۰ نفر
۲۲ خرداد ۱۳۹۰ - ۰۶:۱۱

فارس نوشت:

طبق قانون مجازات اسلامی، زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از 10 روز تا 2 ماه و یا از پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد؛ اما باید از مسئولان این سوال را پرسید که تاکنون چه میزان به این قانون عمل شده است.

یکی از مواردی که موجب برخورد قضایی و تعیین مجازات توسط دستگاه قضایی می‌شود، بحث جرایم ضد عفت و اخلاق عمومی است که در فصل هجدهم کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی و در بخش تعزیرات به آن پرداخته شده است که نگاهی به آن خواهیم داشت:

* ماده 637- هرگاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه شوند، به شلاق تا 99 ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه‌کننده تعزیر می‌شود.

* ماده 638- هرکس علنا در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی کند علاوه بر کیفر عمل به حبس از ده روز تا 2 ماه یا 74 ضربه شلاق محکوم می‌شود و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نیست ولی عفت عمومی را جریحه‌دار کند فقط به حبس از 10 روز تا 2 ماه یا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

تبصره- زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از 10 روز تا 2 ماه و یا از پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.

* ماده 639- افراد زیر به حبس از یک تا ده سال محکوم می‌شوند و در مورد بند الف علاوه بر مجازات مقرر، محل مربوطه به طور موقت با نظر دادگاه بسته خواهد شد:

الف: کسی که مرکز فساد یا فحشا دایر یا اداره کند.

ب: کسی که مردم را به فساد یا فحشا تشویق کرده یا موجبات آن را فراهم کند.

تبصره- هرگاه بر عمل فوق عنوان قوادی صدق کند علاوه بر مجازات مذکور به حد قوادی نیز محکوم می‌شود.

*ماده 640- اشخاص ذیل به حبس از 3 ماه تا یک سال و جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا 6 میلیون ریال و تا 74 ضربه شلاق یا به یک یا دو مجازات مذکور محکوم خواهند شد:

1- هرکس نوشته یا طرح، گراور، نقاشی، تصاویر، مطبوعات، اعلانات، علایم، فیلم، نوار سینما یا به طور کلی هر چیز که عفت و اخلاق عمومی را جریحه‌دار کند برای تجارت توزیع کند و به نمایش و معرض انظار عمومی گذارد، بسازد یا برای تجارت و توزیع نگاه دارد.

2- هرکس اشیاء مذکور را به منظور اهداف فوق شخصا یا به وسیله دیگری وارد یا صادر کند و یا به نحوی از انحاء متصدی یا واسطه تجارت و هرقسم معامله دیگر شود یا از کرایه دادن آنها تحصیل مال کند.

3- هرکس برای تشویق به معامله اشیای مذکور در فوق یا ترویج آن اشیاء به نحوی از انحاء اعلان و یا فاعل یکی از اعمال ممنوعه فوق و یا محل به دست آوردن آن را معرفی کند.

تبصره 1- مفاد این ماده شامل اشیائی نخواهد بود که با رعایت موازین شرعی و برای مقاصد علمی یا هر مصلحت حلال عقلایی دیگر تهیه یا خرید و فروش و مورد استفاده متعارف علمی قرار می‌گیرد.

تبصره 2- اشیای مذکور ضبط و محو آثار می‌شود و جهت استفاده لازم به دستگاه دولتی ذیربط تحویل خواهد شد.

* ماده 641- هرگاه کسی به وسیله تلفن یا دستگاه‌های مخابراتی دیگر برای اشخاص ایجاد مزاحمت کند علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات، مرتکب به حبس از یک تا 6 ماه محکوم خواهد شد.

با توجه به موارد ذکر شده، باید این سوال را از مسئولان قضایی و دولتی پرسید که با توجه به اینکه قانون تقریبا دست آنها را برای برخورد با مخلان اخلاق عمومی بازگذاشته است چرا همچنان باید شاهد بروز گسترده انواع پدیده‌های ضدعفت اخلاق عمومی، از پوشش‌های نامناسب دختران و پسران جوان گرفته تا پخش گسترده و بی‌مهابای محصولاتی باشیم که فرهنگ عمومی را مورد هجمه قرار داده‌اند باشیم؟

یکی از نمودهای اقتدار نیروی انتظامی زمانی است که بتواند با این پدیده‌ها بدون در نظر گرفتن مصلحت‌اندیشی‌ها و بیم از واکنش این عده قلیل، برخورد کند و این را بداند که در این راه حمایت گسترده مردمی را به دنبال خود خواهد داشت.

4747

کد خبر 156735

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 18
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • روح الله IR ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۲
  5 1
  فرض كنيد كه از كل زنان فقط 10% بد حجاب باشند.يعني حدود 3.5 ميليون نفر و از اين تعداد فقط 20% آنها به زندان محكوم شوند.يعني 180 هزار نفر.حالا از جا دادن اينها در زندان بگذريم همه مي دانيم كه زندان آموزشگاه رايگان خلاف كاري است..فرداي ازادي اين خانمها چند نفرشان مجرم واقعي خواهند شد؟.
 • mardi az shoush US ۰۷:۲۱ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۲
  3 4
  کاش میومدن این دزد محل مارو هم میگرفتند
 • araz IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۲
  0 0
  اینارو باید به مسئولامون بگیم نه مردم-مردم که کاری از دستشون بر نمیاد!!!
 • حمید IR ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۲
  2 3
  به نظر من حکم اعدام و سنگسارهم برای زنان و دختران بد حجاب می تونه احکام خوبی باشه! زن ها همان بهتر که در پستو خانه ها بمانند!
 • بدون نام IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۲
  1 1
  هر ساعت بر تعداد معتادها افزوده می شود زندانها پر از معتاد و به تبع آن دزد است ... این بی حجابی که اینقدر شما را آزار داده است معلول همین اعتیاد م هست چه زنان جوانی که بخاطر اعتیاد شوهرانشان و بزهکار شدنشان ، طلاق گرفته اند و چون کار هم که الحمدالله نیست ، آواره کوچه و خیابان شدند .
 • بدون نام IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۲
  0 1
  به دلالت بند 3 ماده 2 قانون وصول درآمدهای دولت و مصرف آن در مواد معین حبس کمتر از نود و یک روز منتفی بوده و موضوعیت ندارد.براین اساس صدور حکم حبس برای بدحجابان نیز منتفی است و محاکم ملزم به تعیین جزای نقدی به جای حبس میباشند
 • البرز IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۲
  0 0
  همانطور كه ميبينيد در قانون مجازات براي "بي حجاب" در نظر گرفته شده است . چرا تيتر خبر شما با محتوي تناقض دارد؟
 • محمد IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۲
  1 0
  قوه قضائيه مسوول است كه در اين خصوص كوتاهي ميكند مگر خداوند در قران به صراحت نفرموده در حدود الهي كوتاهي وترهم نكنيد فقط دولت محكوم مي شود كه كاري نمي كند. دزد حاضر بز حاضر
 • فاطمه IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۲
  1 0
  یعنی واقعا اجرا میشه؟
 • بدون نام IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۲
  0 0
  این مجازات برای بدون حجاب بئدن است نه به قول شما بد حجابی.
 • بدون نام IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۲
  1 0
  اعدام نداره احیاناً؟!!!!!
 • بدون نام IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۲
  1 0
  ایا مردان بد حجاب و ترویج کننده ی فرهنگ غربی که حجاب اسلامی ندارندهم حبس میشوند. یا به خاطر مرد بودن هیچ قانونی برای جلوگیری از پوشش زشت برخی مردان برایشان وضع نشده ؟ به عنوان یک خانم که جامعه را با تمام مظاهر اسلامی دوست دارم عاجزانه میخواهم که در مورد پوشش مردان هم دقت شود والبته موضوع اعتیاد و بیکاری جوانان را موضوعات بسیار مهمی می دانم که اگر حل شود مشکل حجاب خیلی سریعتر حل خواهد شد لطفا اول بیکاری جوانان را حل کنید .ممنون
 • عماد IS ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۲
  1 0
  با حرف روح الله کاملا موافقم با سیاست شلاق و شکنجه و جریمه هیچ چیز تغییر نمی کند بلکه بسیار بدتر هم میشه نمونش همین سالهای اخیر ما نتایج کارها مون رو می بینم ولی قبول نمی کنیم باید از طریق فرهنگ سازی و اصول و منطق در این کارها برخورد بشه
 • بدون نام A1 ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۲
  0 0
  اوه اوه... واسه این همه آدم جا دارید؟
 • بدون نام A1 ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۲
  0 0
  قانون مشکل دارد. چرا؟ چون در سال 68 70 درصد آدما نبودند که به قانون اساسی رای بدند
 • بدون نام IR ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۲
  1 0
  تقبیل، مضاجعه، عنف، منافی، قلیل حالا نمیتونستی پارسی بگی تا بفهمیم چی میگی؟ اصلا ما جوانان ایرانی نمیفهمیم انقدر دست به دامان فرهنگ عرب شدن در تمام مناسبت ها و قوانین کشور به چه خاطر است.
 • بدون نام US ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۴
  0 0
  اخه کدوم عقل سلیمی قبول میکنه که با این کارا میشه جلوی این کارو گرفت ؟!! یارو جلوی مامورا وضعیتش رو درست میکنه ؛ 10 قدم اونور تر دوباره همون وضعیت قبل میشه ...
 • نوید DE ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۸
  0 0
  دوستان لطف کنن ترجمه فارسی این متن رو در اختیار عموم قرار بدن !!!بعدا میگن چرا هیچکس به قانون عمل نمیکن!!