۲ نفر
۱۲ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۳

به فکر مردم باشیم

سیدحسن موسوی‌چلک
به فکر مردم باشیم

اخبار مربوط به نطق پیش از دستور چند نفر از نمایندگان مجلس را که گوش می‌کردم، تقریبا در عمده این صحبت‌ها، نگرانی‌ها حول اقتصاد مردم و سفره مردم بود.

بعضی از نماینده‌ها از افزایش قیمت خودروها گلایه داشتند در حالی که چندی پیش دستور رئیس‌جمهور عکس این موضوع بود و حتی شنیدم کمیسیون اصل 90 مجلس، مدیران دو شرکت سایپا و ایران‌خودرو را برای توضیحاتی احضار کردند. این موضوع نشان می‌دهد که کنترل قیمت‌ها آنگونه که باید، توسط وزارتخانه‌های مرتبط صورت نگرفته و این خودش نگران‌کننده است.

با توجه به اینکه مشکلات دیگر هم در حوزه‌های اقتصادی داریم یا در جلساتی که در کمیسیون‌های مختلف مجلس، سوال از وزیر و غیره مطرح بود، موضوع اشتغال و بیکاری نیز مطرح شد. در کنار اینها این روزها اعتراضات و اعتصاب‌ها یا تجمع‌های آرام بازنشستگان را داریم که مطالبه بحق همسان‌سازی حقوقشان را دنبال می‌کنند چون واقعیت این است که با توجه به میزان پرداخت مستمری‌ها و به نوعی خط فقر، فاصله معناداری وجود دارد. در کنار اینها، موضوعی که در هفته گذشته خیلی ظهور و بروز یا نمود بیشتری داشت، موضوع رتبه‌بندی معلمان بود که با ادبیات و اصطلاحات مختلفی در فضای مجازی به نوعی منتشر و منعکس شد. اعتراضات گسترده‌ای در سطح کشور داشتیم.

همین موضوع در مورد افراد دارای معلولیت هم بود. همه اینها را گفتم تا به این نکته اشاره کنم که به‌رغم همه تلاش‌هایی که دارد انجام می‌شود و با توجه به مطالبات مانده از قبل که این مطالبات روی دوش دولت جدید بار شده، اما واقعیت این است که چشم‌انداز روشنی برای مدیریت این شرایط نیاز داریم که با مردم درمیان گذاشته شود تا احساس کنند این نگرانی در بالا هم وجود دارد. در لایحه بودجه 1401 هم در بعضی از حوزه‌ها، متوجه می‌شویم که یا کاهش داریم یا افزایش حتی از افزایش میانگین بودجه سالانه هم کمتر است.

به عنوان یک مددکار اجتماعی که موفقیت دولتمردان را آرزو می‌کنم اما آرامش مردم هم آرزوی ماست. زندگی در صلح و آرامش یا به عبارت دیگر به‌زیستن اجتماعی همه مردم، هدف غایی مددکاری اجتماعی است و وقتی اخباری از این دست از تریبون‌های رسمی می‌شنویم یا دیداری که رئیس‌جمهور با مراجع تقلید در قم داشت هم یکی از دغدغه‌هایی که توسط مراجع گفته و یادآوری شد، باز به موضوع معیشت مردم برمی‌گشت. اما با همه آنچه طی این چند روز گفته شده کمی نگرانم.

نگران اینکه مردم نیاز به یک چشم‌انداز روشن دارند تا بتوانند برای آینده‌شان برنامه‌ریزی کنند. لذا یک مقدار باید بیش از آنچه تا به امروز نگران مردم بودیم، واقعا نگران مردم، زندگی‌شان، سفره‌شان، اقتصاد و معیشت‌شان باشیم. معیشت موضوعی بود که مقام معظم رهبری در روز تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری هم به آن اشاره کردند. لذا کمی نگران سفره و معیشت مردم باشیم. 

*رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران
* منبع: آرمان ملی. یکشنبه ۱۲ دی ۱۴۰۰

کد خبر 1588733

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =