۱۷ نفر
۱۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۳
وزیر بهداشت: سیل واکسن به سوی کشور سرازیر شد

ایسنا نوشت: وزیر بهداشت گفت: زمانی که دولت را تحویل گرفتیم اصلاً واکسن نداشتیم و تمام واکسن‌های ذخیره هفته صفر شده بود، اما با پیگیری رئیس‌جمهور و وزرا از راه‌های مختلفی توانستیم واکسن وارد کنیم، درحالی‌که ما به دنبال بارانی از واکسن بودیم به لطف خدا سیلی از واکسن به‌سوی کشور سرازیر شد.

بهرام عین‌الهی در جلسه ستاد مقابله با کرونای استان قزوین که نیمه شب گذشته ۱۸ شهریور در استانداری قزوین برگزار شد، تصریح کرد: بعد از انقلاب تاکنون مردم همواره در صحنه حضور داشتند و همراه بودند، یک سال و نیم است که با شیوع کرونا روبه‌رو شدیم و صحنه‌های بدی را مشاهده می‌کنیم، عزادار شدن ۶۰۰ خانواده به صورت روزانه برای ما بسیار دردناک است.

وی افزود: آمار فوتی‌های کرونا طی یک سال و نیم گذشته از تعداد شهیدان دفاع مقدس طی ۸ سال بیشتر شده است، در دوران دفاع مقدس ما حدود ۴۰ هزار شهید داشتیم اما در این مدت ۱۱۶ هزار نفر در کشور بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند، ما باید تمام تلاش خود را انجام دهیم تا این میزان کاهش پیدا کند.

وزیر بهداشت اظهار کرد: مردم استان قزوین به صورت جهادی و بسیجی به ستاد کرونا کمک کردند، حتی یکی از حسینیه‌های قدیمی و صاحب‌نام قزوین به مرکز واکسیناسیون تبدیل شده است تا واکسیناسیون سرعت پیدا کند، واکسیناسیون نقش بسزایی در کاهش فوتی‌ها دارد و باید طبق راه‌حل‌های موجود واکسن وارد کنیم.

وی خاطرنشان کرد: شنیده بودیم که می‌گویند به ایران واکسن نمی‌دهند، زمانی که دولت را تحویل گرفتیم اصلاً واکسن نداشتیم و تمام واکسن‌های ذخیره هفته صفر شده بود، اما با پیگیری رئیس‌جمهور و وزرا از راه‌های مختلفی توانستیم واکسن وارد کنیم، درحالی‌که ما به دنبال بارانی از واکسن بودیم به لطف خدا سیلی از واکسن به‌سوی کشور سرازیر شد.

عین‌اللهی بیان کرد: ابتدای کار تصور نمی‌کردیم که بتوانیم واکسن وارد کنیم اما تا پایان شهریور ماه ۵۰ میلیون دوز واکسن وارد می‌شود و تاکنون ۳۲ میلیون دوز آن تزریق شده است این در حالی است که تا پایان تیر ماه صرفاً پنج میلیون دوز واکسن تزریق شده بود. تا مهرماه اتفاقات خوبی رخ می‌دهد و نگرانی در خصوص تأمین واکسن وجود ندارد، صرفاً در خصوص تزریق و انجام واکسیناسیون نگرانی داشتیم که با کمک دستگاه‌های مختلف این نگرانی حل شد.

وی خاطرنشان کرد: واکسیناسیون نجات مردم است و افراد زیادی مانند دانشجویان به کمک ما آمده تا واکسیناسیون انجام شود، امیدواریم که با این کار فوت بر اثر کرونا را کاهش دهیم.

طرح قرنطینه هوشمند اجرا می‌شود

وزیر بهداشت بیان کرد: طرح قرنطینه هوشمند نیز اجرایی می‌شود، در این طرح دیگر محدودیتی برای مردم ایجاد نمی‌شود بلکه افراد دارای کارت واکسن می‌توانند از خدمات مختلف بهره‌مند شوند و تردد داشته باشند.

وی تأکید کرد: بازگشایی دانشگاه‌ها یکی از مواردی است که در دوران کرونا ضربه خورد، با توجه به اینکه آموزش مجازی در برخی از رشته‌ها مانند رشته‌های علوم پزشکی کافی نیست از استان قزوین می‌خواهیم که بازگشایی دانشگاه‌ها به‌ویژه دانشگاه علوم پزشکی را در دستور کار قرار دهد، از اواسط مهرماه دانشگاه‌ها را با رعایت پروتکل‌ها بازگشایی می‌کنیم و ممکن است از روش ترکیبی مجازی و حضوری استفاده کنیم.

عین‌اللهی بیان کرد: همچنین استان قزوین باید تمام کارگران را بدون در نظر گرفتن شرایط سنی واکسینه کند، واکسیناسیون هوشمند و در نظر گرفتن شرایط سنی برای این است که تجمع صورت نگیرد برداشتن شرایط سنی باعث ایجاد ازدحام می‌شود، اما افرادی که در اقتصاد مؤثر هستند و به صورت تجمعی کار می‌کنند باید واکسینه شوند و واکسن مورد نیاز را در صورت درخواست استان، به میزان لازم اختصاص می‌دهیم.

بودجه وزارت بهداشت پنج برابر شده است

وی افزود: با واکسیناسیون و تمرکز بر پیشگیری با هزینه کمتری می‌توانیم با کرونا مقابله کنیم اما اگر در حوزه درمان وارد شویم هزینه‌ها افزایش پیدا می‌کند و هر بیمار ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان هزینه دارد، در همه موارد اگر در بهداشت هزینه کنیم هزینه کمتر و بازدهی بیشتر می‌شود، امروز بودجه وزارت بهداشت پنج برابر شده است اما هنوز آنچه مردم باید پرداخت کنند تغییر نکرده است و حدود ۴۶ درصد است.

وزیر بهداشت اظهار کرد: قزوین استانی صنعتی است و باید مواردی مانند بهداشت کار و بهداشت حرفه‌ای در این استان مورد توجه قرار بگیرد و درمان مأموریت‌گرا باشد، بهداشت کار، بسیار مهم است و با توجه به آن می‌توان از بسیاری حوادث حین کار جلوگیری کرد.

وی با اشاره به اورژانس قزوین یادآور شد: وضعیت اورژانس و تخت‌ها باید مورد توجه قرار بگیرد، ضمن هماهنگی با نماینده استان در این خصوص تلاش می‌کنیم که مشکلات اولویت‌بندی حل شود.

عین‌اللهی خاطرنشان کرد: تعداد هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین بسیار کم و تعجب‌آور است، نسبت استاد به دانشجو باید تقویت شود و می‌توان مقداری ضرایب را تغییر داد تا اهداف درمانی را به خوبی دنبال کرد، در حوزه داروسازی نیز باید وارد شوید و زیرساخت‌ها و هیئت‌علمی را در نظر بگیرید و در صورت مهیا بودن، دانشکده آن تأسیس شود.

وی بیان کرد: طرح درمان در منزل با هزینه دولتی که توسط دانشگاه علوم پزشکی قزوین اجرایی شده کار ارزشمندی است و می‌تواند به الگویی برای سایر استان‌ها تبدیل شود، امروزه سیاست درمان جهان طوری است که بستری را کاهش دهیم چرا که مریض هرچه کمتر بستری شود درمان آن سریع‌تر صورت می‌گیرد، در حوزه مشکلات بیمه‌ای طرح تلاش می‌کنیم تا این طرح نه تنها برای بیماران کرونایی بلکه برای تمام بیماران اجرایی شود.

وزیر بهداشت گفت: امروز یکی از آفت‌های جامعه علمی، پژوهش‌های بدون هدف است، باید پژوهش‌ها هدفمند باشد تا بسیاری از مشکلات حل شود، استان قزوین ظرفیتی مانند دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) دارد که به دانشجویان خارجی زبان فارسی آموزش می‌دهد اما از این ظرفیت به خوبی استفاده نمی‌کند زیرا می‌توان با استفاده از ظرفیت دانشگاه در حوزه بین‌الملل وارد شد.

ما به طب سنتی علمی اعتقاد داریم

عین‌اللهی با اشاره به طب سنتی، خاطرنشان کرد: ما به طب سنتی علمی اعتقاد داریم و تأسیس دانشکده طب سنتی و جذب متخصصین این حوزه در دستور کار قرار دارد، طب سنتی ما زمان رضا شاه از بین رفت چرا که رگه‌هایی از مذهب در آن وجود داشت اما در کشورهایی مانند هند رایج شد، از سال ۸۴ طب سنتی را به صورت کارشناسی ارشد در آوردیم و تصمیم داریم دکتری این رشته ایجاد شود در این میان مستندات و تحقیقات را جمع‌آوری می‌کنیم تا طب سنتی علمی دانشگاهی و مستند داشته باشیم در قزوین نیز امیدواریم این دانشکده تأسیس شود و داروخانه و درمان در طب سنتی مورد توجه قرار بگیرد.

وی افزود: یک خبر خوب نیز برای کادر درمان دارم، در ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب شد که معوقات کادر پزشکی پرداخت شود اعتبار آن نیز دریافت شده است.

47231

کد خبر 1553322

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 35
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • DE ۰۹:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
  همین شما ها تا دولت قبلی بود(فارغ از کار مثبت یا منفی دولت قبلی)جلوی واردات واکسن رو گرفتین و جون مردم رو در گروه باندهای سیاسی خودتون قرار دادین
  • علی رضا از تهران IR ۱۳:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
   178 7
   نوشدارو پس از مرگ سهراب ؟ ! ؟
  • IR ۰۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۰
   0 12
   فقط واکسن آمریکایی و انگلیسی ممنوع بوده و هست
  • IR ۰۵:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۰
   2 0
   با کرونایاب مستعان دیگه چه نیازی به واکسن ؟!!!!!
  • من IR ۰۸:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۰
   1 66
   بی زحمت از دولت قبل هم بپر س این همه دارو چرا تو گمرکات دپو کرده بودی. مرگ بیش از ۳۲ هزار نفر در برزیل پس از دریافت واکسن‌های مشکوک کرونا ، برگشت زدن واکسن های آلوده مدرنا توسط ژاپن ،لطفا یه مقدار هم در مورد عوارض فایزر تو اینترنت سرچ بزن
 • IR ۰۹:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
  شما که مخالف واردات واکسن بودید؟؟؟؟؟
 • IR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
  این سیل کجا بود که یکدفعه سرازیر شد؟ دو ساله مردم بی گناه دارند می میرند و به بهانه های مختلف از واردات واکسن جلوگیری می شد.
  • IR ۱۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
   واکسن فایزر یا همون دم عیسوی براندازان ضبط صوتی در تاریخ 2 دسامبر 2020 توسط انگلیس برای استفاده اضطراری مجوز گرفت که میکنه 9 ماه.
  • بی نام IR ۱۴:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
   24 67
   واکسن تو دنیا ۱۰ ماهه تولید شده . نه ۲ سال. دیگه مخالفت به حق هم میخوای بکنی آمار غلط نده
  • NL ۱۴:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
   جناب 11:43 ، شما که برانداز نیستی ، ای انقلابی ، ای نیروی جهادی ، ای کسی که تو و امثال تو ادعا حفاظت از جان و مال مظلوم و مسلمان داری ( هرچند تو هیچکدام از اینها نیستی بلکه تو یک دلال تحریم و آقا زاده هستی که به زدن نون تو خون مردم عادت داری ) ! واکسن آسترازنیکا که زودتر اومد بیرون ، واکسن سینوفارم که پیشنهاد شد تو فاز 3 شرکت کنیم ، واکسن اسپوتنیک که پیشنهاد داد ! اصلا فرض کن 9 ماه پیش با روزی 700 نفر کشته ( آماری که 3 برابر این هست ) چند هزار نفر ایرانی مردن ؟ یاد گرفتید به مردمی که حقشون رو طلب کنن بگید برانداز ! یاد گرفتید تهمت بزنید ( البته کافر همه رو به کیش خود پندارد ) . آخرتی هم خواهد بود ، حق الناسی هم خواهد بود واگذارت میکنم به خود خدا و امام حسین ! لابد اربعین هم میخواهی بری سینه بزنی در حالی که بابت کشته شدن مردم داری بشکن میزنی ! خجالت بکش
  • IR ۲۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
   1 0
   ۱۴:۴۰ ، کلام حق را شما بیان کردید ، درود بر شما .
 • IR ۱۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
  63 1
  ایشان آمار درستی از شهدای جنگ ندارند فقط خوزستان 20 هزار شهید دارد فکر می کنم رتبه اول در تعداد شهدا را نداشته باشد
 • IR ۱۱:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
  63 39
  احسنت. بسیار عالی و مدبرانه فقط باید پرسید وزیر بی نمک قبلی چطور جلوی سیل را گرفته بود؟
  • بی نام. IR ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
   28 40
   روحانی بی خیال بود.وزیر مسوول وارد کردن واکسن نیست. گرچه میتونست استعفا بده. مثل ملک زاده
 • ی ایرانی IR ۱۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
  لذت بخشه این مدیریت جهادی .البته دوستانی که پیام رو دیسلایک میکنن لطفا واکسنی که با این عمل و تفکر وارد کشور شده رو نزنن
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
  99 6
  کاش هاشمی رفسنجانی زنده بود یه سد روش میزد اینجوری که سیل ما رو میبره
  • IR ۰۵:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۰
   0 0
   فقط مث سد گتوند نشه
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
  185 8
  باز شروع شد دولت قبل هیچ ، دولت ما همه چیز ،اون قسمتشم نمیگید که سیل مجوز واردات واکسن و پول به دولت شما سرازیر شد
 • IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
  61 3
  عجب
 • IQ ۱۲:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
  اتفاقا در افغانستان نیز تا قبل از سر کار آمدن طالبان هر روز عملیات انتحاری انجام میشد و مردم میمردن. از وقتی طالبان سر کار آمده دیگه انتحاری انجام نمیشه. اگر این مدیریت نیست پس چیست!
  • AU ۱۴:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
   87 3
   بهترین نظر
  • آرش IR ۰۹:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۰
   0 118
   محض اطلاعتون هنوز هم تو افغانستان دارن حمله هاي انتحاري ايجاد مي كنن.
 • IR ۱۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
  77 2
  یا باید از بی واکسنی بمیرم یا در سیلاب واکسن. هیچی مون درست نیست.
 • IR ۱۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
  68 4
  حال که واکسن زیاد شده بدون تاخیر بدنبال سومین دوز واکسن کرونای کادر درمان باشید
 • IR ۱۳:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
  239 3
  متاسفانه مردم رو چی فرض کردید؟ مگه تا همین چند ماه پیش اخبار حماسی از انواع واکسن های داخلی و پخش زنده تزریق واکسن داخلی و صادرات واکسن به امریکا رو مخابره نمیکردید؟ پاسخ پدر و مادر و خواهر و برادر و فرزندانی که به بهانه ممنوعت واردات واکسن خارجی و وعده واکسن داخلی فوت کردند رو چه کسانی باید بدهند؟
 • IR ۱۳:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
  36 2
  شما؟؟؟؟
 • NL ۱۴:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
  95 6
  این سیل بخاطر سدی بود که زده بودن جناب نمکی ، حالا سد شکست و واکسن اومد . وگرنه از اول هم میشد واکسن وارد کنیم ، تحریم هم نبود . چون اگر تحریم بودیم قاعدتا نمیتونستن عزیزان 750 میلیون دلار داروی رمدسیویر وارد کنن ! نمیتونستن خط تولید واکسن وارد کنن ،.... ! این وسط فقط باید هزاران نفر میمیردن ، هزاران خانواده عزادار بشن تا واکسن وارد کنید.
  • IR ۲۲:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
   0 8
   پس چطور این وزیر رئیسی بهش میگه شهید زنده؟
  • آرش IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۰
   0 24
   خود امريكا مي گه واردات واكسنوتحريم كردم. شما مي گي نه؟؟ رمدسيور هم خود ايران ساخت. واردات واكسن هم با دور زدن تحريم و با كمك چين بود. لطفا بدون اطلاعات كافي و از روي اهداف ومقاصد سياسي صحبت نفرماييد.
 • سعید IR ۱۵:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
  97 2
  اون وقتی که جلوی واردات واکسن رو میگرفتین کجا بودین
 • من IR ۱۵:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
  90 2
  حالا غرق نشیم تو این گیری ویری!
 • رحمان IR ۲۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
  1 0
  دولت روحانی باید محاکمه بشود
 • زهرا IR ۲۳:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
  1 0
  چرا اسم واکسن ها اعلام نمیشه، چرا نمیگن این واکسن‌ها از کدوم کشور واردمیشه؟چطور تو یکماه تونستن تقاضا بدن و پول واریز کنند و براشون ارسال بشه
 • فرهاد CA ۰۷:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۰
  1 0
  حتما تو باعث شدی؟؟
 • IR ۰۸:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۰
  3 0
  شما كه خودت به رييس جمهور قبلي نامه نوشتي براي جلوگيري از واردات واكسن!!!!!!!