آیه 31 سوره نور نخستین خطاب درباره حجاب را به مردان داشته است تا با کنترل نگاه خود، راه تشویق و تهییج بانوان برای عرضه خود در جامعه را ببندند.

قرآن اولین خطاب را به مردان در خصوص حجاب داشته است. خدواند متعال در آیه می‌فرماید: «قُل لِّلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَ یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِکَ أَزْکَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا یَصْنَعُونَ»؛ به مردان با ایمان بگو دیده، فرو نهند و پاکدامنى ورزند که این براى آنان پاکیزه‏تر است، زیرا خدا به آنچه مى‏کنند، آگاه است، تا مردان با کنترل نگاه خود، راه هرگونه تشویق برای عرضه کردن بانوان در جامعه را بندند.

زنان تا هنگامی که شرایط را برای مردان فراهم نکنند و خود را از عرضه شدن به نامحرم دور کنند، از تعرض در امان خواهند بود.

خداوند در این آیه زنان را خطاب قرار می‌دهد که «وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَیَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُیُوبِهِنَّ...»؛ و به زنان با ایمان بگو، دیدگان خود را [از هر نامحرمى] فرو بندند و پاکدامنى ورزند و زیورهاى خود را آشکار نگردانند، مگر آنچه که طبعاً از آن پیداست و باید روسرى خود را بر سینه خویش [فرو] اندازند.

در زمان پیامبر صلی‌الله علیه ‌و‌آله‌ و‌سلم، زنان روسری خود را از بالای گوش به پشت حواله می‌دادند که پس از آن آیه «وَلْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُیُوبِهِنَّ وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ» نازل شد، که البته ‌آن زمان روسری‌ها نیم‌تنه زنان را می‌پوشاند، نه روسری‌هایی که اکنون رایج است.

/6262

کد خبر 158049

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۳:۳۵ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  14 1
  درعوض روسريهاي بزرگ (!)جايي ننوشته مقنعه يا مانتو يا چادر وبرخورد با مسلمانان
 • بدون نام IR ۰۳:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  5 13
  منظور حجاب همان عفاف وعدم عرضه در قران است موضوعات را پيچ ندهيد اينكارهايتان بخشي از برنامه امريكا براي منزجر شدن مردم از اسلام است
 • بدون نام IR ۰۴:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  4 7
  در آیه اول تنها مردان مخاطب نیستند بلکه اینجا اسم جنس است یعنی جنس مومنین از مرد و زن مورد خطاب هستند و در آیه دوم تخصیص داده شده و زنان مومن بهطور خاص مخاطب قرار گرفته اند.
 • بدون نام IR ۰۶:۳۵ - ۱۳۹۰/۰۳/۳۱
  12 11
  باور کنید تو زمان پیامبر حجاب ودین اجباری نبود که الان.................
 • بی نام A1 ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۰
  1 11
  عالیییییییییییییییییییییه