رویای اردوغان برای الحاق شمال سوریه به ترکیه

فارس نوشت: یک وبگاه عربی با انتشار یادداشتی در خصوص جدیدترین اقدامات آنکارا در شمال سوریه برای الحاق آن به خاک ترکیه نوشت که عقب‌نشینی آمریکا از افغانستان، اردوغان را به تحقق این رویا، امیدوار کرده است. هرچند که دمشق، مسکو و تهران هرگز زیربار آن نخواهند رفت.

ارتش ترکیه که از سال ۲۰۱۶ تاکنون سه عملیات اصلی و گسترده نظامی به همراهی شبه‌نظامیان همسو با خود در شمال و شمال شرق سوریه انجام داده، هر بار بخش‌هایی از خاک این کشور را اشغال کرده است. عملیات «درع الفرات» (سپر فرات) در ۲۴ آگوست ۲۰۱۶، عملیات «غصن الزیتون» (شاخه زیتون) در ۲۰ ژانویه و عملیات «نبع السلام» (چشمه صلح)در نهم اکتبر ۲۰۱۹ عملیات‌های نظامی ترکیه در سوریه سه عملیات اصلی صورت گرفته در این سالها است.

آنکارا از همان آغاز حمله نظامی به خاک سوریه اعلام کرد که به دنبال سرکوب نیروهای پ.ک.ک و ایجاد یک منطقۀ حایل به عمق ۳۰ کیلومتر و طول ۴۰۰ کیلومتر است. به اعتقاد ناظران شاید هدف اولیه و کوتاه مدت ترکیه از این حمله، دفع تهدیدها و خطرات پ.ک.ک بوده باشد اما هدف بلند مدت آن، تبدیل منطقه کردنشین سوریه به عرب‌نشین است. البته منطقه‌ای که به دولت بشار اسد وابسته نباشد و تحت کنترل آنکارا و مخالفان اسد باشد. برخی از تحلیلگران نیز از همان ابتدا اعلام کردند که اردوغان به دنبال احیای بخشی از «رویای نوعثمانی» خود است.

 پایگاه خبری «الرأی» کویت با انتشار یادداشتی به قلم  «ایلیا ج. مغنایر» در خصوص جدیدترین تحرکات ترکیه در شمال سوریه، به بررسی هدف بلندمدت آنکارا در این بخش از کشور سوریه پرداخت.

در این یادداشت آمده است: «پروژه ترکیه برای کنترل حیات اقتصادی، اجتماعی و امنیتی در مناطق شمال سوریه تکمیل شده است و به نظر می‌رسد که آنکارا قصد ترک این منطقه را ندارد و علاوه بر استفاده از واحد پول ترکیه در این مناطق و آموزش زبان در مدارس آن، اقدام به احداث کارخانه‌ها، دانشگاه‌ها، مدارس، شرکت‌های مخابراتی، دفاتر پست، بانک‌ها و ارتباطات برق کرده است».

بر این اساس، عده‌ای معتقدند که این سیاست ترکیه مبتنی بر تجزیه سوریه است، زیرا پیوند اقتصادی ایجاد شده حاکی از آن است که آنکارا شمال سوریه را بخشی جدایی‌ناپذیر از کشور ترکیه می‌داند. در دیدار «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه و «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه، مشخص بود که بر سر حضور ترکیه در سوریه اختلاف نظر شدیدی وجود دارد.

در ادامه این یادداشت آمده است: «از عفرین تا رأس العین، آنکارا زیرساخت‌هایی ایجاد کرده است که نشان می‌دهد قصد دارد برای مدت طولانی در سوریه باقی بماند. اهداف ترکیه در سوریه، در سال ۲۰۱۶ از طریق عملیات سپر فرات نمایان شد و تانک‌های آن برای اولین بار وارد خاک این کشور شدند. پس از آن عملیات شاخه زیتون را در سال ۲۰۱۸ با هدف پایان دادن به حضور کردها در مناطق مرزی انجام داد. سپس عملیات «درع الربیع» (سپر بهار) و سپر صلح را با هدف توقف پیشروی ارتش سوریه به سوی جاده M۵ رابط بین حلب و مناطق حماة و حمص را انجام داد».

نگارنده در ادامه می‌نویسد که اردوغان بارها گفته که به دنبال حمایت از حق مردم سوریه برای انتخاب رژیم خود و حمایت از خواسته‌های آن‌ها است. با این حال، اکثر جناح های تحت کنترل او ترکیبی از گروه‌های افراطی و جنگجویان خارجی به همراه «القاعده» و داعش هستند، ضمن این‌که هیچ منشور بین المللی وجود ندارد که به آنکارا حق مداخله در سوریه و اشغال بخش‌هایی از آن را داده باشد.

بر این اساس، با وجود همه این امور، آنکارا روند «ترکیزه کردن» منطقه تحت اشغال خود در شمال سوریه را آغاز کرد و شوراهای محلی را به استان‌های جنوبی خود برای تحکیم همکاری و انسجام و تثبیت رهبری ترکیه به عنوان مرجع عالی بالاتر از مقامات محلی در مناطق شمالی پیوند داد. مهمترین این مناطق عبارتند از: عفرین، جرابلس، اعزاز، جندیرس، راجو و شیخ حدید.

نویسنده در ادامه به برخی اقدامات ترکیه در این مسیر اشاره کرد و نوشت که آنکارا کتاب‌های درسی را تغییر داد، زبان ترکی را آموزش داد، پرچم خود را به جای پرچم سوریه برافراشت، تابلوهای نصب شده در جاده‌ها، مؤسسات عمومی و خیابان‌ها را تغییر داد تا علاوه بر نام عربی، نام‌های ترکی نیز داشته باشند. به عنوان مثال پارک اعزاز را «الامة العثمانیه» (ملت عثمانی) نامید. در شهر جرابلس عکس اردوغان بر دیوار بیمارستان اصلی شهر آویخته شد.

بر این اساس، بودجه حاصل از درآمدهای گذرگاه‌های مرزی بین مناطق سوری، تحت نظارت دولت ترکیه و نمایندگان آن صرف روند هزینه‌ها و بازسازی می‌شود.

به اعتقاد نویسنده، عقب‌نشینی آمریکا از افغانستان، اشتهای ترکیه را باز کرده است و آنکارا معتقد است که می‌تواند شاهد خروج مشابه آمریکا از سوریه باشد و به همین دلیل می خواهد مرکز و پایگاهی را برای این منظور برای خود حفظ کند.

بنا بر این یادداشت، منطقه تحت کنترل ترکیه حدود ۹۰۰۰ کیلومتر مربع است و شامل حدود هزار شهرک است و بیش از ده هزار سرباز در این مساحت مستقر هستند.اردوغان به صراحت در 24 سپتامبر گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت : «آنکارا در نظر دارد ساختار تروریستی حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) را از بین ببرد و یک کریدور صلح ایجاد کند».

بر این اساس، هدف او، ایجاد ده‌ها منطقه و روستا است که بیش از یک و نیم میلیون آواره سوری بتوانند در آن‌ها زندگی کنند تا این امر نقطه شروع دیگری برای آنکارا به منظور کنترل مناطق بیشتری از سوریه باشد.

نویسنده در ادامه تاکید می‌کند: «نه روسیه و نه ایران با این اهداف ترکیه موافق نیستند بلکه بر تمامیت ارضی سوریه و عقب‌نشینی ترکیه از آن اصرار دارند. با این حال اردوغان پایبندی خود به سرزمین های اشغالی سوریه را در نبرد برای آزادسازی جاده یم حمص، حماه و حلب موسوم به M۵ و جاده بین حلب و لاذقیه معروف به M۴ ثابت کرد».

بر این اساس ارتش ترکیه برای حفظ کنترل خود بر شهر سراقب و همچنین تهدید شهر حلب، نبرد شدیدی را انجام داد. با این حال، حمله شدید سوریه با حمایت متحدانش، ترک‌ها را به عقب نشینی با وجود توافق قدیمی که اردوغان در «نشست سوچی» با مسکو و تهران کرده بود، وادار کرد.

بنا بر این یادداشت، در آخرین نشست صورت گرفته میان اردوغان و پوتین، اطلاعاتی در مورد شکست مذاکرات ترکی - روسی در خصوص بقای نیروهای ترکیه در سوریه به بیرون درز کرده است. موضوعی که مسکو تمایلی به مذاکره در مورد آن ندارد و می‌خواهد مرزهای بین‌المللی را آن‌گونه که هست حفظ کند بدون بازگشت به آنچه که داعش با شکستن مرزها و قطع بخش‌هایی از کشورهای مربوطه در درجه اول، یعنی عراق و سوریه، آغاز کرده بود.

در پایان این یادداشت آمده است با این وجود، به نظر می‌رسد که اردوغان هنوز امید خود را به الحاق بخشی از سوریه به خاک ترکیه را از دست نداده است. این در حالی است که به موازات این هدف، نیروهای وی در حال اشغال بخشی از عراق هستند در حالی که بغداد پس از پایان تهدید داعش به صراحت از آنکارا می‌خواهد که منطقه کردستان را ترک کند.

311311

کد خبر 1570534

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 28
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۶:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
  اشغالگری مثل اردوغان به هیچ وجه از سوی جامعه جهانی شماتت نمی شود. اما ایران را به بهانه تولید موشک بازخواست می کنند.
  • IR ۱۹:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
   49 49
   سازمان ملل شوخی‌ای بیش نیست برای چپاولگری و استعمار نوین
  • hackon IR ۰۳:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۶
   30 30
   سازمان مللی که به راحتی اعلان میکنه اگر بر علیه عربستان و کودک کشی در یمن حرفی بزنه، عربستان بودجه‌ش رو قطع میکنه به نقل از دوست‌مون؛ سازمان ملل فقط یه جک و شوخی بیش نیست حتی در مورد سلاح هسته‌ای چندتا کشور خودشون پیشرفته‌ترین سلاح‌های هسته‌ای رو دارند بعد به ایران و کشورهای دیگه اجازه استفاده صلح آمیز رو هم نمیدند اگر این جک و شوخی مذخرف نیست، پس چیه؟؟
 • IR ۱۶:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
  اشناء الله آرزوی خود را به گور خواهد برد
 • مجید IR ۱۶:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
  سگ ها را اگر نبندی پاچه هر کسی را خواهد گرفت۰ چرا ارتش سوریه این اشغال گر دو رو را بیرون نمی کند در حیرتم
 • IR ۱۷:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
  اردوغان به خاطر منافع ملی‌اش با غرب کنار آمده و آمریکا و اروپا و اسرائیل هم اجازه این کار را بهش داده‌اند. به جنگ زرگری‌شان نگاه نکنید. در حقیقت، اردوغان دنبال منافع ملی خود است نه منافع ایدئولوژیک و منافع کشورهای دیگر. شاید ما هم باید بیاموزیم. چون راه دیگری نداریم.
 • IR ۱۷:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
  58 76
  چون اردوغان با غرب و آمریکا و روسیه و... کنار آمده است. دلیلش این است.
 • معین کسرایی IR ۱۸:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
  3 39
  وروش و سبک زندگی ادمها هم با باور محتوا و باور به محتواهم با شعور ادمها قرابت دارد . من باب مثال فیلسوفی که ریاضی محض نداند و شناخت از ادیان و چندین فلسفه کلاسیک نداشته باشد نزد من لبو فروش هم نیست چه رسد فیلسوف. و سبک زندگی که پستوانه روشمند تاویلی و فلسفی نداشته باشد سبک نیست چرند است ! ادمها هم یا متقاعدند یا در تحقیق . پس من طبق باور خودم در تحقیقم پدر هر انکسی را هم که مزاحم زندگبم باشد ،در می اورم خصوصا هتک حرمت خانه ام را به شدید ترین وجه پاسخ خواهم داد
 • کریم IR ۱۸:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
  اردوغان رهبر اخوان المسلمین.یک منافق که فقط از نقاب اسلامی رو صورت گرفته و سوءاستفاده می‌کنند و از طرف غرب و آمریکا و اسرائیل برای تضعیف و کوچک کردن خاورمیانه سیاست آنها را پیروی میکند
 • لابت وایت IR ۱۸:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
  به نظر میرسد ترکیه حق دارد برای امنیت مرزی و سیاسی خود در چنین اموراتی در کشورهای همسایه خود دخالت کند چطور میشود که روسیه از شمال اسیا بیاید در امور خاورمیانه و بیغ گوش ترکیه هر کاری دلش بخاهد انجام دهد ولی ترکیه نتواند و اجازه ان را نداشته باشد.
  • یاس IR ۱۹:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
   44 83
   روسیه جایی را اشغال نکرده وبه درخواست دولت وملت سوریه برای کمک آمده است ترکیه ادعای کمک ولی کشور گشایی دارد ما باید با کمی تفکر مسائل را درست تشخیص دهیم ۲
  • ایرانی IR ۲۰:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
   21 69
   شما بدیهیات حقوق بین‌الملل را هم نمی‌دانید!
 • دیپلمات رزمی سیاسی نیروی مقاومت اسلامی پیروز IR ۱۸:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
  جناب اردوغان لازم است هرچه سریعتر نیروهایت را قبل از انکه همگی نابود شوند و ملتت را داغدار کنی و در اثر همان از ریاست جمهوری برکنارت کنند بهتر است بخاک خودت انتقال دهی و اگر به جاده حایل نیازدا ی از خاک خودت بهر عمقی که دوست داری و بهر طولی که لازم است ایجاد کن و دست از تجاوزگری بردار که بد می بینی ودست از رفاقت با رژیم جعلی و جنایتکار و متجاوز اسراییل که خودش روهواست بردار مسلمان دروغی.
 • سرباز حاج قاسم IR ۱۹:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
  اگر عردوقار در مورد سوریه جسارتی مرتکب بشه با خیل جانبازان ایرانی مدافع حرم مواجه خواهد شد پس فکر همه جه را بکن اغای عردوقار
 • عبدالله IR ۱۹:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
  من از اقاب اردوغان یک سوال دارم واین سوال مربوط است به پدر ش که واقعا مسلمان بوده یا اینکه از تبار صهیونیسم است برو تحقیق کن ببین بابات کیه
 • IR ۱۹:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
  لعنت بر آتاتورک
 • IR ۲۱:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
  20 75
  اردوغان مریض است و هر لحظه امکان داره بمیره
 • معین کسرایی IR ۲۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
  1 64
  پس وقتی غربت شیفته وصفت می کنه بهت بر نخوره چون تو مدعی اگاهی هستی و کار به کار ملت داری وگرنه کسی با خریتت کار ندارد این همه نفهم یکی هم جناب عالی !
 • معین کسرایی IR ۲۱:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
  2 3
  کیش و مات
 • علی زارع IR ۲۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
  25 86
  رجب بی نهایت پررو وگستاخ شده وباید پوزه اش را به خاک مالید تا دست از حماقت بردارد
 • IR ۲۳:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
  26 83
  ترکیه دهه سی، استان اسکندرون سوریه و دهه هفتاد ،شمال قبرس را همینگونه اشغال کرد و مردم بومیش را آواره و بافت جمعیتیش را تغییر داد.کردها و دیگر مردم شمال سوریه دیر بجنبند همین بلا سر آنها خواهد آمد
 • ناشناس IR ۰۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۶
  24 91
  سوریه سربازان ترک را با زور هم شده از خاک خود بیرون خواهد کرد ورویای اردوغان تعبیر نخواهد شد البته با پشتیبانی محور مقاومت حتماً این کار را خواهد کرد
 • IR ۰۸:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۶
  8 69
  با نژاد پرستی دروغ گویی و تحریف تاریخ و حقه بازی و توهم دشمن نمی شود خاک کشور دیگری را اشغال کرد
 • IR ۱۸:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۶
  5 21
  بعد از جنگ‌جهانی دوم‌مدتی بود تا قبل از جنگ ایران عراق جنگ در دنیا کم شده بود وهمین باعث رشت اروپا و ژاپن شد تا اندازه ای کشورها به قانون سازمان ملل پایبند بودند در گذشته انگلیس وآمریکاه خیلی تلاش وحزینه وسیاست به کار میزدنند تا دو کشور را به جان هم بیندازند ولی امروز کاری را که آنها دوست دارند کشورهای تلزه به قدرت رسیده پیش واز می روند و زحمت حزینه آنها را کم‌می کنند در صورتی دراین برهه از زمان کشورهای منطقه باید به جایی رسیده بودنند کسی نتواند بین آنها جنگ و دشمنی ایجاد کنند یا بتواند حتی رابطه آنها را سرد کنند بیشترین ضعف از بی اختیاری مجلس هر کشوری هست که مثل اردقان سر خود تسمیم گیری می کند
 • ناشناس IR ۱۹:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۶
  14 64
  عجب رویاهایی داره این بابا.
 • حمیدرضا یزدان پناه IR ۰۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۷
  15 64
  اردوغان غلط کرده مردک در خفا دست نخست وزیر اسرائیل وآمریکا را میبوسه فکر کرده هر کار می‌تواند انجام بدهد مردم سوریه دیدن جنگ هست فعلان خر خوب به پستشون خورده دارن سواری میگیرن. جنگ تمام بشه استخوان‌های اردوغان را برای خلال دندان برای سگهای سوریه استفاده میکنن. البته اون سکته کرده کارش تمام هست.
 • یاس DE ۰۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۷
  13 60
  این حتی در حد و اندازه های شتر هم نیست که در خواب پنبه دانه ببینه!
 • یاس DE ۰۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۷
  14 74
  آقایون ترکی که اومدید در حمایت از اردوغان یقه پاره میکنید و در تلاشید با رای هاتون ایشون رو موجه جلوه بدید در نظر داشته باشید که ایشون یه دیوانه زنجیریه که دستش به خون هزاران سوری بی گناه آغشتست!