۳ نفر
۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۵
هدیه‌ای از جنس نقد برای وزیر امور خارجه جدید

آقای امیر عبداللهیان وزیر امورخارجه شده است. برایش آرزوی توفیق دارم.

به عنوان یک شهروند چند نقد را در آغاز کار خدمتتان هدیه می‌کنم. وزارت امورخارجه آن‌قدر کار دارد و آن قدر برای کشور مهم است که نمی‌تواند بار پرونده سنگین هسته‌ای را بر دوش بکشد. حتی آدم بزرگی مثل ظریف هم در بسیاری  از موارد وقت برای دیپلماسی و حل مشکلات با دنیا پیدا نمی‌کرد. کاش از  همین ابتدا پرونده هسته‌ای را  قبول نکنید. مثل دوره آقای خاتمی و احمدی‌نژاد.

 شما از میدان آمده‌اید. کار میدان البته مهم است و شهید سلیمانی اسوه تاریخی خواهد ماند. اما الان در عرصه دیپلماسی هستید. تلاش میدان را باید در خدمت دیپلماسی به کار گیرید. حوزه‌های کاری وقتی موفق  است که تیم باشد. دیپلماسی می‌تواند پاس گل‌های قشنگ میدان را گل کند. ولی کار گل زنی غیر از پاس دادن است.

اینکه رهبری تاکید داشتند انقلابی‌گری باید عقلانی  باشد، مهمترین مصداقش عرصه دیپلماسی است. جوگیری کار وزیر خارجه نیست.

تاکید شما بر اولویت کشورهای  همسایه، نشانه شناخت شما از دیپلماسی است. همسایگان ما را  همیشه از ایران ترسانده‌اند تا از این منطقه بهره مادی ببرند. ترسشان را از بین ببرید. این منطقه باید با هم کار کنند. در دوران آقای خاتمی با   عربستان حتی پیمان امنیتی امضا شد. می‌شود.

شما کارتان بزرگتر از عمده وزراست. کمتر وزارتخانه‌ای است که برای حل مشکلات مردم به روابط خوب خارجی احتیاج نداشته باشد. 

خیلی از شعارها تکراری شده است. حتی شعارهای خوب. تغییر ادبیات و حرمت‌گذاری در عمل و در ادبیات گفتاری،  صدای شما را نو و قابل شنیدن می‌کند.

نترسیدن از مذاکره نشانه قدرت و شجاعت است. باید قوی وشجاع در دنیا ظهور پیدا کنید.
 

کد خبر 1549872

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مهدی IR ۱۵:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
  0 0
  پیشنهاد آقای ابطحی بسیاربجا وعقلایی است .انشاالله مد نظر آقای وزیر امور خارجه باشد.
 • As IR ۱۶:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
  0 0
  مرد بزرگی مثل ظریففففف. ۲ دروغ در یک جمله که فقط از تو و امثال تو بر میاد .مردمک نه بزرگ بود نه مرد . وگرنه سردار رو متهم نمیکرد.
 • حسن IR ۱۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
  0 0
  اتفاقا تا بحالش که این یارگیری ها و یارهای درست بوده اند که بدرد ایران خورده اند! آنهایی که از کیسه دشمنان می‌خورند، اساسا بدرد ایران هم نمیخورند و همیشه هم مزاحم کشور ما هستند! منتها باید آنسوی قضیه را هم نگاه کنیم! عراق کشوری است که سالهای زیادی را در جنگ گذرانده و بشدت هم به لحاظ مالی و هم به لحاظ روحی بدتر از خودما داغان هستند و این ها هم نیاز به درک دارند و تنفس! نیاز به سرمایه گذاری دارند و زیرساخت و اشتغال! واقعیت این است که ایران الان بسختی از پس کارهای خودش بر می‌آید و فرصت ها همه سخت افزاری نیستند بلکه سرمایه زیادی لازم است! عراق هم پیجیدگیهای خاص خودش را دارد! طبیعتا یه سری کشورها باید در این کشور بشدت جنگ زده و متشتت سرمایه گذاری کنند تا امنیت آنرا هم مشترکا و با کمک خود دولت عراق تامین شود! ما در رویا نمی‌توانیم طی کنیم! الان در سوریه طبق امار خودمان 3% ما داریم تجارت میکنیم! ترکیه ای که با سوریه دارد می‌جنگد، 20 درصد! خوب بی خیال! واقع بین باشیم! حداقل بقول بزرگان، دوستیمان را با مردم این کشورها حفظ کنیم که بزرگترین سرمایه هست خودش!
 • ایرانی IR ۲۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
  0 0
  ما از مذاکره بی فایده ومسخره هشت ساله می‌ترسیم
 • مصطفی IR ۲۳:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
  0 0
  جناب ابطحی اولا بخاطر هشت سال فچل کردن اقتصاد در دور دولت اصلاحات عذر خواهی کنند هنوز زمان از آخر دولت اصلاحات نگذشته ولی سعی کردند چهره آن را بزک کنند یادمان هست شعار دوره اول انتخابات اول احمدی نژاد فقر و فساد و تبعیض احمدی نژاد بپاخیز و التهابات آخر دولتشان و ماجرای 78 که هنوز نوار سخنان جناب ابطحی موجود هست
 • AE ۰۵:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۹
  0 0
  آقای منتقد این هشت سال کجا بودی. زیر لحاف بودی نمیدونی چه خونی به جگر ملت کردن
 • محمد IR ۰۷:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۹
  0 0
  میشه فعلا شما نظر ندید همون که برا دولت قبل راهکار و پیشنهاد و نظر می‌دادید و اجرا میکردند بسه لطفاً؟
 • جواد IR ۰۸:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۹
  0 0
  ناقلا کی یادت داده اینا را بگی؟
 • عامری IR ۰۹:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۹
  0 0
  ممنون زیاد نگران نباش بلدند ایشون دیپلمات انقلابی اند وطن پرست و خداجوی و با شرافت عزت طلب انشاءا... نه غرب زده نه سیاست زده خودنما و کدخدا پرست و فرصت طلب وقدرت طلب و افساد طلب و کشور بر باد ده
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۹
  0 0
  ابطحی یک شخص زندانرفته با سابقه کیفری است او نمی تواند برای وزرای دولت انقلابی نظریه پردازی کند. تمام
 • محمد IR ۱۴:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۹
  0 0
  دیپلماسی شما مثل قصه مذاکره حیوانات جنگل است، که باشیر قرارداد می بندند روزی یک حیوان برای قربانی شدن پیش شیر برود بعد ظریف را تبدیل به اسطوره کردن آبروی رفته تان را بیشتر می برد،
 • IR ۱۹:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۹
  0 0
  دادا... یادته چه گنده‌ای زدی... حالا بشین حرف هم نزن فقط نیگاه کن