علیرضا پناهیان: مسجدی‌ها و هیئتی‌ها باید کارهای اقتصادی راه‌اندازی کنند

شبستان نوشت: علیرضا پناهیان گفت: در اقتصاد مقاومتی مهمترین رکن مردمی شدن است که دولتی بودن آن باید کاهش پیدا کند.

 حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان به مناسبت ایام فاطمیه در دانشگاه علامه طباطبایی به سخنرانی پرداخته و گفت: افزون بر احکام و اخلاقیات بخش دیگری از دین امتحانات الهی در موقعیت‌های متفاوت است که ما به عنوان فرد یا جامعه در آن موقعیت ها و شرایط قرار می‌گیریم.

وی افزود: باید دقت کنیم ما به عنوان فرد یا جامعه به صورت مصداقی در کدام موقعیت و امتحان الهی قرار داریم و انجام کدام یک باید در اولویت باشد. ممکن است این موقعیت یا امتحان الهی به صورت برجسته در احکام و اخلاق بیان نشده باشد اما ما باید به آن توجه کنیم.

بیشتر بخوانید :

پناهیان: صفحات انقلابی را لایک و فالو کنید /چرا ما اینجوری نیستیم، چرا کامنت نمی گذارید؟

کنایه معنادار رسول جعفریان به پناهیان

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به مثالی بیان کرد: شاید فردی در موقعیتی قرار بگیرد که توجه به همسایه اولویت کاری او باشد که اگر آن را انجام ندهد همچون عالم و عابد بنی‌اسرائیل جهنمی شود. عابد بنی‌اسرائیل در حال نماز خواندن بود که جلوی او مرغی را با شکنجه می کشتند عابد بی‌تفاوت به نماز خود ادامه داد، امام صادق(ع) می فرمایند همان زمان از شدت غضب الهی زمین باز شده و او را بلعید که تا امروز او در حال عذاب است. این نشان می‌دهد جان آن مرغ که نباید شکنجه می‌شد نسبت به نماز عابد اهمیت بیشتری داشت.

حجت‌الاسلام پناهیان اظهار کرد: این مهم است که ما بدانیم در چه امتحانی به سر می‌بریم اگرچه تشخیص آن دشوار و نیاز به بصیرت دارد و بصیرت هم در اثر فرقان و تقوا به دست می‌آید و زمان شناسی و گاهی هم مشورت لازم دارد.

وی ادامه داد: در بخش اجتماعی مهمترین امتحان الهی امروز ما چه چیزی است؛ صدقه دادن ،کار خیر انجام دادن، صادقانه کار کردن، مطالبه‌گری و افشاگری و مراقبت از رفتار مسئولان که خطا نکنند، جان دادن در راه خدا و بسیاری دستورات دیگر ممکن است در جامعه مطرح باشد و هرکدام مفید و لازم هستند اما بین این موارد یا بیرون از آنها مسئله اصلی امروز جامعه ما چیست که باید رشد کند و نقص جدی دارد.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: امروز ما در معرض این امتحان هستیم که به صورت گروهی تعاونی تشکیل داده و به تولید ثروت بپردازیم. در خصوص تعاون باید قوانین مجلس شورای اسلامی اصلاح شود و قوانین بهترین جایگزین شود و موانع قانونی تعاون برطرف شود. همچنین فرهنگ تعاون نیز باید ساخته شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان اینکه امروز امتحان ما در جهاد اقتصادی است که باید به اقتصاد مقاومتی برسیم، گفت: یکی از عوامل تعیین‌کننده تکلیف و موقعیت امتحان رهبر معظم انقلاب هستند که بارها به مساله اقتصاد مقاومتی اشاره کردند. در اقتصاد مقاومتی مهمترین رکن مردمی شدن است که دولتی بودن آن باید کاهش پیدا کند.

وی بیان کرد: مسجدی‌ها و هیئتی‌ها باید با تعاون و همکاری یکدیگر کارهای اقتصادی راه‌اندازی کنند. راه اندازی تعاونی تولید و مصرف طوری که مالکیت خصوصی را انکار نکند و سرمایه‌داری را هم نداشته باشد رمز و راز نجات اقتصاد ما و تربیت نفوس برای حضرت حجت(عج) است.

21215

کد خبر 1585404

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =