توصیه کوهکن به تیم مذاکره وین: به قیمت دلار توجه نکنید، وقت‌کشی برای ما فرصت است

ایسنا نوشت: یک نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه همزمان با مذاکرات، عوامل آمریکا سعی می کنند، فشار به ایران بیشتر شود، گفت: افزایش قیمت ارز بی ارتباط به این مساله نیست، ولی تیم مذاکره کننده نباید توجهی به این مسائل داشته باشد و بر خواسته های خود پافشاری کند.

محسن کوهکن با بیان اینکه برخی افراد با اهداف سیاسی دیگران را به مخالفت با مذاکرات برجام متهم می کنند، اظهار کرد: من به یاد ندارم کسی با اصل مذاکرات مخالف باشد، بلکه مخالفت ها درباره محتوا ونتیجه مذاکرات و اعتماد بیش از حد به غرب بود. از سویی باید از تیم مذاکره کننده از سوی مردم و حاکمیت چه در دوره قبل و چه در این دوره حمایت شود. درست است که تیم مذاکره کننده از وزارت خارجه هستند، اما از نظر طرف مقابل این تیم نماینده مردم و حاکمیت ایران است، بنابراین عقل حکم می کند از تیم ایرانی در داخل کشور حمایت شود. البته حمایت به معنای نظارت نداشتن بر نحوه عملکرد این تیم نیست.

وی درباره روند مذاکرات، تصریح کرد: در این مذاکرات وقت کشی برای طرف مقابل چالش و برای ما فرصت است. آنها منتظر بودند تا تحریم ها در حدی عمل کند که یا نظام ایران ساقط شود یا مجبور به پذیرش خواسته های آنها نه فقط در زمنیه هسته ای ، بلکه در سایر زمینه ها از جمله مسائل منطقه ای و موشکی شود، اما این برنامه آنها با شکست مواجه شده است، البته فشار زیادی به مردم آمده است، بنابراین حالا که دیگر تحریم ها اثر خود را از دست داده است، باید تیم مذاکره کنده ما با اقتدار بر مواضع خود پافشاری کند.

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان اینکه طرف مقابل فهمیده است که باید روش معقول تری در مذاکرات دنبال کند، تصریح کرد: طرف ایران خیلی شفاف و روشن از طرف مقابل خواسته است که تحریم ها را لغو کنند، مذاکره نباید برای مذاکره باشد و آنها به برجام برگردند، زیرا ایران به تعهدات خود عمل کرده اما آنها عمل نکردند.

کوهکن  در ادامه با اشاره به اینکه اگر تحریم ها برداشته نشود، اصل مذاکره زیر سوال می رود، گفت: طرف مقابل تصور نمی کرد که با این موضع تیم ایرانی مواجه شود و فکر می کرد که ایران به سمت مصلحت اندیشی می رود اما ایران بر مواضع خود ایستاده است، بنابراین آنها فرصت می خواهند تا پاسخ مواضع صریح ایران را بدهند. البته در فاصله دور اول  و دوم مذاکرات، آمریکا چند فرد و شرکت دیگر را هم تحریم کرد تا نشان دهد آنها اراده ای برای حل مشکلات ندارند. در این شرایط وقتی آنها دنبال اهداف دیگری هستند ما هم باید محکم بر مواضع خود پافشاری کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: همزمان با مذاکرات، عوامل آمریکا سعی می کنند فشار به ایران بیشتر شود. افزایش قیمت ارز بی ارتباط به این مساله نیست، ولی تیم مذاکره کننده نباید توجهی به این مسائل داشته باشد و بر خواسته های خود یعنی برداشتن تحریم ها، بستن راه های عدول از توافق و بستن راه خروج از برجام پافشاری کند. راه های فرار از برجام را محکم ببندد تا توافقی روشن و شفاف حاصل شود.

23231

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1581272

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۹
  108 2
  بله برای شما کاسبان تحریم وقت کشی فرصت است.
 • ناشناس IR ۱۱:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۹
  80 2
  به این اقای محترم بفرمایید اگر فرصت پیدا کردن بد نیست سری هم به کوچه و بازار بزنن ببین قیمت دلار چه بلایی سر مردم اورده، لطفا لطفا از تو پیله تون بیاین بیرون پ بیاین تو مردم، ایشون باید هم نگران افزایش دلار باشن چون از جنس مردم نیستن،
 • US ۱۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۹
  96 3
  این آقا کوهکن نیست. چاه کنه.
 • نادر IR ۱۳:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۹
  53 3
  به تو چه
 • IR ۱۳:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۹
  63 2
  پس چرا در دوره قبل تیم مذاکره کننده رو حمایت نمیکردید؟
 • IR ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۹
  65 2
  ایا تو نماینده مردم هستی؟تنها چیزی که بلدید مقاومت مردمه به خودتون که فشار وارد نمیشه
 • IR ۱۳:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۹
  73 2
  خدایا اینا کیه گیر مردم افتاده آخه مرد حسابی آمریکا دلار را میبره بالا یا خودی ها از داخل نفس ات از جای گرم بلند میشه مردم نان شب ندارند تندروها مانند اسراییل چطور اسرایبل جنایتکار ضد توافق و برجام هست تا ایران نابود بشه تندروها هم دنبال نابودی ایران هستند مردم فقط کاهشرقیمتها و دلار ۵۰۰۰ تومنی را میخواهند
 • IR ۱۶:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۹
  3 0
  شکم سیران از خدا بی خبر کی باشد بابت این گرسنگی سختی زجری که به مردم دادید خدا حق تون بگذار کف دسته تون خودخواه های از خدا بی خبر