۰ نفر
۲۲ شهریور ۱۳۸۹ - ۰۹:۳۴

این تصویر ریزنگاری زیبا، بازتاب نور را توسط بلورهای دوپامین نشان می‌دهد. دوپامین مولکول بخشی از مکانیسم رضایت در مغز است و با این روش تصویربرداری می‌توان ساختار این بلور را با جزئیات کامل بررسی کرد.

محبوبه عمیدی: این ریزنگار زیبا از بازتاب نور توسط بلورهای دوپامین تهیه شده است. این ماده شیمیایی زمانی توسط سلول‌های عصبی آزاد می‌شود که ماده غذایی مورد علاقه‌تان را میل کرده باشید یا به انجام فعالیت‌های دیگری پرداخته باشید که از انجام آنها احساس رضایت می‌کنید.

در واقع دوپامین بخشی از مکانیسم پاداش‌دهی مغز است. علاوه بر این دوپامین فعالیت‌های مغزی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد که وظایفی مانند کنترل حرکت، شرایط روانی و فرایندهای حافظه را به عهده دارند.

بلورهای دوپامین

به گزارش نیوساینتیست، اسپایک واکر، برنده جایزه انجمن سلطنتی عکاسی این تصویر را با عبور دادن نور قطبیده از بلورهای دوپامین خلق کرده است. چگونگی بازتاب این پرتوها توسط هر بلور بستگی به موقعیت آن در نمونه دارد و با سایر بلورها متفاوت است. به همین دلیل نور در طول‌های موج متفاوتی برگشت داده شده است. استفاده از این تکنیک می‌تواند جزئیات دقیق‌تری از ساختارهای بلوری را به محققان نشان دهد و به مراتب بهتر از میکروسکوپ برای بررسی ساختارهای بلوری عمل کند.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 92092

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =