به بدنتان نشان دهید که دوستش دارید

شاید بدن‌تان را دوست ندارید یا همیشه آرزو می‌کنید که بدنی متفاوت می‌داشتید. اگر چنین است، تنها نیستید. مطالعات در آمریکا نشان داده که حدود ۸۴ درصد از زنان آمریکایی از بدن و ظاهرشان رضایت ندارند. باید گفت گاهی با بدن خود راحت بودن خیلی سخت است اما ارزش آن را دارد که خود و بدن‌تان را دوست داشته باشید.

نادیا زکالوند: بیشتر ما عادت کرده‌ایم حرف‌های منفی از بدن خود بگوییم و این کار را معمولا با دیدن خانواده، دوستان و حتی وقتی روبه‌روی آینده ایستاده‌ایم انجام می‌دهیم. گاهی‌ اوقات هم احساس شادی و لذت بردن از زندگی را وابسته به زمانی می‌دانیم که بدن خود را تغییر داده باشیم، مثلا اگر چاق هستیم، لاغر شده باشیم یا توانسته باشیم سلولیت‌های روی پاهایمان را برطرف کرده باشیم. اما واقعا چرا پذیرفتن بدن و ظاهر خود سخت است؟

فشار جامعه

جامعه آنقدر به ظاهر بیرونی افراد اهمیت می‌دهد که اولویت دادن به هوش و زیرکی، مهربانی، طنز و شوخ‌طبعی سخت می‌شود و بیشتر مردم مدام به «نقص‌های» ظاهری خود توجه می‌کنند.

همچنین رسانه‌های گروهی، مانند برنامه‌های تلویزیونی یا مجله‌ها، مدام به مردم زیبایی ظاهری را تلقین می‌کنند. تولیدکنندگان محصولات مختلف مانند لوازم آرایشی هم داشتن ظاهری عالی و اندامی بی‌نقص را تشویق می‌کنند تا بتوانند فروش بیشتری داشته باشند و اینطور می‌شود که پذیرفتن ظاهر خود تا این اندازه سخت می‌شود.

تصور مثبت از بدن و سلامت روان

علم ثابت کرده افراد هر چه درباره بدن خود احساس مثبتی داشته باشند، بدنی سالم‌تر و کیفیت زندگی بهتری دارند. در حقیقت، بنابر بررسی‌ها مشخص شده وقتی افراد بدن و ظاهرشان را دوست داشته باشند، عادات غذایی‌شان هم بهتر می‌شود. علاوه‌بر آن، انگیزه بیشتر برای بهبود زندگی، استقلال، کارآمدی و اعتمادبه‌نفس‌شان هم افزایش می‌شود. روح و روان این افراد نیز بهبود می‌یابد.

ترفندهای دوست داشتن بدن

دوست داشتن بدن‌تان یک‌شبه رخ نمی‌دهد. اما گفتن حرف‌های خوب درباره بدن خود باعث می‌شود کم‌کم متوجه نظرات منفی در مورد بدن خود شوید. اگر یاد بگیرید «نقص‌هایتان» را بخشی از وجودتان بدانید، می‌توانید در مسیر دوست داشتن بدن‌تان قرار بگیرید.

روش‌های زیر هم در این راه به شما کمک خواهد کرد:

۱. تصمیم بگیرید

همه چیز با یک تصمیم‌گیری جدی شروع می‌شود. در واقع این ساده‌ترین کاری است که هر کس می‌تواند برای دوست داشتن ظاهر خود انجام دهد. این فقط یک انتخاب است، نه چیزی دیگر. احساس‌تان درباره بدن‌تان را بپذیرید و رفتاری دلسوزانه با خود داشته باشید.

با خیال راحت از این تصمیم‌تان با خانواده و دوستان‌تان، افرادی که حامیان‌تان هستند، مطرح کنید و به آنها بگویید که دیگر قصد ندارید از ویژگی‌های منفی بدن‌تان صحبت کنید و می‌خواهید خودتان را همانطور که هستید، بپذیرید.

۲. گفتگوهای درونی مثبت را تمرین کنید

به‌جای اینکه دایما از خود و ظاهرتان انتقاد کنید، یاد بگیرید با خودتان مهربان باشید. ابتدا هر روز مراقب واژگانی که درباره بدن‌تان می‌گویید باشید. بیشتر مردم وقتی از خودشان انتقاد می‌کنند، طوری به خودشان سخت می‌گیرند که با هیچ کس دیگر آن رفتار را نمی‌کنند. در واقع اگر این کار را کنند، دیگران از او فاصله می‌گیرند.

بنابراین یک کاغذ بردارید و یک فهرست از ویژگی‌های خوب ظاهرتان درست کنید. مثلا، «لبخند زیبایی دارم.»، « چشم‌های قشنگی دارم»، «بازوهایم قوی هستند و دوست‌شان دارم» در فهرست‌تان بنویسید. سپس هر شب پیش از خواب این عبارت‌ها را بخوانید و مرور کنید تا بالاخره آنها را بپذیرید. بعد از اینکه این جملات وارد ذهن‌تان شد، به سراغ عبارت‌های جدید مثبت دیگری درباره خودتان بروید.

۳. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

از مدیتیشین تا بودن در محیطی شاد؛ به بدنتان نشان دهید که دوستش دارید

با خودتان قرار بگذارید که هرگز بدن خود را با بدن دیگران مقایسه نکنید یا در گفتگوهای دیگران درباره رژیم‌های غذایی سخت و رسیدن به بدنی لاغر، مثلا شبیه فلان بازیگر، شرکت نکنید. اگر عکس یا یک برنامه ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی اثر منفی رویتان می‌گذارد، به آن نگاه نکنید. باید بتوانید جلوی اثرات منفی این موارد روی ذهن‌تان را بگیرید.

وقتی در دل‌تان یا زبان‌تان، از زیبایی دیگران تعریف می‌کنید، به‌جای اینکه خودتان را با آنها مقایسه کنید، فقط از آن زیبایی‌ها لذت ببرید.

۴. به بدن‌تان نشان دهید که دوستش دارید

به‌جای اینکه روی رژیم غذایی خسته‌کننده برای کم کردن وزن متمرکز شوید یا فقط برای لاغر و متناسب شدن ورزش کنید، یاد بگیرید به بدن‌تان اهمیت دهید. بدن‌تان را تقویت کنید و قدردان فرصت‌ها و توانایی‌هایی باشید که بدن‌تان برایتان فراهم می‌کند.

برای اینکه درباره خودتان احساس خوبی داشته باشید، کارهایی انجام دهید که حس خوبی به شما می‌دهند. مثلا، به موهایتان رسیدگی کنید، پیاده‌روی تند انجام دهید یا یک فعالیت سرگرم‌کننده همراه با دوست یا دوستان خود انجام دهید. این نوع انگیزه‌بخشی مثبت باعث می‌شود احساس خوبی به همه چیز، از جمله بدن خود داشته باشید.

۵. بودن در محیطی شاد

بیشتر وقت روزتان را کجا می‌گذارنید؟ پشت میز کارتان؟ در خودرویتان؟ اگر به اطراف‌تان نگاه کنید، احساس شادی می‌کنید؟ اگر نه، گام بعدی‌تان این است که محیطی شاد و دوست‌داشتنی برای خود خلق کنید. مثلا، می‌توانید اطراف خود را از گل‌های تازه، پیام‌های مثبت، تصاویر افرادی که دوست‌شان دارید، عطرهای خوشبو و کتاب‌های مورد علاقه‌تان پر کنید. این کار در واقع رفتاری حاکی از علاقه به خود است. وقتی محیط اطراف‌تان پر از چیزهایی باشد که به آنها علاقه دارید، احساس شادمانی خواهید کرد و بیشتر خودتان را دوست خواهید داشت.

بیشتر بخوانید:

از پیاده‌روی روزانه تا رژیم مناسب؛ زنان این توصیه‌ها را جدی بگیرند

آشفته‌اید؟ این سه نکته‌ را رعایت کنید!

۶. مدیتیشن انجام دهید

مدیتیشن یکی از زیباترین روش تمرکز بر ذهن و بدن خود است. وقتی زندگی پر از اضطراب می‌شود یا ذهن‌تان نمی‌تواند آرام بگیرد، بهترین کار انجام مدیتیشن است. این کار در دسترس همه افراد و هر زمان دلخواه هست. فقط باید یک مکان آرام و راحت بیابید و چشم‌هایتان را ببندید و نفس‌های عمیق بکشید.

البته اگر نمی‌دانید مدیتیشن را باید چگونه انجام دهید، برنامه‌های مختلف اینترنتی و اپلیکیشن‌های مختلف هستند که می‌توانند راهگشای شما باشند. وقتی هر روز با استفاده از مدیتیشن یاد گرفتید که به‌خودتان اهمیت بدهید از مزایای آن به‌خوبی‌ بهره‌مند خواهید شد و به مرور می‌توانید با ظاهر خوتان هم دوست و مهربان باشید.

۷. از منابع آموزشی استفاده کنید

اگر نمی‌توانید احساس‌تان درباره خود را به‌راحتی بپذیرید، بهترین کار شرکت در کارگاه‌های آموزشی یا خواندن کتاب‌های روانشناسی در این مورد است. افراد متخصص به شکل‌های مختلف، در کلاس‌های آموزشی یا کتاب‌های خود به شما یاد می‌دهند که چطور از پس تمرین سخت «دوست داشتن» خود برآیید.

منبع:

https://www.patriciabannan.com/blog/nutrition/۵-strategies-to-accept-your-body-now/

۲۳۵۲۳۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1574452

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =