نهایی را می‌گرفتم. شاید از بیرون این‌طور قضاوت می‌شد که من با مربیان ایرانی مشورت نمی‌کردم. این موضوع صحت ندارد. آن‌ها بر سر کوچک‌ترین مسائل به من مشورت می‌دادند اما تصمیم نهایی را من می‌گرفتم.


سرمربی تیم ملی در واکنش به دلایل انتخاب مرتضی شریفی گفت: دستم برای انتخاب گسترده بازیکنان باز نبود. از روز اول انتخاب‌هایم محدود بود. با در نظر گرفتن تمام شرایط مرتضی شریفی را اتخاب کردم چون از نظر من او نسبت به بازیکنان دیگر بهتر بود.

آلکنو در پاسخ به این سوال که آیا فدراسیون تمهیدات لازم را برای آماده‌سازی تیم ملی انجام داده است،گفت: من از روز اولی که به ایران آمدم برای بار دهم تکرار می‌کنم فدراسیون هر چه در توان داشت، از سالن بدنسازی تا پزشک برای ما تامین کرد. ‌بنابراین تاکید می‌کنم فدراسیون همه تمهیدات را آماده کرد. اما آن‌ چه که اشتباه من بود حضور ۳۰ بازیکن در ابتدای تمرین بود، شما به من یک مربی معرفی کنید که با این تعداد بازیکنان کار کند، چون نمی‌خواستم در حق کسی احجاف شود اما می‌خواستم همه بازیکنان را زیرنظر بگیرم. این موضوع ضربه بزرگی به ما زد.

ایران در جام ملت‌ها نتیجه خوبی نگرفت و در المپیک هم به آن‌چه می‌خواست نرسید. آلکنو در پاسخ به این که آیا انتظار رفتن به جمع 4 تیم برتر انتظار بی‌جایی برای والیبال ایران در المپیک بود، گفت: اگر فکر می‌کنید تنها ثمره من در ایران، حضورم در چهارمین المپیک بوده، نظر شماست و می‌پذیریم. اما اگر بخواهیم با دید کارشناسانه نگاه کنیم، جوانان زیادی که آینده والیبال ایران هستند به تیم ملی اضافه شده‌اند و از این نظر ما کار بزرگی کردیم. تنها موضوع، عدم صعود ما از مرحله گروهی المپیک آن هم به خاطر یک بازی بود. رقیب مستقیم ما ژاپن بود که از نظر فنی و همه چیز تقریبا با ما هم سطح بود. ما باید این رقیب را می‌بردیم. او در واکنش به حاشیه‌هایی که قبل از المپیک ایجاد شده بود هم گفت: درباره حاشیه‌ها صحبت نمی‌کنم چون دیگر به روسیه رفته‌ام و حاشیه‌ها هم در ایران مانده. پس به این سوال پاسخ نمی‌دهم.

آلکنو درباره صحنه خبرساز سعید معروف در بازی ایران و ژاپن گفت: در رابطه با معروف صحنه‌ای که همه دیدند، قضاوت دوربین‌های تلویزیونی بود. من فکر کردم شاید معروف به سرویس بهداشتی رفته است. فشار بازی بسیار بالا بود، تمام سعی معروف کمک به تیم بود. حالت روحی معروف در رختکن را برای دشمنم هم آرزو نمی‌کنم. آلکنو سپس با اشاره به خداحافظی کاپیتان تیم ملی والیبال ایران از بازی‌های ملی گفت: معروف حتما صلاح دیده است که خداحافظی کند. من هم متاسف شدم ولی آینده کاری معروف به خودش مربوط است. به او توصیه‌ای نمی‌کنم که همچنان ادامه بدهد یا خیر، چرا که این تصمیم شخصی او است.

آلکنو اما از همه خواست نوک پیکان انتقادها را تنها به سوی او نشانه روند و نه بازیکنانش: هر انتقادی که شود، خواهش می‌کنم نوک پیکان به سوی من باشد. یک نفر باید جوابگو باشد و آن شخص هم من هستم. از مردم و همه خواهش می‌کنم بازیکنان را سرزنش نکنند. اگر بخواهم بگویم مرا ببخشید، بچگانه خواهد بود. من همه دانش و توانم را به کار گرفتم. هیچ کم کاری از سوی من و بازیکنان نبوده. برای من لحظه خداحافظی با بازیکنان احساسی بود. برای من و بازیکنان این نتیجه دردناک بود. مسئول مستقیم این شکست و عدم نتیجه گیری من هستم. درباره خودم هم باید بگویم که قصد دارم کلا والیبال را کنار بگذارم. احتیاج به استراحت و بازنگری در کارهایم را دارم. البته از طرف یک باشگاه روسی پیشنهاد همکاری به عنوان مشاور فنی را دارم. به پیشنهادات فکر می‌کنم. 

ولادیمیر آلکنو در واکنش به انتخاب بهروز عطایی به عنوان سرمربی جدید تیم ملی والیبال ایران گفت: برای بهروز عطایی سرمربی جدید تیم ملی ایران از صمیم قلب آرزوی موفقیت می‌کنم. امیدوارم سهم کوچکی که ایفا کردم و به بازیکنان جوان فرصت دادم که میدانی به بزرگی المپیک را تجربه کنند، به کمک مربی جدید تیم ملی ایران در آینده بیاید.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران در المپیک توکیو مثیم صالحی را بازیکن آینده‌داری خواند: مثیم صالحی از پتانسیل بسیار بالایی برخوردار است و در زمره بازیکنان آینده‌دار ایران به شمار می‌رود. اما اشتباه بزرگی است که او را از هم‌اکنون یک ستاره جهانی قلمداد کنیم. او فاصله بسیار زیادی با ستاره شدن دارد. وظیفه من به عنوان مربی این است که پتانسیل بازیکنان را ببینم و آن‌ها را برای مراحل بالاتر دعوت کنم. این بازیکن پتانسیل بسیار بالایی دارد. امیدوارم قدر خودش را بداند و با تمرینات مداوم به یک ستاره جهانی در آینده نزدیک تبدیل شود.

حضور مربیان ایرانی در والیبال اروپا موضوعی است که آلکنو در پاسخ به آن گفت: در مورد مربیان ایرانی طور دیگری جواب می‌دهم چون با همه آشنایی ندارم. اما مربیانی که با آن‌ها در اردو بودم، از روز اول دیدم که چقدر انسان‌های شریف و کوشایی بودند و هر روز مسائلی که مطرح می‌کردیم را در دفترچه یا موبایل خود یادداشت می‌کردند. حتی وقتی به‌صورت خصوصی با بازیکن صحبت می‌کردم، آن‌ها گوش می‌دادند و یا از من سوال می‌پرسیدند. این مربیان آینده درخشانی دارند و می‌توانند در والیبال بدرخشند. البته شاید مسائل سیاسی و مشکلات لیگ مانع این کار شود. ولی آن‌ها توانایی حضور در رده‌های بین المللی را دارند.

آلکنو در تمجید از عملکرد رضا تندروان دستیار ایرانی خود در تیم ملی گفت: رضا تندروان کمک من بود و می‌توانم بگویم از نظر توانایی و دانش فنی هیچ چیزی از مربیانی که تاکنون با آن‌ها کار کردم، کم نداشت. در رابطه با او باید بگویم توانایی و دانش بالایی دارد. ضمن این که او به عنوان یک مربی صدای خوبی دارد که می‌تواند در انتقال دانش فنی‌اش به بازیکنان، نقش بزرگی ایفا کند. او در آینده می‌تواند به یک مربی درجه یک تبدیل شود. در رابطه با مهدی خباز مربی بدنساز باید بگویم کمتر مربی با این دانش و پشتکار دیدم. همه عوامل را برای حضور در تیم‌های اروپایی دارد. برای او آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم که به آن برسد. فکر می‌کنم همه مربیان ایرانی شانس‌هایی برای رسیدن به آن درجه‌ای که می‌خواهند را دارند.

آلکنو در پاسخ به این که دو اظهار نظر جنجالی داشته یکی این‌که گفته بود پیشنهاد مالی فدراسیون والیبال برای او جذاب بوده و دیگر این که گفته بود از نمی‌توان از لیمو، رب گوجه فرنگی گرفت، هم تضیحاتی ارائه کرد. او در واکنش به ای‌که با اظهار نظر دوم گویا تاکید کرده که از پیش می‌دانسته والیبال ایران در المپیک نتیجه نخواهد گرفت، گفت: اگر شما مصاحبه مرا به دقت بخوانید، خواهید دید که گفته‌ام انگیزه اول من برای انتخاب ایران، چهارمین حضورم در المپیک است. اما اگر به‌عنوان مربی بگویم مسائل مالی برای من مهم نیست. دروغ گفتم. برای هر مربی مسائل مالی اهمیت دارد، در همان بازه زمانی پیشنهادهایی دیگری داشتم که حتی مبلغ پیشنهادی آن‌ها از فدراسیون والیبال ایران بیشتر بود. اما مهم‌ترین انگیزه اصلی من حضور در چهارمین المپیک بود. وقتی مثال گرفتن رب گوجه‌فرنگی از لیمو را زدم، در ابتدا هدفم بازیکنان بود. وقتی بازیکن اشتباهات زیاد در سرویس دارند، نمی‌تواند تیم‌های بزرگ را شکست داد. چون در ما از نظر بازی چیزی از تیم‌های بزرگ کم نداشتیم اما مشکل اصلی ما سرویس بود. 

251 251

کد خبر 1544410

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۳:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۱
  7 0
  سالها است که ضعف سرویس وجود دارد و این امر در تیمهای پایه و باشگاهها باید رفع شود
 • IR ۱۴:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۱
  1 3
  خوش به حالشون که این قدر رو دارند. البته این رو رو ما با ندانم کاری هامون بهشون می دیم
 • IR ۱۴:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۱
  2 4
  برو بابا. خواهی دید که به زودی امثال میثم صالحی، بردیا سعادت، صابر کاظمی و خیلی های دیگه جزو بهترین های دنیا بشن، مگر اینکه فدراسیون باز هوس کنه یک ایچی میچی از یک جائی بیاره و ده سال تیم رو بندازه عقب. مگه بازیکنان خوب دنیا شش انگشتی هستند که بچه های ما نتونن بشن. مگر توی کشتی که می شن غیر از مدیریت خوبه؟ ان شاءالله فدراسیون رو می سپرن به والیبالی ها تا این جناب متکبر و خیلی ها متوجه بشن که استعداد جوان ایرانی یعنی چی
 • IR ۱۵:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۱
  1 3
  خدا ببخشه، البته کسانی رو که بدون برنامه ریزی دقیق با هزینه های بالا بر می دارن کسی رو که کمترین آشنائی ای با والیبال ایران نداره و جز تحقیر بازیکنان ما کاری بلد نیست میارن. خدا اونارو ببخشه. شما پولت رو گرفتی. چه کارته به آبرو و عزت ملی ما؟؟؟ اونائی که باید، فکر این چیزها رو نمی کنن. کسی از شما توقعی نداره. شما اگه کوچینگ خوبی داشتی، مربی تیم ملی رو روسی می ذاشتند نه فنلاندی. روس ها شاید توی تمرین دادن خوب باشن، ولی توی کوچینگ خوب نیستند