تشنه‌های پیروزی!

امید نمازی، مربی سابق تیم ملی گفت: بازیکنان ایران در شرایط فعلی نه تنها میل به پیروزی زیادی دارند، بلکه با اعتماد به نفس بالایی هم به زمین می‌روند. چون 11 بازی از 12 بازی قبلی را برده‌اند و به همین دلیل اعتماد به نفس بالایی دارند و هر لحظه می‌توانند روی دروازه حریفان خطرساز شوند.

سپهر ستاری: تیم ملی ایران از ساعت 19:30 دقیقه امروز در ورزشگاه ملک عبدالله دوم کشور اردن به مصاف هم خواهند رفت. دیداری که ایران با برد در آن می‌تواند تا حد زیادی صعودش به جام جهانی را قطعی کند و با خیالی آسوده در بازی‌های آینده حاضر شود.

ایران در دور رفت مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی با 4 برد و یک تساوی و کسب 13 امتیاز صدرنشین گروه شد و سوریه هم با دو تساوی 3 شکست قعرنشین گروه A بود. دیدار رفت دو تیم در ورزشگاه آزادی و در روز غیبت دراگان اسکوچیچ به دلیل ابتلا به کرونا با تک گل علیرضا جهانبخش به سود ایران به پایان رسید و ملی‌پوشان ایران به دنبال تکرار این برد هستند.

شاگردان اسکوچیچ در شرایطی پا به این مسابقه می‌گذارند که با دو گل دقایق پایانی لبنان را از پیش رو برداشتند. امید نمازی، دستیار سابق کارلوس کی‌روش در تیم ملی در خصوص دیدار با لبنان به خبرآنلاین گفت: من با تجربه‌ای که در این بازی زمان کی‌روش داشتیم می‌دانم که شرایط آب و هوایی و زمین در آنجا روی بازی تیم ملی تاثیر دارد و این بازی هم از این قاعده مستثنی نبود. من فکر می‌کنم شرایط زمین اجازه نداد بازیکنان ایران بازی روان و خوب خود را انجام دهند. تیم لبنان هم دست و پا بسته نبود و خیلی از بازیکنان این تیم خارج از کشور بازی می‌کنند. آن‌ها تا جایی که توانستند مقاومت کردند. البته ما روی یک حادثه گل خوردیم و شاید تمرکز کامل را نداشتیم. لبنان از این گل خوب دفاع کرد ولی در وقت‌های اضافه بچه‌ها موفق به گلزنی شدند. در مجموع از قبل می‌شد تصور کرد که ایران بازی ساده‌ای نخواهد داشت.

تشنه‌های پیروزی!

یکی از نکات مثبت بازی ایران بازگشت فوق‌العاده ملی‌پوشان پس از دقیقه 90 بود. جایی که حتی پس از زدن گل تساوی هم بازیکنان ایران به حملات خود ادامه دادند و یکی از بازگشت‌های به یادماندنی تاریخ تیم ملی را رقم زدند. اتفاقی که نشان‌گر روحیه برد در تیم ملی بود. نمازی در مورد دو گل دیرهنگام ایران گفت: بازیکنان ایران در شرایط فعلی نه تنها میل به پیروزی زیادی دارند، بلکه با اعتماد به نفس بالایی هم به زمین می‌روند. چون 11 بازی از 12 بازی قبلی را برده‌اند و به همین دلیل اعتماد به نفس بالایی دارند و هر لحظه می‌توانند روی دروازه حریفان خطرساز شوند. در ضمن تیم ملی الآن مهره‌های خوبی در خط حمله دارد. حتی اگر طارمی نباشد هم نفراتی چون جهانبخش، انصاری‌فرد، قلی‌زاده، کاوه رضایی و قدوس می‌توانند در فاز هجومی موثر باشند. به خاطر همین اعتماد به نفس هر لحظه می‌توانند خطرساز باشند.

مربی سابق تیم ملی در خصوص تقابل با سوریه گفت: این بازی هم ساده نیست ولی فکر می‌کنم هر چقدر هم سخت باشد بچه‌های ما از پس این بازی‌ها برخواهند آمد. من فکر می‌کنم با وجود این نتیجه جلوی لبنان با اعتماد به نفس خیلی بالایی به زمین برویم و برنده شویم.

ایران در این بازی مجددا دراگان اسکوچیچ را در اختیار نخواهد داشت و سرمربی تیم ملی به دلیل اخراج مقابل لبنان از روی سکوها بازی شاگردان خود را تماشا خواهد کرد. علیرضا جهانبخش، گلزن بازی رفت هم محروم است و نمی‌تواند تیم خود را همراهی کند. غایب بزرگ سوریه در این مسابقه هم عمر خربین است که به دلیل مصدومیت این بازی را از دست داد. نمازی درباره غیبت جهانبخش و طارمی در ترکیب تیم ملی مقابل سوریه معتقد است: به نظر من بازیکنانی چون انصاری‌فرد یا کاوه رضایی می‌توانند مکمل باشند. حتی می‌توان سیستم بازی را تغییر داد و کریم انصاری‌فرد می‌تواند در کناره‌ها بازی کند و هم‌چنین قلی‌زاده وینگر باشد و سردار آزمون مهاجم نوک سیستم 4-2-3-1 یا 4-3-3 باشد. حتی سیستم 4-4-2 هم اگر بازی کنیم زوج انصاری‌فرد و آزمون می‌توانند زوج خیلی خوبی باشند.

*خواندن این مطلب را از دست ندهید*

یکی از نکات منفی دیدار با لبنان گل عجیبی بود که تیم ملی دریافت کرد. اتفاقی که باعث شد انتقادات از علیرضا بیرانوند افزایش یابد و خیلی‌ها معتقدند باید انیر عابدزاده یا پیام نیازمند مقابل سوریه در ترکیب اصلی تیم ملی قرار بگیرند. امید نمازی اما برخلاف خیلی‌ها از بیرانوند حمایت می‌کند: گلر پست اختصاصی است و مربی گلرهای تیم ملی که به بازیکنان نزدیک‌تر است باید مشخص کند که بیرانوند افت کرده یا نه. گلی که خوردیم کمی عدم تمرکز بود و واقعا احساس می‌کنم باد شدید باعث شد توپ به اوت نرود و سر اینکه اوت رفته یا نه هم بحث است. یک لحظه عدم تمرکز باعث شد ایران گل بخورد ولی فکر نمی‌کنم این باعث شود بیرانوند که این همه در جام جهانی و مسابقات مقدماتی بازی خوب داشته نیمکت‌نشین شود. البته گلرهای دیگر مثل نیازمند و عابدزاده هم خیلی باکیفیت هستند ولی فعلا با بیرانوند ادامه دهیم بهتر است و او اعتماد به نفس خوبی به بازیکنان جلوتر می‌دهد.

تشنه‌های پیروزی!

مهم‎‌ترین بازیکن سوریه در دیدار امروز عمر السوما است که بارها مقابل تیم ملی ایران و تیم‌های باشگاهی ایران به میدان رفته و گل‌های زیادی به ثمر رسانده است. خیلی‌ها معتقدند مدافعان تیم ملی باید به شدت مراقب او باشند اما امید نمازی نظر دیگری دارد: در فوتبال مدرن دنیا کمتر می‌شود که روی یک بازیکن زوم کنند مگر اینکه بازیکن مسی باشد. چون سیستم‌های دفاعی الآن بیشتر دفاع منطقه‌ای شده مهار یک بازیکن به یارگیری نفر به نفر برنمی‌گردد ولی باید در این مورد صحبت شود که باید به این بازیکن توجه شود و هر بازیکنی در محیط خودش وقتی او صاحب توپ می‌شود به او فشار بیاورد تا رو به عقب برود و اجازه ندهد بازیکن کارایی خودش را داشته باشد. بیشتر هم به صحبت کردن بین بازیکنان برمی‌گردد که بتوانند او را مهار کنند.

بدون شک مهم‌ترین حاشیه تیم ملی در هفته‌های اخیر خط خوردن مهدی طارمی به خاطر توئیتی بود که در واکنش به مصاحبه اسکوچیچ منتشر کرد. امید نمازی صحبت‌های جالبی در این خصوص مطرح کرد: من مخالف صحبت‌های اسکوچیچ نیستم. بازیکنانی که لژیونر می‌شوند با فوتبال مدرن آشنا می‌شوند و خودشان را تطبیق می‌دهند. من زمانی که در ذوب آهن بودم با آکادمی تیم همکاری زیادی داشتم و بازی‌های تیم امید و جوانان را نگاه می‌کردم. متاسفانه کارهای تاکتیکی و به روز دنیا خیلی کم انجام می‌شود. روی مربیان پایه فشار زیادی برای نتیجه‌گیری وجود دارد و اگر نتیجه نگیرند برکنار می‌شوند. این باعث شده بازی‌های رده پایه خیلی بازی مستقیمی باشد و فوتبال روی زمین و پاس‌کاری نباشد و انتقال از دفاع به حمله را نبینیم. فقط بازی مستقیم است که زیر توپ می‌زنند تا یک نفر با سر توپ را بزند و توپ‌های دوم و سوم را گل کنند. روش‌های قدیمی در فوتبال پایه ایران رایج است و باید به آن توجه شود تا فوتبال ایران در سطح پایه دگرگون شود. به همین خاطر اسکوچیچ گفته بازیکنان ایران خیلی تاکتیک‌پذیر نیستند یا نمی‌توانند تاکتیک‌های او را در زمین پیاده کنند. از طرفی جواب دادن طارمی هم خیلی جالب نیست. به هر حال مربی تیم ملی نظری داده و باید از سوی بازیکنان به آن احترام گذاشته شود. نظم و دیسیپلین در تیم لازم است ولی فکر نمی‌کنم خیلی موضوع مهمی باشد که به خط خوردن طارمی کشیده شود. کدروتی است که به راختی می‌توان آن را حل کرد و امیدوارم این اتفاق رخ دهد و مهدی طارمی بتواند برگردد و برای تیم ملی بازی کند.

تشنه‌های پیروزی!

بیشتر بخوانید:

جواد نکونام: شعار ما از خودگذشتگی برای فولاد است

کیت فوق العاده جذاب چوکا تالش در شروع فصل جدید/عکس

تیم ملی با کدام مربی به سوریه ۷ گل زد؟/ روزی که مجیدی و علی کریمی گل زدند

#فوتبال‌ملی  #ورزش‌های رزمی  #والیبال  #کشتی و وزنه برداری  #مدیریت ورزش  #المپیک و پارالمپیک  #فوتبال جهان  #بسکتبال #دیگر ورزش‌ها #لیگ برتر

258 251

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1573455

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ارشان IR ۱۳:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۵
    0 0
    بیرانوند باید نیم کت نشین شود.اینجا جای چنین اشتباه بچه گانه ای نیست.و کلا اینقدر بی تفاوت بودن خطرناک است