امیرعبداللهیان: ایران با عزم جدی و دستورکار روشن به وین رفته است

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در تبادل نظر تلفنی با وزیر امور خارجه ژاپن با تاکید براینکه تهران با عزم جدی و دستورکار روشن و منطقی شده به وین رفته است، گفت: اما درباره اراده و نیت آمریکا و سه کشور اروپایی خوش بین نیستیم.

به گزارش خبرآنلاین، وزارت امور خارجه، امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در گفت وگوی تلفنی با هایاشی یوشیماسا همتای ژاپنی خود درباره روابط دو جانبه و تحولات منطقه ای و بین‌المللی گفت وگو و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه ایران در این گفت وگوی تلفنی با تبریک انتصاب هایاشی و ابلاغ سلام رئیس جمهوری ایران به مقام‌های عالی ژاپن، همچنین تشکر از کمک‌های انساندوستانه این کشور در زمینه مقابله با کرونا، به حضور چهار میلیون مهاجر افغانستانی در ایران اشاره کرد و گفت: خوشبختانه تاکنون به دو و نیم میلیون مهاجر افغانستانی واکسن تزریق شده است و ایران آمادگی ارسال کمک‌های بشردوستانه ژاپن برای مردم افغانستان را دارد.

امیرعبداللهیان در ادامه وضعیت نگران کننده انسانی در افغانستان در آستانه فصل زمستان را مورد تاکید قرار داد و بر ضرورت ارسال کمک های انسانی تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ایران اظهار کرد: همه کشورها در این شرایط می‌بایست به کمک مردم افغانستان بشتابند و ما نیز  آمادگی داریم کمک‌های انساندوستانه از طریق هوایی یا زمینی را به افغانستان تسهیل کنیم.

امیرعبداللهیان همچنین ضمن مرور ابعاد مختلف روابط دوجانبه و اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران جهت گسترش روابط در زمینه‌های اقتصادی، تجاری، بشر دوستانه، محیط زیست و بهداشت، تاکید کرد: در همه زمینه‌ها می‌توانیم همکاری‌های خود را افزایش دهیم.

وزیر امور خارجه ایران همچنین درباره مذاکرات هسته ای در وین با تاکید بر این که ما از مذاکره جدی و یک توافق خوب استقبال می‌کنیم و باید طرف‌های مقابل از خود حسن نیت نشان دهند، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با عزم جدی و دستورکار روشن و منطقی شده به وین رفته است اما درباره اراده و نیت آمریکا و سه کشور اروپایی خوش بین نیستیم.

وی افزود: مقام‌های آمریکا از یک طرف درخواست مذاکره و بازگشت به برجام را دارند، اما از طرف دیگر افراد و موسسات ایران را همزمان تحریم جدید می کنند.

امیرعداللهیان گفت: مهم این است که این مذاکرات نتیجه داشته باشد و طرف های غربی جدیت و حسن نیت خود را در میز مذاکره و عمل نشان دهند.

وزیر امور خارجه ژاپن نیز در این گفت وگوی تلفنی با اعلام آمادگی برای گسترش روابط دو جانبه در زمینه‌های بهداشت، محیط زیست و گردشگری و سایر زمینه‌ها، از ارسال کمک‌های اضطراری ژاپن به افغانستان استقبال کرد.

هایاشی یوشیماسا همچنین بر اهمیت تشکیل دولت فراگیر در افغانستان و احترام به حقوق زنان و اقلیت‌های قومی و نابودی تروریسم در این کشور تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ژاپن با استقبال از آغاز گفت وگوهای وین، خواستار انعطاف طرفین برای رسیدن به یک توافق مرضی الطرفین در مذاکرات شد.

 هایاشی یوشیماسا ضمن ابلاغ سلام مقام‌های عالی ژاپن به رئیس جمهوری اسلامی ایران از وزیر امور خارجه کشورمان برای دیدار از ژاپن دعوت کرد.

۳۱۱۳۱۱

کد خبر 1578859

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =