۰ نفر
۲۶ شهریور ۱۳۸۹ - ۰۲:۱۳

محققان نرم‌افزاری را ابداع کرده‌اند که می‌تواند نت‌های ذهن را بخواند. با استفاده از این نرم‌افزار، نوار مغزی و سینتی‌سایزر می‌شود به سمفونی مغز در خواب، خشم یا حتی بی‌حوصلگی گوش کرد.

محبوبه عمیدی: اختراع پیانو در قرن 18ام میلادی تحولی بزرگ در موسیقی جهان ایجاد کرد. ظهور سینتی‌سایزر -سیستم الکترونیکی که نوسانات الکترومغناطیسی با بسامد انتخاب‌شده را به صورت دقیق تولید می‌کند- در قرن 20ام نیز به خلق آهنگ‌های تازه از صداهایی منجر شد که موسیقی‌دانان پیش از آن نشنیده بودند. شاید قرن حاضر، قرن شنیدن هارمونی ذهن و موسیقی‌ باشد که توسط مغز در خواب و بیداری نواخته می‌شود.

به گزارش نیوساینتیست، فین پیترز که یکی از چهره‌های شناخته‌شده موسیقی جاز است، تلاش کرده امواج مغز را به نت‌هایی تبدیل کند و در نهایت با ترکیب آنها سمفونی خواب، خشم و حتی بی‌حوصلگی را ایجاد کند. او بخشی از این آهنگ‌های تازه را در دینا سنتر، بخشی از موزه علوم لندن اجر ا خواهد کرد.

اولین‌بار میک گرایرسان از کالج گلدسمیت، لندن، نرم‌افزاری را ابداع کرد که به کامپیوترها اجازه می‌داد، نت‌ها را از ذهن انسان بخوانند. این نرم‌افزار می‌تواند نت‌هایی را که فرد دارد به آنها فکر می‌کند، بنوازد. البته اشتباهاتی نیز رخ می‌دهند اما نرم‌افزار آنقدر کارایی داشته که بتواند توجه پیترز را جلب کند.

همکاری گرایرسان و پیترز باعث شد شکل تازه‌ای از موسیقی که مبتنی بر امواج مغزی است، شکل بگیرد. پیترز الکتروآنسفالوگرافی -نوارهای مغزی- در حالات مختلف از مغز خودش تهیه کرد. این نوارها که فعالیت‌های مغز او حین استراحت، عصبانیت و خستگی را شامل می‌شدند به کامپیوتری داده شدند که از الگوریتم‌های گوناگونی برای پردازش اطلاعات استفاده می‌کرد.

نتیجه این پردازش به سینتی‌سایزر داده شد تا ترکیب اولیه موسیقی هر یک از این حالات را تولید کند. در نهایت گروه با استفاده از پیانو، ویبرافون و همراهی سینتی‌سایزر، سمفونی خواب در مغز پیترز را نواخت. قطعه‌هایی برای اثر خشم یا بی‌حوصلگی در مغز نیز نواخته شده‌اند که امروز، جمعه 26ام شهریورماه در لندن اجرا خواهند شد.   

 

 

کد خبر 92903

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • نسیم IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۸۹/۰۶/۲۶
    1 0
    اونهایی که کابوس میبنند، سمفونیشون چطوری میشه؟ فقط یه سری صدای گوشخراش؟ جیغ؟