۰ نفر
۷ دی ۱۳۹۰ - ۰۶:۴۵

دو پزشک بیمارستانی در آمریکا موفق شده‌اند با دستکاری سلول کلیه انسان، از آن برای تولید لیزر استفاده کنند؛ این موفقیت، نوبدبخش روزی است که انسانها بتوانند با چشمان خود نور لیزر بتابانند!

محمود حاج‌زمان: در طول روز، سئوک هیون یون و مالت گاتر، پزشکانی معمولی بودند که در بیمارستان عمومی ماساچوست کار می‌کردند. اما در طی چهار سال گذشته و به هنگام شب، این دو نفر بر روی پروژه‌ای کار می‌کردند که بتواند یک سلول انسانی را وادار کند تا شبیه یک منبع لیزر رفتار کند. آنها این لیزر انسانی خود را با استفاده از همان سه جزئی ساخته‌اند که در تمام لیزرها یافت می‌شود: یک منبع انرژی که نور اولیه را فراهم می‌کند؛ یک محفظه نوری که نور تولید شده منبع را به صورت یک پرتو متمرکز می‌کند و یک واسط تقویت‌کننده، ماده‌ای که در آن الکترون‌ها تا رسیدن به یک سطح انرژی بالاتر برانگیخته می‌شوند و هم‌زمان انرژی خود را به صورت یک پرتو از فوتون‌ها که همان نور لیزر است، آزاد می‌کنند.
به گزارش پاپ‌ساینس، یون و گاتر یک سلول کلیه انسان را طوری دستکاری و اصلاح کردند تا بتواند پروتئین فلورسانت سبز (GFP) تولید کند؛ همان ماده‌ای که که باعث نورتابی بیولوژیکی عروس‌های دریایی می‌شود. این سلول واسط تقویت‌کننده آنها را تشکیل می‌داد. آنها این سلول‌های اصلاح شده را کشت دادند و با قرار دادن یکی از آنها بین دو آیینه، چیزی که ساندویچ سلولی نام گرفته، محفظه نوری را ایجاد کردند. سپس آنها پالس‌هایی از نور آبی را با استفاده از یک لیزر مینیاتوری (به عنوان منبع انرژی) از درون سلول عبور دادند. سلول با نور سبز درخشید و نور دیگری از آن خارج شد. از درون یک میکروسکوپ، دو پزشک یک توده مایل به خاکستری (سلول) را مشاهده کردند که نقاط درخشانی (لیزر) در آن وجود داشت.

 

حال چه خواهد شد؟
یک لیزر زنده را می‌توان برای فعال کردن داروهای درمان سرطان با استفاده از پرتودرمانی به کار برد. پزشکان قادر خواهند بود مواد حساس به نور را به درون جریان خون یک بیمار تزریق کنند تا تومورها و سلول‌های بیمار را ردیابی کند. در حالت عادی، این مواد به صورت خارجی فعال می‌شوند اما اگر هم دارو و هم لیزر داخلی باشند، درمان بسیار دقیق‌تر خواهد بود. با این وجود و در حال حاضر، یون عمدتا به احتمال کاربرد لیزر انسانی برای کشف تغییرات اندک درون سلولی علاقه دارد. به عنوان یک پرتو لیزر، نور درون محفظه‌ای می‌تواند قبل از خروج از سلول‌ها، هزاران یا میلون‌ها بار از درون آنها عبور کند. به گفته یون دانشمندان با استفاده از این نور کمانه‌ای می‌توانند همانند یک دوربین پرسرعت درون سلولی، با حساسیتی بی‌مانند بر رفتار سلول‌ها نظارت کنند.
و البته به گفته یون، این فرایند روزی ممکن است انسان‌ها را قادر سازد تا از چشمان خود لیزر بتابانند، اگرچه این لیزر در مقایسه با یک پرتو مرگبار خیلی زودگذر و ضعیف خواهد بود. وی می‌گوید: «اگر یک منبع نوری درون چشم کاشته شود، این امکان وجود دارد که با استفاده از سیگنال‌های مغزی بتوان آن را کنترل کرد.»
 53275

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 191444

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علیرضا IR ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۷
  20 4
  امریکایی ها چه چیزهایی کشف میکنن ما چه چیزایی؟ توهمه چیز اول هستن.همه ی اختراعاتی که توجهان تحول ایجاد میکنه به دست پزشکان ودانشمندان ونخبگان امریکای به وجود میاد. چی میشد منم تو امریکا به دنیا میومدم.کاش که میشد.
 • مهدی JP ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۸
  8 26
  شما اگه وطن فروشی نکی و به کشورت عشق بورزی از آمریکا هم جلو میزنیم او ن کشفیات و بری تحقیق کنی همشون کاره ایرانیاست از ناسا گرفته تا هوا پیما سازی .....اره دادش
  • علیرضا IR ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۹
   18 5
   خیال بافی نکن امریکا به هرجایی که رسیده به خاطر نخبه های خودش بوده تو همه چیز. چه ناسا و چه صنعت خودرو و چه در نظامی و....... اینارو گفتم تو رویا زندگی نکنی
 • جلبک IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۹
  16 3
  اونا فکر چیا هستن ما فکر چیا هستیم...اونا به سیاره جایگزین زمین و ساخت هواپیماهای مسافری مافوق صوت فکر میکنن اونوقت ما به...آقای داداش آرزوی اینکه کاش تو یه کشور صنعتی و پیشرفته ... بدنیا میومدیم اسمش وطن فروشی نیست...واقع بین باش داداش
 • بدون نام IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۹
  9 2
  اقای مهدی خان نکنه این کارم ....انجام دادن باهوش!!! زیادم خوب نیست تو رویا زندگی کنی یکم واقع بین باش من خدارو شکر میکنم که مثل تو و امثال تو خیال باف نیستم وفقط واقعیت را میبینم. این بزرگترین نعمت هستش.
  • زررز IR ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴
   3 0
   من دیگه نمی خوام ...
 • بدون نام IR ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۹
  4 32
  اگر نخبگان ما مهاجرت نمیکردند به آمریکا اینگونه پیشرفت نمی نمود. نیز اکتشافات آنها در آمریکا به نام ایران ثبت نمیشود. احتمال دارد مسئول مافوق آنها از رژیم غاصب باشد. ما فقط میتوانیم بگوییم به دلیل اینکه فرصت رشد نداریم و دشمن ما را اذیت میکند و ... عقب مانده ایم... وقتی کدخدامنشی بر قانون و حساب و کتاب و بازخواست مستولی باشد. ......توسعه مواد فروشی احتمال قطع به یقین کار دشمن است. متاسفانه دشمن هوش بیبشتری از ما دارد و راههای کاربردی را دنبال می کد.
  • علیرضا IR ۰۱:۴۶ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۰
   3 15
   بی خیال بابا زیاد تو رویا زندگی میکنی.
 • اردوان A1 ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۴
  1 0
  كي اين فيلمو ديده ؟ اين بازيگره داخلش بازي ميكنه . اين خوشتيپه. :) :) :)