محققان دانشگاه استنفورد برای نخستین بار توانستند سلول‌های پوست انسان به سلول های عصبی فعال تبدیل کنند. این پیشرفت، امید جدیدی برای درمان بیماری‌های سیستم عصبی ایجاد کرده است.

محمود حاج‌زمان: در تلاشی مهم برای درمان اختلالات و بیماری‌های تحلیل دهنده سیستم عصبی، محققان دانشگاه استنفورد برای نخستین بار توانستند سلول‌های پوست انسان را به نورون‌های فعال و در حال کار تبدیل کنند. بر خلاف فناوری سلول‌های بنیادی که در آن از بافت گرفته شده از جنین‌های ناقص و بند ناف نوزادهای تازه متولد شده استفاده می‌شود، محققان توانستند مستقیما سلول‌های عصبی فعالی خلق کنند که با سایر سلول‌های عصبی تشکیل پیوند دهند.

به گزارش پاپ‌ساینس، این نخستین بار نیست که دانشمندان سلول‌های پوست را به انواع دیگری از سلول ها تبدیل می‌کنند. سلول‌های پوست در گذشته نیز ثابت کرده بودند که برای این کار مناسبی هستند و دانشمندان توانسته بودند آنها را به سلول‌های خون، سلول‌های کبد و سلول‌های قلب تبدیل کنند. اهمیت اقدام تازه محققان در این است که سلول‌های پوست بسیار فراوان هستند و توانایی تبدیل آنها به سلول‌های عصبی، می‌تواند بافت‌های مناسبی را برای درمان‌های احیاکننده (Regenerative Therapy) خلق کند.

روش مورد استفاده محققان بر اساس فرایندی است که Transdifferentiation نامیده می‌شود. در این روش با یک تحریک بیولوژیکی کوچک، یک سلول غیربنیادی به نوع دیگری از سلول تبدیل می‌شود. این گروه از محققان قبلا توانسته بودند به این روش سلول‌های دم یک موش را به سلول‌های عصبی موش تبدیل کنند، اما تلاش‌های آنها برای این کار در انسان با موانع اساسی روبه‌رو شده بود. اگرچه تبدیل سلولی صورت می‌گرفت، اما سلول‌های عصبی انسانی قادر نبودند تا تحریک‌های الکتریکی را که برای ارتباطات سلولی مورد نیاز است ایجاد کنند.

راه‌حل مشکل در ژن ساده‌ای بود که از طریق یک ویروس به سلول منتقل شد. پس از آن سلول‌های عصبی توانستند سیگنال‌های الکتریکی لازم را ایجاد کرده و اتصالات عصبی را با سایر سلول‌های عصبی خلق شده ایجاد کنند. اگرچه این دانش هنوز در ابتدای راه خود قرار دارد و تا استفاده بالینی سالیان زیادی فاصله دارد، اما این اقدام گام بزرگی در پزشکی احیاکننده به شمار می‌رود. با استفاده از این روش محققان سرانجام قادر خواهند بود تا بیماری‌های تحلیل سیستم عصبی همچون پارکینسون و آلزایمر، صدمات مغزی و سایر بیماری‌های سیستم عصبی را درمان کنند.

53275

کد خبر 155063

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • فائزه IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  4 0
  واقعاحیرت انگیزه!! امیدوارم این محققان به جایی برسن که بیماری ام اس رو فقط کنترل نکنن بلکه درمانش کنن و دل خیلی هارو شادکنن؛ انشاء الله
 • دوست IR ۰۷:۴۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۲
  1 0
  واقعاجالب بود من ازاین مطالب اصلا خبر نداشتم