معاون فرهنگی وزیر ارشاد گفت: با برنامه‌ریزی حساب شده‌ای که صورت گرفته دیگر به جای اعلام اصلاحات و مشروط بودن انتشار کتاب‌ها، روند اخذ تعهد از ناشران برای صدور مجوز کتاب پی گرفته خواهد شد.

به گزارش خبرآنلاین، بهمن دری معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد سلامی طی سخنانی در حاشیه جلسه شورای معاونان وزرات فرهنگ وارشاد اسلامی که بیست و سوم خرداد ماه انجام شد، از تشکیل دبیرخانه دائمی هیات نظارت بر کتاب در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی، اولویت‌ها و تغییرات ساختاری معاونت امور فرهنگی در سال جاری و همچنین انتصاب سه عضو جدید هیات امنای موسسه خانه کتاب خبر داد.

دری شعار «معرفت دینی و بصیرت فرهنگی» را تنها شعار مختص نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ندانست و افزود: این شعار سرلوحه اقدامات و برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی این معاونت در طول سال جاری است و با پیش‌بینی تدوین سند راهبردی و هدفمند در معاونت فرهنگی در انتظار عمق بخشیدن به این شعار در فعالیت‌هایمان هستیم.

معاون امورفرهنگی با تاکید بر روان سازی و همچنین سرعت بخشیدن به صدور مجوز کتاب و ایجاد بستر لازم برای فعالیت‌های نظارت برکتاب گفت: اولویت‌هایی را در زیر مجموعه‌های معاونت از جمله اداره‌ کل کتاب و کتابخوانی؛ دفتر چاپ اداره کل مجامع و فعالیتهای فرهنگی، دفتر توسعه مشارکت‌های فرهنگی و هنری، دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و کتابخوانی و موسسات تابعه معاونت در نظر گفته‌ایم که بزودی اعلام خواهیم کرد.

وی با اشاره به این اولویت‌ها گفت:ایجاد دبیرخانه دائمی هیات نظارت بر کتاب براساس مصوبه سال 89 شورای عالی انقلاب فرهنگی در معاونت و استفاده از ظرفیت سیستم جامع صدور مجوز از جمله اولویت‌های پیش‌بینی شده است که امیدواریم با اجرای آن‌ها بسیاری از مشکلات پیش روی ناشران در خصوص صدور مجوز کتاب بر طرف شود.

روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گزارش داده که بهمن دری در بخش دیگری از سخنانش با اعلام جایگزینی روند اخذ تعهد از ناشران برای صدور مجوز به جای ابلاغ اصلاحات و مشروط کردن انتشار برخی از کتاب‌ها گفت: با برنامه‌ریزی حساب شده‌ای که صورت گرفته دیگر به جای اعلام اصلاحات و مشروط بودن انتشار کتاب‌ها، روند اخذ تعهد از ناشران برای صدور مجوز کتاب پی گرفته خواهد شد.

معاون امور فرهنگی با اشاره به این‌که این اقدام به زعم بسیاری از ناشران و پدیدآورندگان به مثابه یک رویا و وعده تحقق نیافتی است، ادامه داد: این اقدام دور از انتظار نیست و در صورت پذیرش مسئولیت ناشی از عدم اجرای تعهد اصلاح محتوایی کتاب توسط ناشران، این مهم بزودی اجرایی خواهد شد. در صورت عملیاتی شدن این موضوع قطعا بخشی از توان اداره‌ کل کتاب که صرف تعیین تکلیف کتاب‌های مشروطی می‌شود آزاد خواهد شد.

بهمن دری همچنین از انتصاب سه عضو جدید هیات امنای موسسه‌ خانه کتاب خبر داد و گفت: یحیی طالبیان و محمد حسنی و مجید حمید زاده سه عضو جدید هیات امنای موسسه خانه کتاب هستند که طالبیان جایگزین علی اکبر اشعری، حسنی و حمید زاده جایگزین دو تن از اعضای قدیمی شدند.

معاون امورفرهنگی همچنین از معرفی دو عضو جدید دیگر در این هیات امناء خبر داد و گفت: بزودی دو عضو دیگر نیز جایگزین اعضای قدیمی در این هیات امناء خواهند شد و این اقدام به منظور چابک کردن موسسه و تقویت بنیه آن و سرعت بخشیدن به امور محوله صورت می‌گیرد.

معاون امور فرهنگی همچنین از اعطای تسهیلات بانکی به ناشران فعال در عرصه‌های انتشار کتاب‌های ارزشمند و مفید در آینده نزدیک خبر داد و گفت: به زودی اقدامات و نوع تسهیلات و بانک عامل را اعلام خواهیم کرد.

6060

کد خبر 157698

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =