سعیدی: بسیج در مقابله با فتنه‌های ۱۳۷۷ و ۱۳۸۸ نقش تعیین کننده‌ای داشت/ بسیجیان جزو خواص بحساب می آیند

فارس نوشت: حجت الاسلام سعیدی تصریح کرد: بسیج در طول دوران حضورش در عرصه‌های مختلف کارکردهای متفاوتی داشته است. بسیج در عرصه وحدت ملی به عنوان عامل انسجام ملی نقش بسیار مهمی داشته است. در طول ۴۲ سال که از عمر پربرکت انقلاب می گذرد یکی از مهمترین تاثیرات بسیج دفاع مقدس بود که در طول این هشت سال بسیج هم‌ متولد شد و هم به ثمر نشست و توانست در کنار ارتش و سپاه مهمترین خطر را از انقلاب  دفع کنند.

سعیدی عنوان کرد: در عرصه‌های بهداشت و درمان بسیج نقش بسیاری مهمی را ایفا کرد. همچنین در عرصه مقابله با فتنه‌ها مانند ۱۸ تیر ماه ۱۳۷۷ و فتنه ۱۳۸۸ بسیج نقش تعیین کننده‌ای داشت و توانست این دو غائله را پایان دهد. در عرصه خدمت رسانی در سال‌های اخیر بسیج نقش بسیار فعالی داشته و در هر امری وارد شده به نحو احسن تکلیفش را انجام داده است.

رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا در پاسخ به سوالی درباره ضرورت تحول در بسیج گفت: از یک سو نظام در حال بالندگی و پیشرفت است از سوی دیگر ما با تهدیدهای ‌متنوعی روبرو هستیم. امروز هم بیش از هر چیز با جنگ شناختی روبرو هستیم. بسیج به عنوان  یک نهاد انعطاف پذیر در این جنگ شناختی باید متناسب با نوع تهدید آماده شود. جنگ شناختی آموزش و ساز و برگ خودش را طلب می کند. قهراً دست اندرکاران بسیج به این موضوع توجه دارند که متناسب با تهدیدات و اقتضائات جامعه باید خود را به روز کند. بنابر این بسیج مدام نیاز به تغییر و تحول دارد تا بتواند به تهدیدات متنوع پاسخ دهد. بسیج باید به تجهیزات مورد نیاز پاسخ به تهدیدات مجهز شود.

حجت الاسلام سعیدی اظهار داشت: بسط و گسترش تفکر بسیجی موضوع بسیار مهمی است که اجرای این مهم نیاز به پیش نیازهایی دارد. اگر دولت و حاکمان دارای تفکر بسیجی بودند زمینه تحقق این اندیشه بیش از پیش فراهم خواهد شد.  برخی از ما سوال کردند آیا در درجه و جایگاه نباید در رفتار بسیجی و جهادی انسان تاثیر بگذارد. برخی امتیازاتی که خط و نشانی است که ره گم نشود نباید تفکر بسیجی را تحت الشعاع قرار دهد. وقتی رییس جمهوری در کنار مردم زیر چادر می‌نشیند یکی از نمودهای تفکر بسیجی در بین مسئولین است.ما نیازمند اقدامات گسترده تری در تعمیق رفتار بسیجی در جامعه هستیم و باید مولفه‌های تفکر بسیجی به جامعه معرفی شود.

وی ادامه داد: بومی سازی مقاومت در منطقه مهمترین وظیفه‌ای است که بر عهده نیروهای مقاومت بوده است که این مهم محقق شده است. یکی از ابعاد وجودی شهید سلیمانی عمق بخشی تفکر بسیجی در منطقه بود. تفکری که عراق و سوریه را از دست دشمن قسم خورده نجات داد تفکر بسیجی بود. بنابر این یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی انتقال تفکر بسیجی به منطقه غرب آسیا و حتی خارج از این منطقه است.

حجت الاسلام سعیدی در ادامه با اشاره به لزوم آسیب شناسی بسیج تصریح کرد: آسیب شناسی در هر مسئله‌ای کاری عقلانی است. یکی از کارهایی که به عهده مسئولان بسیج است آسیب شناسی و آسیب زدایی از بسیج است. از جمله آسیب هایی که بسیج ممکن است با آن مواجه شود رفتار خلاف عرف است. بسیجیان جزو خواص به حساب می‌آیند و جامعه انتظار خاصی از آنها دارد. ملاک بسیج در موضع گیری ها باید سلوک رهبر انقلاب باشد.

۲۳۲۳۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1575301

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =