چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی، نت پایانی را نواخت

آیین اختتامیه چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در حالی شامگاه یکشنبه، دوم آبان در باغ‌موزه وزیری در شهر کرمان برگزار شد که طبق اعلام سرپرست معاونت امور هنری وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی، قرار شد دبیرخانه دائمی جشنواره موسیقی نواحی ایران در کرمان برپا شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، آیین اختتامیه چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، شامگاه یکشنبه دوم آبان در باغ‌موزه وزیری در شهر کرمان برگزار شد.

این برنامه با اجرای مولودی‌خوانی آغاز شد و سپس محمدرضا علیزاده، مدیرکل فرهنگ‌وارشاد اسلامی استان کرمان پشت تریبون قرار گرفت.

علیزاده در این مراسم چنین گفت: «امشب، در شب ولادت پیامبر مهربانی و لبخند در طلیعه طلوع دلیل خلقت کائنات، شادمان هستیم که صفحه دیگری از کتاب چشنواره موسیقی نواحی ایران را با یکدیگر ورق می‌زنیم. در حالی که با بیم و امید به عقب‌نشینی ویروس کرونا چشم دوخته‌ایم، کرمان میزبان جشنواره‌ای بود که تلالو رنگ‌هایش و طنین ترنم آوازش چند روزی استان و کشور را در برگرفته و فرصتی فراهم ساخته است که بعد از ماه‌های خاکستری کرونا دل به موسیقی اقوام ایران بزرگ خوش داریم و رنگین‌کمان رنگارنگ اقوام مختلف کشور را در آسمان شهر کرمان نظاره‌گر باشیم. با همه سختی‌ها و چالش‌ها خوشحالی ما مضاعف می‌شود وقتی می‌بینیم نقش، جایگاه و تاثیر جشنواره موسیقی نواحی هر سال آشکارتر شده و میزان اعتبار جشنواره افزون‌تر می‌شود.» 

چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی، نت پایانی را نواخت
محمدرضا علیزاده، مدیرکل فرهنگ‌وارشاد اسلامی استان کرمان

مدیرکل فرهنگ‌وارشاد اسلامی کرمان ادامه داد: «امشب و در پایان دوره دیگری از چشنواره موسیقی نواحی مسروریم که چنین جشنواره‌ای با همه فراز و فرودش به این درجه از کمال و جایگاه رسیده است. این شکوفایی و بالندگی را می‌توان در همه ارکان پیدا و پنهان جشنواره موسیقی نواحی ایران دید و به آن دل‌خوش بود. البته طی دو سال گذشته و پس از محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا برپایی جشنواره موسیقی نواحی مورد تردید قرار گرفت اما به همت تعدادی از هنرمندان و مسئولان نگذاشتیم چراغ جشنواره خاموش شود و در محدودیت‌های شدید کرونایی باز هم به مدد فضای مجازی و پخش همزمان اجراهای جشنواره در پلتفرم‌های رایج، هنرنمایی هنرمندان موسیقی نواحی ایران پیش چشم مردم ایران و دنیا قرار گرفت.» 

مدیر اجرایی چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران افزود: «امسال و در دوره‌ای جدید، جشنواره به رغم محدودیت‌های کرونایی و با رعایت همه دستورالعمل‌های بهداشتی با دعوت و میزبانی از حدود هفتاد هنرمند در قالب گروه‌های برگزیده برپا شد و خدای بزرگ را شکر می‌گوییم که توانستیم این مهم را به شکل شایسته‌ای به گواه نظر هنرمندان شرکت‌کننده و مخاطبان جشنواره به انجام برسانیم. بی‌شک برپایی جشنواره‌ای با این ابعاد و عظمت جز با همراهی و همیاری دستگاه‌ها و نهادهای استان میسر نبود و لازم است از تک‌تک کسانی که ما را در برپایی چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران یاری کردند تشکر و قدردانی کنم.» 

او گفت: «در پایان انتظار ما و مردم دیار کریمان این است که بِرَندِ کرمان با ایجاد و راه‌اندازی دبیرخانه دائمی جشنواره در این شهر ماندگار شود. این گونه ما و همه دست‌اندرکاران جشنواره فرصت تعامل بیشتر و برنامه‌ریزی هدفمندتر برای ارتقای شاخص‌های کیفی را خواهیم داشت و می‌شود با طراحی و اجرای برنامه‌های متعدد و پیوسته ارتباط گسترده‌تری با اهالی فرهنگ‌وهنر، استادان و پیشکسوتان و هنرمندان متین موسیقی نواحی سراسر کشور فراهم ساخت.» 

علیزاده در پایان تاکید کرد: «این خواسته البته نه از سر بیان احساسات بلکه به دلیل برگزاری چهارده دوره جشنواره موسیقی نواحی و تبدیل آن به درختی ثمرده عنوان می‌شود. بنابراین چشم انتظار می‌مانیم تا با راه‌اندازی دبیرخانه جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران در کرمان خون تازه‌ای در رگ‌های این جشنواره اصیل، نجیب و هنری دمیده شود.»

سپس محمدعلی مرآتی، دبیر چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با ابراز خرسندی از برگزاری این رویداد موسیقایی در شهر کرمان بیان کرد: «خدا را شاکرم که به‌عنوان عضو کوچکی از جامعه بزرگ و اندیشمند موسیقی ایران، افتخار دبیری یکی از مهم‌ترین رویدادهای موسیقایی کشورم را داشتم. «وحدت در کثرت موسیقایی اقوام ایران» کلید وصل ما بود و این جشنواره فصلی بود در روییدن و تجلی تنوع اقوام ارزشمند ایران و برخود وظیفه می‌دانم از همه کسانی که در این دوره پرافتخار دست یاری دادند کمال تشکر را داشته باشم.» 

چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی، نت پایانی را نواخت
محمدعلی مرآتی، دبیر چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران

او با قدردانی از دست‌اندرکاران برگزاری جشنواره موسیقی نواحی در تهران و کرمان توضیح داد: «امروز دوم آبان، مصادف با ولادت پیامبر(ص) اختتامیه چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران را نظاره‌گر هستیم. این جشنواره غیررقابتی اما منسجم در انتخاب‌ها براساس محورهای سنت، اصالت، آفرینش‌های درون‌قومی و برون‌قومی در یک رنگین‌کمان موسیقایی نظم و تحقق یافت.» 

مرآتی درباره نحوه انتخاب گروه‌های شرکت‌کننده در این دوره گفت: «معیار ما در این دوره دعوت از هنرمندان نخبه و کمتر دیده‌شده و نسل جوان و نوجوان که ادامه‌دهندگان مسیر موسیقی اقوام خود بوده‌اند، بوده است. قطعا جشنواره امکان دعوت از همه عزیزان و نخبگان موسیقی اقوام را نداشت اما حضور هفتاد نفر به‌مثابه نمایندگان رنگین‌کمان موسیقی ایران عزیز را غنمیت می‌شماریم.» 

دبیر چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران افزود: «امیدواریم به همت دولت سیزدهم و ریاست محترم جمهوری در تمهیدات واکسیناسیون که به سرعت در حال انجام است، شاهد افق‌های روشنی از بازگشت اجراهای موسیقی اقوام و حمایت از این هنرمندان آسیب‌دیده؛ کسانی که به حق از شریف‌ترین اعضای پیکر ایران عزیزمان هستند، باشیم.» 

مرآتی در پایان صحبت‌های خود، یاد و خاطره بانوی لالایی ایران، زنده‌یاد پروین بهمنی را که بیست‌ونهم مهر، همزمان با آیین افتتاحیه جشنواره از دنیا رفت گرامی داشت.

سرنانوازی احسان عبدی‌پور در ادامه مراسم فضای متفاوتی ایجاد کرد.

چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی، نت پایانی را نواخت

سپس علی زینی‌وند، استاندار کرمان ضمن خوشامدگویی به هنرمندان اقوام ایران گفت: «کرمان، سرزمینی است که از یک کودک عشایری، سردار سلیمانی ساخت و این محصول کرمان عزیز است.»

او در بخش دیگری از سخنانش گفت: «ایرانِ فرهنگی دایره‌اش از ایران کنونی گسترده‌تر است و شعاعش تا چین و هند می‌رود. کسانی که با حوزه اقوام سروکار دارند، حتما درباره حدوحدود ایران فرهنگی بخوانند. بنده معتقدم اگر فرزندان ما با ایران فرهنگی آشنا شوند با غرور به تاریخ این سرزمین می‌بالند و باز هم سردار سلیمانی‌هایی از این خاک پدید می‌آیند.» 

استاندار کرمان افزود: «بنده خیلی نگران هستم که فرزندان ما ذیل فضای مجازی، اصالت و هویت‌شان کمرنگ شود. همه رشادت‌ها و جنگاوری‌ها در دل اقوام است اما تکه‌تکه شدن، ما را با تهدید هویتی مواجه می‌کند و هنر می‌تواند یک عامل پیش‌گیرنده باشد.»

زینی‌وند تاکید کرد: «ما می‌خواهیم دبیرخانه دائمی این جشنواره حتما در کرمان ایجاد شود و این امر تداوم داشته باشد و کرمان سال‌ها میزبان این رویداد جذاب باقی بماند.»

سپس مراسم تجلیل از دو هنرمند شاخص موسیقی کرمان با حضور مدیران فرهنگی از کرمان و تهران صورت گرفت. پیروز ارجمند و فواد توحیدی دو هنرمندی بودند که مورد تقدیر قرار گرفتند.

چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی، نت پایانی را نواخت

توحیدی در صحبتی کوتاه گفت: «من کار خاصی نکردم و همه‌اش وظیفه بوده است اما امیدوارم چراغ این جشنواره همیشه در کرمان روشن بماند.» پیروز ارجمند نیز در مراسم تجلیلش گفت: «خوشحالم در جشنواره چهاردهم به بنده لطف داشتند و می‌توانم به عنوان میراث‌دار در خدمت مردم عزیزم باشم.»

سپس نوبت اجرای عاشیق علی کریمی از شرق آذربایجان رسید.

در بخش دیگری از این مراسم، محمود شالویی، سرپرست معاونت امور هنری وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی در سخنانی گفت: «این توفیق را دارم که در شهر کرمان باشم که نامش با سردار سلیمانی عزیز ثبت و ضبط شده و گره خورده است. همچنین از برگزارکنندگان این رویداد مبارک تشکر می‌کنم.»

چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی، نت پایانی را نواخت
محمود شالویی، سرپرست معاونت امور هنری وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی

او اعلام کرد: «من‌ موافقت خود را با پیشنهاد ایجاد دبیرخانه دائمی جشنواره در کرمان اعلام می‌کنم. کرمان این ظرفیت را دارد که این رویداد را برای همیشه میزبانی کند.» 

اجرای موسیقی اساتید و پیشکسوتان در بخش دیگری از این مراسم صورت گرفت و در نهایت از خان‌محمد آدینه‌پور، خداداد شکل‌زهی (زنگ‌شاهی)، قدرت‌الله فتحی، عاشیق حسن اسکندری، هوشنگ کردستانی، محمد شکارچی و بهرام مهربخش به‌عنوان فعالان موسیقی نواحی ایران قدردانی شد.

عکس‌ها از مهدی آزادبخت 

۵۷۲۵۹

کد خبر 1566718

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =