بررسی‌های تازه محققان نشان می‌دهد ساختار مغز انسان از 100میلیارد نورون تشکیل شده که 100هزار میلیارد ارتباط عصبی را شکل می‌دهند. صدای حاصل از این شبکه ارتباطی پیچیده همان چیزی است که هوشیاری نامیده می‌شود.

محبوبه عمیدی: اگر یک سلول عصبی را به تنهایی در شرایط آزمایشگاهی نگهداری کنیم، می‌بینیم که گاه‌گاهی موج بی‌هدفی از جریان الکتریکی را به اطراف می‌فرستد و اگر یک انتهای آنرا به وسیله جریان الکتریکی تحریک کنیم، ممکن است شاهد تولید ولتاژهای تازه‌ای باشیم. تغییرات ولتاژ و فاصله زمانی میان ارسال پیام‌های تازه، زمانی دقیق‌تر و قابل پیش‌بینی خواهد شد که از ناقل‌های عصبی متعدد درون محیط کشت این نورون استفاده کنیم.

پیام‌های ارسالی از این سلول عصبی منفرد زمانی باارزش خواهند بود که این نورون به 301 سلول عصبی دیگر ملحق شود و شبکه عصبی یک انگل کوچک با نام علمی caenorhabditis elegans را شکل دهد. این شبکه عصبی برای ادامه حیات، درک شرایط پیرامون و صدور فرمان‌های حرکتی به این کرم کمک خواهد کرد.

به گزارش ساینتیفیک‌امریکن، بررسی‌های تازه محققان روی معماری مغز انسان نشان می‌دهد برای شکل‌گیری آن به 100میلیارد نورون نیاز داریم که 100هزار میلیارد ارتباط عصبی را شکل می‌دهند، صدای حاصل از این ارتباط گسترده عصبی همان چیزی است که هوشیاری نامیده می‌شود.

هنوز کسی نمی‌داند چه فرایندی به تشکیل این اجتماع پیچیده و شکل‌گیری مغز انسان منجر شده و از سوی دیگر شناخت این ارتباط و نتایج حاصل از آن نیز کار ساده‌ای نیست. عصب‌شناسان ترجیح می‌دهند روی سلول‌های عصبی منفرد کار کنند یا گروهی از آنها بخشی از مغز مانند هیپوکامپ -خوشه‌ای شکل‌گرفته از میلیون‌ها نورون که وظیفه رمزنگاری خاطرات را به عهده دارد- را برای بررسی ارتباطات عصبی انتخاب می‌کنند.

می‌شود مغز را در سطح گسترده‌تری مورد بررسی قرار داد و تمامی بخش‌های درگیر در یک فرایند مانند خواندن را مطالعه کرد اما بررسی عملکرد لحظه‌ای تمامی نورون‌های مغزی و درک کلیه این ارتباطات در حال حاضر کاری غیرممکن است. بشر هر چقدر بتواند در درک این ارتباطات موفق‌تر عمل کند و صدای مغز را بهتر بشنود، به درمان بیماری‌هایی مانند اسکیزوفرنی و جنون نزدیک‌تر خواهد شد.

50173

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 119689

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۸۹/۱۰/۱۱
    1 0
    حالا باز بگید روح وجود داره