جزئیات یک طرح جنجالی مجلس درباره سگ و گربه!/ طرحی که حواشی آن سروصدا کرد

جماران نوشت: در جلسه روز هجدهم آبان مجلس شورای اسلامی، طرح صیانت حقوق عامه در مقابل حیوانات خطرناک و مضر، اعلام وصول شد.

 این طرح در همان آغاز حرف و حدیث‌های فراوانی را به دنبال داشت و پس از آنکه متن آن منتشر شده، حواشی مربوط به آن به اوج رسید.

در این طرح برای نگهداری حیواناتی مانند «کروکودیل (تمساح)، مار، سوسمار، موش و میمون، لاک‌پشت، گربه، خرگوش و سگ» جزای نقدی «معادل ۱۰ تا ۳۰ برابر حداقل حقوق کارگری» تعیین شده و البته آن حیوان نیز ضبط خواهد شد.

متن طرح که در سایت مرکز پژوهش های مجلس نیز بارگذاری شده به شرح زیر است:

طرح صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات مضر و خطرناک

(الحاق موادی به قانون مجازات اسلامی (کتاب پنجم تعزیرات))

ماده واحده: چهار ماده به شرح ذیل به عنوان ماده (۶۸۸ مکرر ۱)، (۶٨٨ مکرر ٢)، (۶٨٨ مکرر ۳) و (۶۸۸ مکرر ۴) به قانون مجازات اسلامی (کتاب پنجم- تعزیرات) الحاق می‌گردد:

ماده ۶۸۸ مکرر ۱: واردات، تولید، تکثیر، پرورش، خرید و فروش، حمل و نقل و گردانیدن اعم از پیاده و یا با وسیله نقلیه و نگهداری حیوانات وحشی، نامتعارف، مضر و خطرناک، از قبیل: کروکودیل (تمساح)، لاک پشت، مار، سوسمار، گربه، موش، خرگوش، سگ و سایر حیوانات نجس العین و میمون ممنوع می‌باشد و هر یک از مرتکبین، به جزای نقدی معادل ۱۰ تا ۳۰ برابر حداقل حقوق کارگری (که سالانه توسط دولت و اتحادیه‌های مربوطه تعیین و اعلان می‌گرددد) و نیز ضبط حیوان مربوطه محکوم می‌گردند.

جزئیات یک طرح جنجالی مجلس درباره سگ و گربه!/ طرحی که حواشی آن سروصدا کرد

تبصره ۱: هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، نیروهای مسلح، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، مراکز و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، علمی، تخصصی، دارو و واکسن سازی دولتی و یا غیر دولتی دارای مجوز رسمی از دستگاه‌های ذیربط مانند وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، سازمان محیط زیست و سازمان دامپزشکی به تناسب ماموریت‌ها و نیازهای علمی و تحقیقاتی خود از شمول این قانون مستثنی می‌باشند و همچنین روستا نشینان، عشایر و گله داران، صرفاً در محدوده فعالیت و متناسب با نیازهای زندگی خود می‌توانند از سگ نگهبان استفاده نمایند. سایر اشخاص حقیقی و حقوقی و متقاضی استفاده از حیوانات یاد شده، درخواست مکتوب خود را به دادستانی استان و یا شهرستان مربوطه جهت بررسی و اقدام مقتضی در کمیته مذکور در تبصره ۲ این ماده تقدیم می‌نمایند.

تبصره ۲– در راستای اجرای این قانون کمیته‌ای با مسئولیت دادستانی هر شهرستان و با عضویت نمایندگان ذیربط شهرداری، نیروی انتظامی، دانشگاه علوم پزشکی، (اداره بهداشت و درمان) سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان دامپزشکی، نماینده تام الاختیار فرماندار برای بررسی و تعیین تکلیف موارد ذیل تشکیل می‌گردد:

۱. بررسی در خواست اشخاص حقیقی و حقوقی یا متقاضی استفاده از حیوانات موضوع این قانون، تائید یا رد ضرورت و لزوم استفاده متقاضی از حیوانات مورد تقاضا و صدور مجوز استفاده برای متقاضیانی که تقاضای آنان مورد تائید قرار گرفته است.

۲، تعیین تکلیف در خصوص حیوانات ضبط شده و مصادره‌ای و یا حیوانات رها شده در سطح جامعه.

ماده ۶۸۸ مکرر ۲: اتحادیه صنف مشاورین املاک موظف است حداکثر ۳ ماه پس از ابلاغ رسمی این قانون، ممنوعیت نگهداری حیوانات موضوع این قانون را جهت اطلاع و رعایت موجرین و مستاجرین، در قراردادهای اجاره گنجانیده و ذکر نماید.

در صورتیکه هر یک از دفاتر مشاورین املاک، بعد از زمان مقرر یادشده، این موضوع را رعایت نکنند، مستنکف از قانون تلقی و برای هر بار تکرار تخلف، به مجازات ذکر شده در ماده ۶۸۸ مکرر ۱ محکوم می‌شوند. تبصره: چنانچه موجرین در عقد قرارداد از قید ممنوعیت نگهداری حیوانات موضوع این قرارداد، در مورد اجاره خودداری نماید و مستاجرین مرتکب نگهداری حیوانات یا شده در ملک مورد اجاره شوند، هر یک از موجرین و مستاجرین مستقلا به جزای نقدی ذکر شده در ماده ۶۸۸ مکرر ۱ محکوم می‌شوند.

ماده ۶۸۸ مکرر ۳: چنانچه هر یک از شهروندان از نگهداری حیوانات موضوع این قانون توسط همسایگان، گزارش یا شکایت نمایند، دستگاه قضائی و نیروی انتظامی به عنوان ضابط قضائی، موظف به رسیدگی و اعمال این قانون می‌باشند و اگر فرد گزارشگر یا شاکی، خواستار عدم افشای هویت خویش باشد، دستگاه قضائی موظف است ضمن حفظ هویت فرد موصوف موضوع گزارش را بدون نیاز به پیگیری شاکی و گزارشگر، رسیدگی و مورد اعمال این قانون قرار دهد.

ماده ۶۸۸ مکرر ۴: در صورت حمل و گردانیدن حیوانات موضوع این قانون با وسائل نقلیه، علاوه بر مجازات نقدی مالک یا حامل حیوان، راننده خودرو نیز به جزای نقدی تعیین شده در این قانون محکوم و خودروی مربوطه نیز علاوه بر جریمه توسط پلیس به مدت ۳ ماه توقیف می‌گردد.

23216

کد خبر 1574002

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 42
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۲۳:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  قانون خوبیه تصویب و اجرا بشه خوبه
  • ج IR ۱۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
   مملکت سگ بارونه. مگه مملکت مال شماس؟ من میخوام با پسرم برم پارک. تو یه فضای عمومی کسی حق نداره سگ بیاره.
  • میهمان IR ۱۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
   یه همسایه داریم چهار تا سگ بزرگ داره. گوشتی که در هفته بهشان میدهد از سرانه مصرفی یک خانوار پنج نفره جنوب شهر بیشتر است. یکی دیگه رو دیدم که گربه خودش را اینقدر دوست داشت و نمی‌توانست ازش جدا بشود که آن را جای بچه به صورت حرفه‌ای توی کلاسکه گذاشته بود و به فروشگاه زنجیره‌ای با خودش آورده بود.
  • مجید IR ۱۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
   64 38
   گیر نده بیخود به کسی. اول خودت بعدش کسی
 • IR ۲۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  واقعا مشکل مردم این چیزاس.
  • IR ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
   54 96
   بله اینهم یکی ازمشکلاته من بچه کوچک دارم بخاطر سگها نمی تونم ببرم پارک.ازبس که می ترسه
 • میرعلی حسینی IR ۲۳:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  تمام مشکلات اقتصادی حل شد ماشالله
  • ابراهیم IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
   حیوان خانگی دوست دارید مرغ و اردک و اینجور چیزها نگهداری کنید. هم مزاحمت کمتری دارند هم ملوس تر هستند هم صرفه اقتصادی دارند و میشه خوردشون
 • ناشناس IR ۲۳:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  وای دست شون درد نکنه خدارو شکر حداقل یه قدم مثبت برداشتن مملکت شده سگ بارون
 • IR ۰۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  مجلس بیکاران ...
 • رضا IR ۰۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  طرح خوبیه. الان کل پارکهای تهران شده سگ گردی. جای حیوان تو طبیعته نه در پارک و کوچه و خیابون
 • IR ۰۰:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  چه قانون خوبی، البته اگه تصویب بشه. مخصوصا که با این حیوون گردوندنشون، به حریم بقیه افراد جامعه تجاوز میکنند.
  • IR ۱۲:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
   39 75
   در سگ هیچ خیری نیست مگر سگ نگهبان (گله) .
 • IR ۰۰:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  عالی شد هر جا می رفتیم پر شده بود از سگ و گرگ
 • IR ۰۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  خدا عقل بدهد
 • مردم IR ۰۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  خداروشکر که با این قانون مشکلات بر طرف میشه و دغدغه مردم از بین میره
 • IR ۰۲:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  😁😁😁 دیگه واقعا رد دادن...
 • IR ۰۷:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  بسیار قانون خوبیه
 • رهگذر TR ۱۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  نمیدونم چرا هر چی طرح سیانت میذارن احساس میکنم بیشتر دارم وارد زندان میشم
 • IR ۱۰:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  کسی نمیگه با این قانون مشکلات اصلی مردم حل میشه اما *یکی* از مشکلات مردم حل میشه. دقت کردید چرا این روزا توی برخی جاها تبلیغ ماده ضد شپش زیاد شده؟ علت ساده است: نگهداری از حیوانات خانگی از جمله سگ...طرف توی بنگاه معاملاتیش سگ رو اورده جلو در و مردم باید به خاطر اون سگ از یه طرف دیگه رد بشن...تا حالا چندتا کودک رو همین سگها توی پارک داغون کردن... طرف فک میکنن یه قلاده و یک سگ دستش گرفت بابد براش نقل و نبات بریزند فرهنگش در همین حد هست و اصلا مراعات مردم رو نمیکنند. موندم چه جوریه خانمی که از سوسک میترسه سگ رو بغل میکنه؟! برای تفاخر؟؟؟؟؟؟!!
 • علی IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  عالیه این طرح. بابا دیگه این سگ گردانا شورشو در آووردن هر جا میری یه نفر یه سگ انداخته جلوش داره میبره کم میمونه بیاد پاچه آدمو بگیره. خیابون و خونه ها ساخته شدن که آدما توشون زندگی کنن و زن و بچه توشون راحت باشن نه اینکه بعضیا حیووناشونو از بچه هاشونم عزیزتر بدونن و اونا رو بزرگ کنن. حیوون آفریده خداست و نباید بهش ظلم و ستم کرد ولی دیگه قرار نیست بیاد جای آدما رو بگیره. جای حیوون تو جنگل و طبیعته.
 • IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  خیلی کار خوبیه همه جا پر شده سگ اونهم سگهای بزرگ و شکاری.
 • شاهین IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  بهتر بود بجای این کار یه فکری جهت عقیم سازی سگها و گربه های ولگرد میشد
 • حمید IR ۱۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  40 96
  بهترین طرح و بهترین مصوبه مجلس در خصوص این حیوانات منتقل کننده بیماریهای مشترک انسان و دام می‌باشد .احسنت به مجلس .
 • مهدی. IR ۱۲:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  99 18
  خیلی جالبه. نظرات +. - رو که نگاه می‌کنید دقیقا نسبت مخالف به موافق طرح معلومه. ولی کامنتها چیزه دیگه میگه. وجود ارتش های سایبری احزاب و گروه‌ها دقیقا معلوم میشه تو این کامنتها.
 • IR ۱۴:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  خدا بگم چه کارش کنه اون کسی را که این کلمه صیانت را به این اقایان یاد داد
 • طاهری IR ۱۷:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  16 34
  سلام اجرای این طرح عالیه. در این کشور سرگردانی شده مزاحمت برا دیگران .و ایجاد ناهنجاری‌های اجتماعی برای خانواده ها.انشااله با اجرای این طرح از سر سرگردانی آسایش پیدا میکنیم.تشکر
 • طاهر IR ۱۷:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  19 37
  قانون خوبیه.عالیه
 • ازاده IR ۱۷:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  17 36
  طرح بسیار عالیه،امیدوارم تصویب بشه،ولی خواهشا نمایندگان مجلس جلوی باز شدن دانشگاه و مدارس رو بگیرن و با جان فرزندان ما بازی نکنن،اخه مگه ما چقدر میتونیم داغ عزیزانمون رو به خاطر کرونا ببینیم، من مادر ،داغ همسرمو به خلطر کرونا دیدم خواهشا دو فرزند دانشجوم رو به خاطر کرونا نمیخوام از دست بدم،مجلس به دادمون لطفا برس
 • رشید IR ۱۸:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  21 8
  من خودم حیوانات خیلی دوست دارم و البته این طرح یا قانون باید اصلاحاتی روش بشه . ولی یه شب تو پارک دوتا بچه کوچیک داشتن بهم بازی می کردن یه بی شعور احمقی سگ بزرگ و سیاه شو ول کرده افتاد دنبال بچه ها اگه صاحب یکم دیرتر .. ..
 • Son of man IR ۱۸:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  11 39
  درود بر پدر و مادر و شرف کسانی بیاد که این طرح رو آوردن والا ما انسانیم نه یک و گربه که آغلمون باحیوانات یکی بشه یه عده مغز خر خورده بیان بگن سگ و گربه بچمونه و کل بشریت و انسانیت و اخلاق را زیر سوال ببرند درود ایزد بر کسانی باد که پاسدار انسانیت و اخلاق اند
 • IR ۱۹:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  10 27
  تازه تو سایت دیوار بعضی ها آگهی مربی سگ و گربه استخدام میکنن رو قرار میدن خخخ که حموم ببرتشون و موهاشونو شونه کنه
 • حبیب IR ۱۹:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  13 33
  احسنت... واقعا دلیلی نداره که ی عده حیوانات بیچاره را اسیر میکنن و میارن داخل محیط زندگی انسانها. خدا عقلشون بده
 • IR ۱۹:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  15 27
  عالی،عالی عالی.
 • 18دانیال IR ۱۹:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  20 31
  موافقم و عالی لست ، قبلا دلمون می گرفت غذا و زیر انداز و چای رو برمی داشتیم با خانواده میرفتیم پارک و تفریح می کردیم ، چند ساله به خاطر وجود سگ ها و گربه ها روی چمن و و جود شون و دستشویی کردنشون توی پارک ها و ... دیگه نمیرم و وجود این حیوانات عملا بسیاری از خانواده ها رو غیر مستقیم از تفریحات سالم و حقوق قانونی شون محروم کرده و چندین میشه برای تمدد اعصاب و کسب آرامش به پارک برن . ممنون از انتشار پیام
 • IR ۰۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۸
  16 45
  اگر.اجرا.بشه.عالیه.واقعن.از.سگ.وگربه.دوستان.اینقدر.بیزارم.سگ.عامل.هزاران.مرض.هست.گربه.هم.بدتر.اصلن.جای.گربه.وسگ.مگر.تو.بغل.ادم.بایدباشه.چه.کیف.وفازی.داره.توخیابون.بغل.کنیم.بگردیم.برای.رهگزران.هم.بیماری.زاس.تنفس.سگ.وگربه.حتا.رطوبتشونم.مریضی.میاره.اینقدر.سگها.وگربها.توشهر.زیادشدن.که.ازجمعیت.ادما.بیشترن.باید.معدومشان.کرد.هرسگ.ماده.هفت.توله.میزاید.۳تاشون.که.ماده.باشد.سرسال.۲۱دیگه.میزاین.خودش.فاجعه.هست.خلاصه.باید.تواماکن.حتا.پیاده.روها.باسگ.گردانا.برخوردشود.چین.این.ادمها.
 • رضا IR ۰۰:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۸
  14 28
  واقعا قانون خوبیه.هر جا میری پر شده از سگ ولگرد.اسایش نداریم
 • IR ۰۶:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۸
  15 35
  بسیار طرح عالی هستش. سگ و گربه نگه داشتن عقط غرب زدگیه و تقلید از فرهنگ پست غربی
 • IR ۰۹:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۸
  11 28
  آی خوبه
 • علی GB ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۸
  13 38
  خدا کنه اجرایی بشه یارو می خوادبره بیرون یک کیلو عطر میزنه اما بوی ادارا سگش خونش رو پر کرده بدتر اینکه حیوان نارنینش همه جا را توالت میدونه و کثافت میریزه
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
  4 14
  مجلس آفرین برتو شهر شده بود جنگل
 • IR ۰۹:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  3 11
  یه همسایه داریم چند سال پدر ما رو دراورده سگهای مختلف میاره تو حیاط خونش میبنده از صبح تا نصفه شب پارس میکنن روانی شدیم از دستش یه قانونی باشه جلو اینا رو بگیره