موافقان و مخالفان درباره برنامه امیرعبداللهیان چه گفتند؟

در ادامه بررسی جلسه صلاحیت وزیران پیشنهادی دولت سیزدهم، نمایندگان مخالف و موافق نقطه نظرات خود را درباره برنامه پیشنهادی حسین امیرعبداللهیان وزیر پیشنهادی امور خارجه بیان کردند.

ابوالفضل خدائی: روز دوم جلسه بررسی برنامه وزیران پیشنهادی دولت سیزدهم نیز برگزار شد. پس از اعلام نظرها در خصوص وزیران امور اقتصاد و دارایی و اطلاعات نوبت به وزارت امور خارجه رسید و نمایندگان موافق و مخالف به بیان نقطه نظرات خود پرداختند. آن چه که در ادامه می خوانید نظرات نمایندگان مجلس و دفاع وزیر پیشنهادی امور خارجه است:

 حسن محمدیاری نماینده مردم تالش و رضوانشهر در ابتدای جلسه در مخالفت با برنامه های امیرعبداللهیان گفت: انتظار است در حوادثی مثل حادثه منا و اقدام تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن حاج قاسم سلیمانی، اعلام موضع کنید و اقدامات دیپلماتیک مورد نیاز را انجام دهید. وی افزود: صریحا اعلام کنید در قبال سیاست های دولت گذشته مبنی بر تفکیک و جداسازی دیپلماسی سیاسی از دیپلماسی مقاومت و تلقی آنان در ناتوانی وزارت امور خارجه در حمایت و پرداخت هزینه مقاومت و طبع آن تحمیل هزینه های سنگین بر نظام و حتی جریان های انقلابی منطقه آیا برنامه لازم و توانایی و اقتدار لازم را دارید؟ فعالیت دانشکده روابط بین الملل منفعلانه شده و برنامه های شما برای تقویت آن چیست؟ سیاست خارجه کشور نباید دوگانه و میدان سهم خواهی جریان سیاسی باشد. باید موضع خود را در این موضوع و در خصوص مساله مهم برجام اعلام بفرمایید. 

سید سلمان ذاکر  نماینده  نماینده ارومیه و مخالف گفت: انتظار است در حوادثی مثل حادثه منا و اقدام تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن حاج قاسم سلیمانی، اعلام موضع کنید و اقدامات دیپلماتیک مورد نیاز را انجام دهید. وی افزود:  شما تعهد شفاهی دادید که دیپلماسی دفاعی و اقتصادی را تقویت کنید. درباره اولویت دهی به ۱۵ کشور همسایه و ظرفیت های آن نیز تعهد داده اید. آیا قدم هایی در این راستا داشته اید که ادعا می کنید دیپلماسی اقتصادی نمود آن باشد؟ آیا شما میتوانید برنامه هایتان را تضمین کنید ؟ قالب مناطق مرزنشین منزوی شده و راه علاج چه بوده است؟ چرا انجمن های نمایندگان دوستی با کشورهای همسایه را تقویت کنید؟ تا از دولت طلب شود دیپلماسی اقتصادی در مرزها تقویت شود؟ آیا دیپلماسی اقتصادی جایگاهیش تقابل با سیاست داشته است؟

محسن علیزاده نماینده سپیدان و موافق گفت: انتظار می رود وزیر پیشنهادی در چینش نیروها به موضوع انقلابی گری توجه کند. وزارت خارجه باید از وزارت برجام به یک وزارتخانه فعال تبدیل شود. یکی از برجستگی های آقای امیرعبداللهیان اقتدار در مذاکرات است که مایه مباهات است. از شما درخواست داریم برگرداندن اقتدار به ایران،تبدیل دیپلماسی ذلت به عزت و تلاش برای مجازات عاملان ترور حاج قاسم سلیمانی را دنبال کنید.

عباس گلرو از موافقان برنامه های وزیر خارجه پیشنهادی و نماینده مردم سمنان نیز گفت: امیرعبداللهیان صلاحیت تصدی وزارت امور خارجه را دارد. از لحاظ تخصص و سوابق اجرایی و مواضع بازیگران خارجی. چالش های دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی به خوبی به مسائل آشنا است. وی نقش مهمی در ثبت شدن حق رفراندوم فلسطین در شورای امنیت سازمان ملل متحد دارد.

علی اصغر عنابستانی یکی دیگر از مخالفان نیز در ادامه جلسه گفت: امیرعبداللهیان یک دیپلمات کارآموزده انقلابی و مجرب است. حقیقت این است که اجرای سیاست های نظام در حوزه امور خارجه مهم است و در دوره قبلی اشکالاتی در اجرای آن دیدیم که باعث نگرانی است. سیاست خارجی ایران در طول تاریخ متاسفانه معطوف و در برخی برهه ها مرعوب غرب بوده است. این باعث شده که بی اعتمادی در شرق نسبت به ما ایجاد شده است. وی سیاست خارجی متوازن را برای این مشکل اعلام کرده است اما باید به صورت عملیاتی عنوان کند که چه برنامه ای برای بهبود روابط با شرق دارد و از طرفی ظرفیت های غرب نیز از بین نرود. آقای امیرعبداللهیان باید عنوان کنند که چه برنامه ای دارند تا به یک بهره برداری مهم برسیم. 

ابوالفضل عمویی نماینده تهران و شمیرانات نیز گفت: پیوستن ایران به شانگهای، پیگیری مذاکرات وین، پیگیری سند همکاری های ایران و روسیه، سند جامعه همکاری های جامع ایران و چین و مذاکرات برجامی از جمله مسائل مهم در سیاست خارجی است. امیدواریم با حضور آقای امیرعبداللهیان وزارت خارجه به بازوی منافع ملی ایران تبدیل شود.

علی علیزاده نماینده مردم مراغه در مجلس شورای اسلامی موافق وزیر پیشنهادی امور خارجه گفت: امیرعبداللهیان در برنامه های خود متعهد شدند  که برجام و مذاکرات با غرب را تعیین تکلیف کند. هویت امیرعبداللهیان برای غرب و مجموعه داخلی روشن است.او ثابت کرده قائل به دوگانه میدان و دیپلماسی نیست و میدان را پشتوانه دیپلماسی دیده است.


در ادامه حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه پیشنهادی دولت سیزدهم در دفاع از برنامه های خود گفت: عاشورا به ما آموخت که میدان و دیپلماسی دو بازوی مهم کشور هستند. رهبر معظم انقلاب نیز میدان را پشتوانه ای برای دیپلماسی دانستند.  دیپلماسی اقتصاد حدود ۴۰ درصد برنامه سیاست خارجی دولت را تشکیل خواهد داد. استفاده از ظرفیت دیپلماسی عزت‌مند می‌تواند در روابط خارجی حداکثر حقوق و منافع ملی را محقق کند. در عرضه مناسبات بین المللی منافع و اقتدار ملی همواره در صدر توجهات بوده است. ما سعی خواهیم کرد ضمن پایبندی به ارزش های اسلامی از این مولفه غفلت نکنیم.وزیر پیشنهادی امور خارجه دولت سیزدهم گفت: ما سعی خواهیم کرد با توجه به سه اصل عزت، حکمت و مصلحت سیاست خارجه متوازن پویا و هوشمند داشته باشیم.

وی افزود: منظور از سیاست متوازن در نظر داشتن اولویت‌های سیاست خارجی دولت آقای دکتر رئیسی است که مبتنی بر سیاست همسایگی و آسیامحور است. وی با بیان اینکه قرن ۲۱ متعلق به آسیاست و ما شاهد قدرت‌های نوظهور اقتصادی در این حوزه هستیم گفت: دستگاه سیاست خارجی در غرب آسیا به دنبال نهادینه سازی دستاوردهای میدانی مقاومت است و در شرق اسیا و شبه قاره و حوزه تمدنی ایران به دنبال استفاده از ظرفیت قدرت‌های نوظهور اقتصادی و تعامل حداکثری برای رشد و ارتقای وضعیت اقتصاد و تجارت بین الملل و معیشت مردم خواهیم بود.

 امیرعبداللهیان با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه هر گونه عنصر اقتدار به دستاورد اقتصادی و سیاسی تبدیل شود افزود: اعتقاد داریم که با استفاده از ظرفیت دیپلماسی عزتمند به معنای اتکا به توانایی‌های ذاتی و بالفعل کردن شعار "ما می‌توانیم" می‌توان در روابط خارجی حداکثر حقوق و منافع ملی و امنیت ملی را محقق کرد.

وی اضافه کرد: در عرصه مناسبات بین المللی دو محور اساسی منافع ملی و اقتدار ملی مورد توجه همه کشورها است و ما نیز با پایبندی به ارزش‌ها و اصول اسلامی و فرهنگ غنی ایرانی خودمان از این مولفه غفلت نخواهیم کرد.

وزیر پیشنهادی امور خارجه با اشاره به منظورش از سیاست متوازن در سیاست خارجی گفت: سیاست خارجی ما متمرکز در یک منطقه و یک حوزه نخواهد ماند بلکه در تمام قاره‌ها و در تمام حوزه‌های جهان چند کشور را به عنوان اولویت اول سیاست خارجی در آن حوزه تعریف خواهیم کرد و براساس برنامه و زمان بندی برای تحقق سیاسیت‌ها در آن حوزه‌ها هم گام خواهیم برداشت، اما سیاست همسایه محور و آسیامحور اولویت اساسی است.

وی تاکید کرد: تقویت رابطه با کشورهای اسلامی از جمله موضوعات سیاست خارجی متوازن هست دیپلماسی اقتصاد و تجارت بین الملل حدود ۴۰ درصد برنامه سیاست خارجی دولت سیزدهم را در دستگاه وزارت امورخارجه تشکیل می‌دهد.

وی تصریح کرد: ما هیچگاه از میز مذاکره منطقی فرار نمی‌کنیم اما در عین حال وزارت امور خارجه را هم به برجام گره نمی‌زنیم.
 

وی با اشاره به تمرکز و توجه به بخش خصوصی صادرات غیر نفتی، توجه به توریسم، امنیت غذایی و کمک به ارز آوری، گفت: اینها مجموعه اقدامات ما خواهد بود. در کشور ما برنامه نویسان خوبی وجود دارند اما ما نیازمند تیم و افرادی هستیم که بتوانند برنامه های بزرگ را عملیاتی کنند.

وی ضمن تاکید مجدد به این مسئله که رویکرد اقتصاد محور در چند دهه گذشته بر وزارت امور خارجه حاکم نبوده است، گفت: در دولت قبل معاونت اقتصادی سفارتخانه ها تاسیس شده است، اما همه بخش ها به کمک هم نیامده و با هم هماهنگ نیستند. ما نیازمند این هستیم که در برنامه بودجه سال آینده وزارتخانه هایی که ماموریت تجارت بین الملل دارند بتوانند کارشناسان زبده خودشان را به دستگاه دیپلماسی معرفی کنند و متناسب با هر رویکردی آنها را در سفارتخانه های ما مستقر کنند. ممکن است در سفارتخانه ای به رایزن کشاورزی برای تامین امنیت غذایی نیاز داشته باشیم و در جای دیگر به رایزن بازرگانی.

وی افزود: ما همه تلاش خود را برای بی اثر کردن تحریم ها بکار خواهیم بست اما با مذاکره ای همراه می شویم که فرسایشی نباشد و تامین کننده حقوق و منافع ملت ایران باشد. این سیاست صریح دولت الکترونیک خواهد بود.

امیر عبداللهیان در ادامه سخنان خود گفت: ما به سایر بخش ها مثل دیپلماسی انرژی، دیپلماسی آب، دیپلماسی گردشگری و ... برنامه داریم. بنده با توجه به تجربیات گذشته ام به ظرفیت های دیپلماسی پارلمانی پی برده ام. این دیپلماسی همه مجلس اعم از هیات رئیسه، کمیسیون ها و فراکسیون ها را شامل می شود. اگر به بنده اعتماد کنید منتظر نخواهم ماند که نمایندگان مرا به کمیسیون ها دعوت کنند. در هر برنامه ای که ببینم می توان از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی استفاده کرد از هیچ تلاشی فروگذار نخواهم کرد.

وی گفت: ما کادرسازی خوبی برای شکل گیری سیاست متوازن بین الملل و در تراز انقلاب اسلامی انجام خواهیم داد. همه دولت ها در خصوص ایرانیان خارج از کشور سخنان زیادی گفتند. در گفت وگویی که با رئیس جمهور داشتم ایشان با انگیزه اعلام کردند که علاقه دارند شورای عالی ایرانیان را احیاء خواهد کرد. دبیرخانه این شورا وزارت امور خارجه خواهد بود. نگاه ما حل مشکلات ایرانیان در خارج از کشور است. 

وزیر پیشنهادی امور خارجه فعال سازی بازارچه های مرزی را از جمله برنامه های خود برشمرد و گفت: تلاش برای تقویت جبهه مقاومت موضوعی است که بی تردید در دستور کار دولت سیزدهم قرار دارد، محور مقاومت متحدان جمهوری اسلامی برای امنیت پایدار در منطقه و کشورهای خود هستند که به طور خودجوش به وجود آمده اند و ظرفیت بزرگی در تامین حداکثری امنیت کشورهای منطقه دارند که مورد توجه ماست.

وی افزود: ما با افتخار از متحدان خود و جبهه مقاومت در کمک به تامین امنیت حداکثری منطقه و همکاری حداکثری در منطقه حمایت می کنیم، جمهوری اسلامی در منطقه ثبات ساز و امنیت آفرین است و هیچ کس در این موضوع تردیدی ندارد. 

امیرعبداللهیان ادامه داد: به عنوان کسی که با تمام رهبران منطقه دیدار داشتم می گویم اگر مداخلات خارجی از منطقه دور شود، دوستان ما در منطقه باور دارند که جمهوری اسلامی امنیت آفرین بوده و رویکرد ارتقایی مناسبات ما با همسایگان امری راهبردی و نه تاکتیکی است.  دست دوستی و برادری خود را با همه کشورهای منطقه به ویژه همسایگان یعنی ۱۵ کشور همسایه و کشورهای پیرامون با قوت فشرده و معتقدیم که می توانیم به منطقه امن تر و توسعه یافته تر برسیم.  معتقدیم زمان آن فرا رسیده که همه کشورهای منطقه در راستای همکاری با هم تلاش کنند، سرنوشت دولتهایی که به آمریکا اعتماد کردند را بار دیگر مرور کنیم.

وی با اشاره به تحولات افغانستان گفت: تحولات افغانستان را دنبال می کنیم، ما بر گفت و گوهای بین افغانی تاکید داریم، اعتقاد داریم سرنوشت  افغانستان باید به دست مردم و تشکیل دولت همه گیر  و به کمک  کشورهای همسایه تعیین شود.

وی درباره عربستان گفت: مسلمانان، عربستان را سرزمین نزول وحی می دانند، همکاری دو کشور  مسلمان در منطقه ضروری است و در عین حال جنگ علیه یمن که ۷ سال طول کشیده باید با آتش  بس فوری و گفت و گوی یمنی_یمنی پایان یابد. 

وزیر پیشنهادی امور خارجه با اشاره به موضوع همکاری ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس گفت:  همکاری ایران را با کشورهای حوزه خلیج فارس پیوند دیرین می دانیم. روابط تجاری با کشورهای حوزه خلیج فارس یک ظرفیت فزاینده پیش روی کشورهای منطقه ایجاد می کند، امنیت منطقه باید توسط کشورهای درون منطقه تامین شود، ما از هر طرح و ابتکاری استقبال می کنیم البته که خود جزو اولین مبتکرین برای پیشگامی در این عرصه بودیم. مذاکره  را ابزار دیپلماسی می دانیم، اما نه زیر سایه تهدید و معطل سازی و مذاکره برای مذاکره بلکه از موضع منطق حکیمانه و با نگاه به تامین منافع حداکثری و حقوق ملت ایران.

وی گفت: در وزارت خارجه تمرکز بر اصلاح ساختار، استفاده از تمام ظرفیت نیروی انسانی، جذب نیروهای جدید، احیای دانشکده روابط بین المللی و توجه به آموزش و ابعاد مختلف سیاست خارجی را مدنظر داریم.

امیرعبداللهیان در پایان یاد و خاطره سردار مبارزه با تروریسم سردار سلیمانی را گرامی داشت.

این مطالب را هم بخوانید:

برنامه امیرعبداللهیان برای وزارت‌خارجه چیست؟
امیرعبداللهیان: مردم افغانستان سلطه بیگانگان را هرگز تحمل نمی کنند
این وزیر پیشنهادی رئیسی رأی بالایی از مجلس می گیرد

۳۱۱۳۱۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1547389

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =