۲ نفر
۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۰
پرسش‌های بی‌پاسخ و مجهولات واکسن

همسو با پروتکل‌های پیشگیری، «واکسن» یکی از اصلی‌ترین ابزار مطمئن در پیشگیری از بیماری‌های واگیر دار است.

سال‌ها پیش که موسسه رازی به عنوان مرکز تحقیقات وتولید واکسن ابله تاسیس شد، هنوز بسیاری از کشورها حرکتی در محور واکسن انجام نداده بودند حتی دربسیاری از مواقع واکسن‌های تولید شده در ایران به برخی از کشورها صادر می‌شد. تا زمان آغاز وگسترش پاندمی کووید ۱۹ تولید و صدور واکسن در یک بستر طبیعی حرکت می‌کرد.

نقطه آغاز بیماری چین اعلام شد و قرنطینه به عنوان یکی از اصلی‌ترین سیاست‌های بهداشتی در اکثر کشورها با اشکال مختلف به کار گرفته شد. در این میان واکسن‌های ضد کرونا با نام‌های مختلف در بعضی از کشورها تولید ومعرفی گردید. بعضی از کشورهای سلطه جو قصد استفاده ابزاری از واکسن را داشتند، اما هوشیاری‌های رهبر معظم انقلاب و برخی از نخبگان مانع از توفیق آن‌ها شد.

همان دانشمندان و نخبگانی که از صنایع نانو تا صنعت پزشکی دستاوردهای اعجاب‌انگیزی به جهان عرضه کرده وجایگاه افتخارآمیزی در این وادی به دست آوردند. البته همزمان با این حرکت‌های غرور آفرین، وزارت بهداشت اقدام به خرید واکسن‌های مختلف نمود. در این زمینه رکورد ورود واکسن به کشور را هم شکستیم هرچند تا قبل از آن سیاست‌های متغیر نهادهای بهداشتی ودرمانی و ضعف مدیریت در این زمینه به ورود کند و لاکپشتی واکسن و در نتیجه افزایش چشمگیر قربانیان ورسیدن آمار روزانه تا ۷۰۰نفر انجامید. اما در دولت جدید همت استواری در این زمینه جزم شده و روند ورود واکسن سرعت وشدت گرفت.

در این میان ورود واکسن فایزر برای بانوان باردار و واکسن جانسون برای اطفال مطرح و برای زائرین کربلا جهت آزمایش ابتلا تست چشمی اعلام شد. درهمان وقت، اعلام این روش برای دست اندرکاران و متخصصان عجیب وغیر ممکن بنظر رسید ولی به خاطرعدم تضعیف نظام سلامت سخنی گفته نشد. دو روز بعد ورود واکسن فایزر حتی برای بانوان باردار غیر مقدور اعلام شد. واقعا چه خبر است مگر اخبار پزشکی ودرمانی وسرنوشت سلامت مردم در جایی کنترل نمی‌شود؟

سخنگوی وزارت بهداشت کجاست؟ بدتر ازهمه وضعیت واکسیناسیون دانش‌آموزان چه شد؟ طیف سنی مجاز برای واکسن از چه سنی است؟ وضع واکسیناسیون آموزگاران کادر آموزشی مدرسه از مستخدمین تا رانندگان سرویس چه خواهد شد؟ قطعا دلهره واضطراب والدین برای همه قابل درک ولمس بوده وچندان دشوار نخواهد بود. اوضاع مدارس شهرها وروستاها چگونه خواهد بود؟
امیداست جهت خنثی‌سازی طرح‌های شبکه‌های ویرانگر فکری ورسانه‌ای بدون درنگ اتاق مشترک آموزش وپرورش و وزارت بهداشت و انجمن اولیا ومربیان تشکیل و ضمن بررسی ابعاد مختلف موضوع نسبت به روشنگری اذهان عمومی قاطعانه اقدام نمایند.

* منتشر شده در روزنامه آفتاب یزد| پنجشنبه ۰۸ مهر

کد خبر 1559703

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =