مردی که ۲۰ سال با یک کرم نواری در مغزش زندگی کرد

ایسنا نوشت: مغز مردی که با تشنج شدید به بیمارستان منتقل شده بود حامل یک مهمان ناخوانده بود.

 مردی ۳۸ ساله که دچار تشنج شدید شده بود به بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون منتقل شد. او که شرایط سلامتی خوبی داشت و سابقه علائم مرتبط نداشت بار دیگر در بیمارستان دچار حمله شد. پزشکان علت بروز این اتفاق را تا پیش از مشاهده سی‌تی‌اسکن نمی‌دانستند اما اسکن مغزی یک مهمان ناخوانده را نشان می‌داد.

پزشکان سه ضایعه مغزی یافتند و بیماری این فرد را "سیستی‌سرکوزیس عصبی"(neurocysticercosis) اعلام کردند. این بیماری نوعی عفونت بافتی است که عامل آن کرم نواری است. آن‌ها دریافتند که کیست‌های لارو کرم نواری ۲۰ سال قبل به مغز این مرد رفته‌اند و در بخش‌هایی از مغز او قرار گرفته‌اند.

این یافته‌ها که در روز پنجشبه در مجله‌ی "New England Journal of Medicine" منتشر شده است نشان می‌هد که این مرد ۳۸ ساله که هویت او مشخص نیست پیش از آن که به ایالات متحده مهاجرت کند در مناطق روستایی گواتمالا زندگی می‌کرده است. مشخص نیست که چگونه چندین انگل وارد مغز او شده‌اند اما پزشکان این احتمال را مطرح کردند که او غذایی مصرف کرده است که فردی دارای انگل آن را تهیه کرده است.

بیماری‌های مرتبط با انگل در مناطقی از گواتمالا که او در آن زندگی می‌کرده، همه‌گیر است.

"اندرو جی کول"(Andrew J. Cole) محقق ارشد این مقاله نوشت: با توجه به سابقه زندگی او در گواتمالا و و سلامت او یک روز پیش از بروز صرع می‌توان گفت که محتمل‌ترین بیماری "سیستی‌سرکوزیس عصبی" است.

"ادوارد تی ریان"(Edward T. Ryan) مدیر بخش بیماری‌های عفونی در بیمارستان ماساچوست و یکی از نویسندگان این مقاله به واشنگتن پست گفت که این مورد بسیار قابل توجه بود زیرا این کرم نواری مدت‌ها قبل مرده بود اما همچنان باعث ایجاد تشنج در این فرد می‌شد.

"ریان" می‌گوید: مشکل این مرد کمی غیرمعمول بود اما نادر نبود زیرا انگل موجود در مغز او مرده بود و هیچ انگل زنده‌ای در مغز او برای یک تا دو دهه باقی نمانده بود. عفونت مدت‌ها قبل از بین رفته بود اما بخشی از مغز او دچار زخم شده بود و این بخش باعث بروز تشنج می‌شد.

اگرچه عفونت انگلی در ایالات متحده آمریکا نادر است اما برخی از موارد رازآلود پزشکی در سال‌های اخیر ناشی از کرم‌نواری بوده است.

در سال ۲۰۱۹ پزشکان نیویورکی در طی جراحی مغز یک زن برای برداشتن تومور دریافتند که او تومور ندارد بلکه یک کرم نواری نابالغ در مغز این بیمار زندگی می‌کند.

در همان سال مشخص شد که مردی در تگزاس که از سردرد و لکنت زبان رنج می‌برد دچار عفونت انگلی است و اگر به سرعت درمان نمی‌شد ممکن بود جان خود را از دست بدهد.

مصرف گوشت نپخته خوک و حضور در مناطق غیر بهداشتی دو عامل اصلی ابتلا به این بیماری است. احتمال ابتلا به این بیماری از طریق بلعیدن تخم‌های میکروسکوپی این کرم نیز وجود دارد. انتقال این عفونت از فردی به فرد دیگر نیز با مصرف غذای تهیه شده توسط فرد آلوده امکانپذیر است.

"ریان" می‌گوید: کرم‌های نواری پس از عبور از ماهیچه و بافت‌ها، سیستم عصبی مرکزی را آلوده می‌کنند. پس از مرگ آنها طی ۵ تا ۱۰ سال عفونت ایجاد شده باعث بروز علائمی مثل سردرد و تشنج می‌شود.

در مورد مرد ماساچوستی، کرم نواری پس از گذشت دهه‌ها همچنان باعث ایجاد عفونت شده بود.

پزشکان پس از آن که تشنج او را با دارو کنترل کردند او را تحت درمان با داروی ضدانگل و ضد التهاب قرار دادند. او پس از پنج روز بدون داشتن علائم از بیمارستان مرخص شد.

آن‌ها این فرد را طی سه سال بعد مورد ارزیابی قرار دادند و دریافتند که تورم اطراف بزرگ‌ترین ضایعه مغزی او کاهش یافته است و او با مصرف دارو دیگر دچار تشنج نشده بود.

۴۷۲۳۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1574245

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =