۰ نفر
۱۷ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۳:۰۱

رئیس انجمن ژنتیک پزشکی ایران گفت: با بررسی ژنتیک می‌توان بروز سرطان در افراد را قبل از تولد تشخیص داد و حتی میزان خطر ابتلا به این بیماری را در سنین بزرگسالی افراد پیش بینی کرد.

دکتر سعید رضا غفاری روز سه شنبه در نشست خبری دومین کنگره ملی ژنتیک پزشکی ایران در خصوص اینکه آزمایشهای ژنتیک چقدر صحت دارد، گفت: امکان تشخیص معلولیتهایی مانند ناشنوایی، معلولیتهای گفتار، حرکتی و نظیر آن با کمک علم ژنتیک از قبل وجود داشت اما در چند ماه گذشته موفق به تشخیص برخی سرطانها پیش از تولد شدیم. این امکان وجود دارد که شخص از بیماری که بناست 50 سال آینده به آن مبتلا شود، آگاه شود.

به گفته او احتمال 100 درصدی برای ابتلا به بیماری داده نمی‌شود. به این دلیل که به جز عوامل ژنتیکی عوامل محیطی هم در ابتلا به یک بیماری دخیل هستند.

دکتر غفاری درباره سرطان‌ و تشخیص ژنتیکی این بیماری گفت: سرطانها، بیماریهای چند عاملی هستند. اینکه چه کسانی مستعد ابتلا به سرطان هستند در علم ژنتیک قابل تشخیص است در مراحل بعدی می‌توان در برخی موارد با کنترل محیط از بروز آن پیشگیری کرد. سرطانها دو دسته‌اند به عنوان مثال 90 تا 95 درصد سرطانهای سینه چند عاملی هستند و تنها 5 تا 10 درصد سرطانهای سینه منشا کاملا ژنتیکی دارند و اگر زنی حامل ژن باشد با احتمال بالای 85 درصد به این سرطان مبتلا خواهد شد.

به گفته رئیس انجمن ژنتیک پزشکی ایران سرطان تخمدان، سرطان روده بزرگ و سرطان پروستات نیز همین گونه‌اند: علم ژنتیک پزشکی قادر است نقص ژنها را در سرطان سینه و سرطان روده بزرگ با احتمال صددرصد تشخیص دهد.

غفاری بهترین راه برای پیشگیری در ابتلا به بیماری‌های قابل تشخیص با منشا ژنتیکی را گرفتن شرح حال پزشکی و مشاوره ژنتیک عنوان کرد و گفت: برخلاف باوری که رایج شده است در مشاوره ژنتیک به افراد گفته نمی‌شود که ازدواج نکنند بلکه به آنها در این زمینه راهکار ارائه می‌شود که در صورت ازدواج و صاحب فرزند شدن چه اقداماتی برای کاهش ابتلا به بیماری‌ها برای آنها قابل انجام است.

دومین کنگره ژنتیک پزشکی ایران طی روزهای 30 و 31 خرداد ماه جاری در بیمارستان امام خمینی (ره) و با حضور بیش از 700 شرکت کننده برگزار می‌شود. دکتر حمیدرضا خرم خورشید، دبیرعلمی دومین کنگره ژنتیک پزشکی ایران است. او اهداف برگزاری این کنگره را ایجاد تحول در حوزه ژنتیک پزشکی کشور، ایجاد حساسیت در مسئولان بهداشت و درمان برای تغییر در نگرش و آموزش ژنتیک پزشکی در کشور، شناساندن این علم به مردم و به روز کردن اطلاعات پزشکان و متخصصان این حوزه برشمرد.

4747

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 155864

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =