وزیرخارجه ایران در دیدار همتای کروات: آمادگی داریم کمیسیون اقتصادی را در تهران احیا کنیم

در ادامه دیدارهای روز سه شنبه وزیر امور خارجه، امیرعبداللهیان و گوردان گرلیچ رادمن وزیر خارجه کرواسی در حاشیه هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی ملاقات  کردند.  طرفین با اشاره به ظرفیت های همکاری دوجانبه بر فعال کردن سازوکارهای فی ما بین همکاری مانند کمیسیون مشترک اقتصادی تاکید نمودند. 

در این دیدار علاوه بر مسایل دوجانبه مسایل موضوعاتی از جمله  بحران افغانستان، مهاجرین و برجام مورد بحث ‌تبادل نظر قرار گرفت. 

در این دیدار امیر عبدالهیان با اشاره اهمیت منطقه بالکان بویژه کرواسی در سیاست خارجی دولت سیزدهم اظهار داشت دوکشور ظرفیت های بالایی برای توسعه همکاری در حوزه های سیاسی، فرهنگی و سیاسی دارند. ایشان در ادامه افزود دو توافق در دستور کار مجلس شورای اسلامی در حوزه همکاری های کمرگی و تشویق سرمایه گذاری متقابل قرار دارد که با تصویب نهایی این توافقات فرصت های جدیدی برای همکاری ایجاد خواهد شد.

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به عدم‌برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دوکشور به مدت ۱۶ سال اظهار داشت آمادگی داریم تا کمیسیون را هرچه زودتر در تهران احیا کنیم.

وزیر خارجه کرواسی نیز در این دیدار با اشاره به اهمیت روابط با ایران گفت کرواسی در پی تقویت روابط با ایران است. کمیسیون مشترک اقتصادی از جمله سازوکار های است که به گسترش روابط کمک می کند. ایشان در ادامه با اشاره به مذاکرات و توافق وین ( برجام)  گفت بخشی از منافع این‌توافق به بهبود  اقتصاد ایران کمک می کند. همه طرف های برجام بایستی گام‌های سازنده بردارند. سفر مدیرکل آژانس به تهران و توافق فنی بین طرفین اقدام مهمی بود. هدف برجام کاملا مشخص است و جایگزینی بهتر از ان وجود ندارد. 

وزیر خارجه کرواسی در ادامه به تحریم ها به عنوان مانع توسعه روابط  اشاره ‌گفت ظرفیت های ۲ کشور در حوزه اقتصادی زیاد است ولی تحریم ها بر روابط تجاری دوکشور آسیب رسانده است. 

وزیر خارجه کرواسی در ادامه به اهمیت نقش ایران در کمک به صلح و ثبات افغانستان اشاره و گفت تلاش های جمهوری اسلامی ایران بویژه‌ در مساله مهاجرین مهم است. 

وزیر محترم امورخارجه نیز به تشریح اقدامات و فعالیت های کشورمان در کمک به بهبود وضعیت افغانستان از جمله پذیرش مهاجران، ارسال کمک های بشردوستانه و کمک به خروج اتباع کشورهای دیگر از جمله اتباع کرواسی اشاره کرد.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1557250

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =