۱۰ نفر
۲ آبان ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۰
کوروش جان، چرا آسوده نمی‌خوابی؟

هر چقدر به این کوروش توصیه می‌شود آسوده بگیرد و مثل بچه آدم بخوابد بازهم هر از چندگاهی شری به پا می‌کند که بیا و ببین!

گویا این بشر اصلا آرام و قرار ندارد و انگار نه انگار   مرده است و دیگر محلی از اعراب ندارد و جایی هم که خوابیده؛ نامش «آرامگاه» است نه «فتنه‌گاه»!
ما که زنده‌ایم و بیدار؛ سالهاست به این نتیجه رسیده‌ایم برای زنده ماندن بهتر است کپه مرگ‌مان را با آسودگی به زمین بگذاریم اما گویا برخی از شاهانی که مُرده‌اند؛ هنوز در خصوص «مسئله آسوده گذاشتن یا نگذاشتن کپه مرگشان» با ما سر شوخی دارند! مثلا یکهو سروکله‌شان در یک حفاری‌ پیدا می‌شود و شر بپا می‌کنند و ... بگذریم!     

فقط باید از خسروخان معتضد پرسید که اگر این کوروش شیطون بلا، چند هزار سال بعد از مماتش اینقدر دچار بیش فعالی است، خداوکیلی در زمان حیاتش چه آتشی می‌سوزانده!؟

 کاش موضوع به همین جا ختم می‌شد؛ او در طول دوران مرگش و در همان قبرش، هر بار یک سازی می‌زند و مدام رفتارهای متناقضی هم از خود بروز می‌دهد!

مثلا هزار سال بعد از مرگش آنقدر بچه مثبت می‌شود که در کتاب آسمانی به او لقب خاصی اعطا می‌گردد و باز دوهزار و پانصدسال بعد از مرگش؛ جوری در قبر رفتار می‌کند که تمام پادشاهان جهان را ناگزیر به جمع شدن دور آرامگاهش برای ادای احترام می‌نماید! اما فقط به فاصله چند سال، ناگهان رفتارش به گونه‌ای می‌شود که نامش از کتاب‌های درسی حذف شده و عده‌ای هم با لودر و گریدر می‌روند سر وقتش(یا سر قبرش) تا او را گور به گور کنند!

باز دوباره چند سال بعد که «فیلم سیصد» در آن سوی آب بر علیه او و نوادگانش ساخته می‌شود ناگهان در این سوی آب، او بهترین پادشاه تاریخ می‌گردد!

اما باردیگر و درست در زمانی که قرار به گرفتن تولدش شد آنقدر کارهای بد بد از او سر زد که برگزاری مراسم گرامیداشت سالروزش، از جمله مصادیق سوسک شدن محسوب شد! یکی نیست به او بگوید: آخه مرد حسابی؛ وقتش الان بود؟ آنهم درست وسط جشن تولد خودت؟!

اما بعد از مدتی همین کوروش خودمان، دوباره سر به راه شد و کارهایی انجام داد که توانست خود را عزیز دل نماید!(البته نه آنقدر که نام فاتح بابل را به روی کوچه‌ای بگذارند!)

تا اینکه می‌رسیم به روزگار فعلی؛ بله در شرائط حساس کنونی او دوباره پایش را آنقدر از گلیمش دراز کرد که دمش قیچی و حریمش دستخوش انقباض شد! راستش؛ تحمل این مجازات برای کسی که حتی طاقت حریم مرزهای کشور خودمان را هم نداشت و رابراه کشورگشایی می‌کرد تا دلش نگیرد خیلی سخت است و او حالا باید به حریمی قد یک زندگی آپارتمان نشینی کفایت کند!

قبول کنید بدترین کیفر برای یک پادشاه این است که او را مجبور کنی به حریم خودش قانع باشد!

خدا را چه دیدید؛ شاید با این اخلاق غیرقابل پیش‌بینی که دارد او ورژن شماره 2 منشور خود را به فرهنگ آپارتمان‌نشینی اختصاص داد!      

باری به هر جهت؛ ایکاش کوروش بعنوان یک مرده آنرمال؛ تکلیف خودش را با ما که زنده هستیم و نرمال؛ مشخص می‌کرد و به ما می‌گفت دقیقا با خودش چند چند است؟

در پایان برای چندمین بار به او می‌گوییم:

«آسوده بخواب» اما « نه وسط لحاف» از قدیم گفته‌اند: یا زنگی زنگ یا رومی روم؟  

کد خبر 1566499

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 28
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • منیر DE ۰۹:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
  11 2
  بسیار شیرین و پرمغز همچون همیشه
 • IR ۰۹:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
  1 17
  به بازی گرفتن وطنز پردازی با اسطوره ملی وهویتی یک ملت شما را بیشتر شبیه یک دلقک ویک ادم تهی مغز که حرفی برای گفتن ندارد تبدیل کرده است. لطفا با از خودتان مایه بگذارید وبا اسطوره های ملی یک ملت بسیار بزرگ بازی لفظی نکنید.
  • IR ۰۸:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
   14 1
   اصلا فهمیدی منظورش کی بوده دلقک کسی است که بدون آنکه متنی را بخواند یا بفهمد فحاشی می کند کنایه ایشان به ما زنده هایی بود که هر بار تغییر رویه می دهند و بیچاره کوروش را که دستش از دنیا کوتاه است یکبار خوب و بد می کنند. البته کسانی هم هستند که متن را نمی فهمند آنها بیشترین دشمن کوروش هستند
  • سیروس علیمردانی IR ۰۸:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
   16 0
   کامنت ها رو خوندم به دو دلیل متاسف شدم ۱- خیلی از افراد منظور نویسنده محترم را که به شدت از موضع گیری های متفاوت و متناقض زندگان در خصوص کوروش انتقاد می کند(نه از کوروش که فقط مرده و از دستش کاری ساخته نیست) نفهمیده اند چون سواد شأن تا اندازه ای نیست که تکنیک آیرونی در طنز را متوجه بشوند یعنی به دیوار گفتن تا اینکه در بشنود ۲- حتی اگر هم منظور نویسنده خود کوروش باشد آیا پاسخش این الفاظ رکیک است آیا نمی نمی شود پاسخش را با آرامش و منطقی تر جواب داد ما همیشه از نادان هایی که فکر می کردند همه چیز می دانند و دوستی خاله خرسه کردند ضربه خوردیم بجای ادعا و طرفداری کورکورانه کمی با دقت به همه چیز بنگرید و دقیق تر و بیشتر بخوانید البته اگر قصد و غرض خاصی ندارید
  • IR ۲۳:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
   0 0
   درود عالی بود احسنت.
 • IR ۰۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
  3 8
  کاش میشد با همه این قدر راحت بود و راحت حرف زد
  • IR ۱۵:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
   1 0
   کاش میشد اینقدر مثل تو راحت و بی خیال بود
 • رامین GB ۰۹:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
  13 0
  عالی بود استاد نکته سنج
 • جاسم IR ۱۳:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
  2 18
  توکی هستی که در باره کوروش کبیر نظر میدی .دهانت را اب بکش وازش معذرت بخوا .تا گزندی بهت برسد
  • IR ۰۸:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
   11 0
   ممکنه در مورد متنی که نخوندید و متوجه کنایه اش به زندگان فعلی نشدید توضیحی بدید تا بفهمیم کی باید دهانش را آب بکشد؟!!!!
  • IR ۱۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
   12 0
   ما همیشه از امثال شماها بیشتر از دشمنان ضربه خوردیم کسانی که نمی فهمند و فقط و فقط ادعا دارند و حمله می کنند لطفا شعور درک تان را بالا ببرید و حداقل بفهمید که این متن چه گفته وای بر ما با این حامیان پوشالی تاریخ و فرهنگ مان
 • IR ۲۱:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
  0 10
  یخ نکنی
  • IR ۲۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
   2 1
   اگه تو پخ نکنی کسی یخ نمی کنه
 • IR ۲۲:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
  1 7
  بنظرم اقدامات مخرب چند دهه اخیر اصلاح طلبان این جناب کوروش را بدجوری " بد خواب" کرده که خوابش نمیبرد!
 • IR ۰۸:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  5 2
  تنها چیزی که به ذهنم آمد این شعر از سهراب بود: من که از بازترین پنجره با مردم این ناحیه صحبت کردم حرفی از جنس زمان نشنیدم تاثیر استندآپ کمدی ها و طنزهای سطحی تلویزیونی و عدم درک صحیح و درست از طنز و مفاهیم آن در این گونه مواقع خود را نشان می دهد.
 • مسعود IR ۱۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  1 10
  این شخصی که نظر خود را بیان کرده ظاهرا بدش نمیاد که جای خسرو معتضد را در چاپلوسی و دروغ بگیرد ولی یه گوشه چشمی هم به اینوریا دارد که مثل او منفور نگردد. خب روشنفکر جان مجبوری با ترس و لرز حرف بزنی؟ خب لال شو. تورو چه به کوروش بزرگ. عرصه سیمرغ نه جولانگه توست ای پشه دلقک. اگه مبخای بخندونی برو صدا و سیما برنامه سیاسی دوتا پشتک بزن و جای دوست ودشمنو نشون بده
  • GB ۱۶:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
   11 0
   کسی باید لال شود که متنی را نخوانده و نفهمیده دهانش را باز می کند
  • GB ۱۶:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
   12 0
   واقعا متاسف باید شد به امثال شماها که هیچ وقت هیچ چیز تا آخر عمر مانند همین الان نمی فهمید و نخواهید فهمید ای روشنفکر فحاش
  • بیرانوند IR ۲۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
   0 0
   متن رو خوب بخون یا کسی که سواد داره برات توضیح بده
 • مهدی IR ۱۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  0 14
  شهر که خالی میشه غورباقه هفت تیرکش میشه
  • GB ۱۶:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
   11 0
   دقیقا مثل خودت
 • GB ۱۶:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  14 0
  آنقدر تلویزیون طنز سطحی پخش کرده که طبیعی است خیلی ها مفهوم کنایی این طنز را متوجه نشوند که منظور نظر نویسنده کیست البته ادبیات این افراد نشان می دهد که فهم و درک شأن از متون هنری تا چه حد است ... انتقاد با کلماتی نظیر قورباغه و.... حد و اندازه درک و شعور آنها را بیان می کند ... فقط یک توصیه دارم بیشتر بخوانید و دقیق تر
 • فرزین پورمحبی IR ۱۹:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  2 0
  من فقط با خواندن این کامنت های خشمگین خندیدم و به یاد داستانی از مولانا افتادم همین و بس به امید کمی درایت و کمی مطالعه برای درک متقابل
 • IR ۰۶:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
  0 0
  آب که رو به بالا می ره غورباقه ابوعطا می خواند.
 • IR ۰۷:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
  1 0
  اگه طرفداران کوروش این کامنت گذارهای نادان و جاهل هستند من طرفدار یزید میشم
 • محمد IR ۰۰:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
  3 7
  آقای محبی درباره‌ی مردم افغانِ پس از اشغال افغانستان توسط طالبان نوشته بودند که مردم افغانستان هم طالبِ طالبانند و ما ایرانی‌ها از روی روشنفکرنمایی برای افغان‌ها جلز و ولز می‌کنیم. بعد از اون نوشته، آبم با ایشون توی یه جوی نمی‌رفت، تا اینکه این نوشتار درباره‌ی کوروش کبیر رو خوندم. دوستان می‌گویند این نوشتار ایشون، فلان تکنیک شگفت‌انگیز طنز رو داره و توهین به کوروش نیست. قبول! ولی عباراتی که درباره‌ی کوروش به کار رفته که دیگه واقعاً درباره‌ی کوروش است. «کوروش شیطون بلا» یا قیچی کردن دم، دیگه چه صیغه‌ایه؟ من اگر درباره‌ی یه شخصیت مذهبی چنین طنزی بنویسم احتمالا کسی بر من ایراد نمی‌گیرد، ولی اگر درباره‌ی آن شخصیت از چنین عبارات سبکی استفاده کنم چطور؟ خلاصه که دیگه نوشته‌های آقای محبی که روز به روز آبکی‌تر میشه رو نخواهم خواند.
  • مهران IR ۱۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۹
   0 0
   شما اگه مطالب شون رو نخونید به ایشون لطف می کنید وقتی تفاوت مذهب و اسطوره را نمی دونید
 • محمد IR ۰۲:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۰
  0 0
  کاش اصل و نسب اجدادی فرزاد پورمحبی مشخص میشد از چه قوم و ایل و طایفه ای هست ، ایشان یا پان ترک هست یا پان عرب یا مارکسیستی مخفی در درون دارد و زوایای فکری خود را پنهان کرده است . ولی وای به حال خبرآنلاین که اراجیف این شخص را منعکس میکند . بقول فردوسی بزرگ : تفو بر تو ای چرخ گردون تفو که عده ای نادان و خائن و فرومایه را در ایران بالا کشاندی