آب سرد ایران و چین بر پیکر تحریم‌های آمریکا؛زنگ خطری برای واشنگتن؟

امیرعبداللهیان بعد از سفربه عمان و قطر به چین رفت. به نظر می رسد که بررسی همکاری دو کشور در مذاکرات وین و جزییات توافق ۲۵ ساله مورد توجه دو طرف باشد؛ توافقی که از ۲۴ دی ماه به طور رسمی اجرا شد تا موفقیت دیگر برای دولت سیزدهم در راستای سیاست خارجی متوازن و نگاه به شرق رقم بخورد.

مهسا مژدهی: وزیرخارجه کشورمان روز جمعه به چین رسید تا در این سفر آسیایی در خصوص ابعاد مختلف دو کشور از جمله قرارداد ۲۵ ساله با مقامات این کشور به گفتگو بنشیند. حسین امیر عبداللهیان در بدو ورود به فرودگاه ووشی، هدف از سفر خود به چین را گفتگو با مقامات این کشور در خصوص روابط دو جانبه سیاسی و همچنین نحوه اجرایی شدن توافقات جمهوری اسلامی ایران و چین در خصوص همکاری های اقتصادی اعلام کرد. وانگ ونبین سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه ۲۱ دی گفته بود که این کشور آماده است شراکت راهبردی با ایران را بیش از پیش تعمیق و تقویت کند. به نظر می رسد که این سفر در وضعیتی که تیم مذاکره کننده برای گفتگو با ۱+۴ در وین حضور دارد، از اهمیت زیادی برخوردار باشد. چرا که چین و روسیه به عنوان دو کشوری که از ایران در مقابل طرف غربی حمایت می‌کنند.

در سفر به چین چه گذشت؟

حسین امیرعبداللهیان روز جمعه با همتای چینی خود به گفتگو نشست. او در توییترش در مورد نتایج این دیدار نوشت: در آغاز سال جدید ۲۰۲۲، بسیار خرسندم که اولین سفر رسمی بعنوان وزیر امور خارجه به چین آمده‌ام. در شهر زیبای ووشی در استان جیانگسو با آقای وانگ یی، مشاور دولتی و وزیر خارجه چین در طیف گسترده‌ای از موضوعات از جمله برنامه همکاری‌های جامع و مشورت‌ها در مورد مذاکرات وین به اجماع مهمی دست یافتیم.  امیدوارم روابط دو کشور با جهش وارد پنجاه سال دوم خود شود؛ هم‌چنین آرزومندم بازی‌های زمستانی پکن که در عید بهاره چینی برگزار خواهد شد، حامل نشاط و سرزندگی برای دنیا در دوران  همه‌گیری کرونا باشد.

وزیرخارجه در نشست خبری بعد از دیدار با همتای چینی خبر اغاز عملیاتی شدن قرارداد 25 ساله را رسانه‌ای کرد و گفت: در این سفر اولا توافق کردیم دو طرف اجرایی شدن و شروع عملیاتی شدن توافق همکاری‌های راهبردی و جامع ۲۵ ساله دو کشور را اعلام کنیم . از جمله موضوعات دیگری که در دستورکار بود ما برای عملیاتی کردن قرارداد ۲۵ ساله و موضوعات مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی، حامل پیام کتبی آقای رئیسی رئیس جمهور به آقای شی جین پینگ رئیس جمهور چین بودیم.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: در موضوع مذاکرات وین برای لغو تحریم‌ها، گفت‌وگوهای مفصلی را داشتیم، نماینده چین در وین در کنار نماینده روسیه نقش مثبتی را در حمایت از حقوق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و در حمایت از لغو تحریم‌ها دنبال می‌کنند.  امروز توافقات قوی‌تری را با هم داشتیم.  ما همزمان با گفت‌وگوها در چین، مقدماتی را فراهم کرده بودیم که بتوانیم امروز را روز شروع اجرای توافق جامع همکاری‌های راهبردی دو کشور اعلام کنیم.  امیدواریم در وین به یک توافق خوب و در زمانی کوتاه دست پیدا کنیم. نقش چین در این موضوع در کنار روسیه بسیار مهم است و امیدواریم طرف‌های غربی هم با نگاهی واقع بینانه و با هدف نیل به یک توافق خوب که حقوق و منافع ملت ایران در آن دیده شود، مذاکرات را در وین دنبال کنند و دارای ابتکار عمل باشند.

نگاه دولت سیزدهم به روابط با چین

ابراهیم رییسی بعد از انتخابات ریاست جمهوری در مورد روابط ایران با چین گفته بود : ما روابط با چین را از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و دولت‌های مختلف دنبال می‌کردیم و امروز هم روابط خوبی با کشور چین داریم و ظرفیت‌های بسیاری بین دو کشور وجود دارد. ما حتماً در جهت احیای این ظرفیت‌ها تلاش خواهیم کرد و قطعا روابط بسیار خوبی با کشور چین خواهیم داشت و طرح جامع (سند برنامه همکاری جامع ایران و چین) به عنوان یکی از اسناد خواهد بود و اجرایی کردن این طرح حتماً در دستور کار خواهد بود. امیرعبداللهیان هم پیشبرد برنامه ۲۵ ساله بین ایران و  چین را از اهداف خود دانسته بود. وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین هم روز سه‌شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: چین و ایران قاطعانه از یکدیگر در موضوعات اصلی حمایت می کنند.

این در حالیست که هفته گذشته هیاتی از دیپلمات های کشورهای شورای همکاری خلج فارس در پکن به سر می بردند و عربستان، امارات و بحرین در بین گفتگوهایشان در مورد نفت و روابط دوجانبه با چینی ها بر سر مذاکرات هسته ای هم چانه زنی کردند. در دور اخیر گفتگوهای وین سعودی ها بنا به درخواست خود و موافقت طرف غربی در جریان گفتگوها قرار گرفته بودند. به نظر می رسد چین به عنوان کشوری که در سمت ایران در مذاکرات وین قرار گرفته و بار ها بر تسریع روند برداشته شدن تحریم ها علیه ایران اصرار کرده است، نقش مهمی در گفتگوهای وین دارد و این امری نیست که تهران و ریاض از آن غافل باشند. به نظر می رسد که  تهران برای آنکه بتواند ازحمایت بیشتر پکن در ادامه مذاکرات بهره مند باشد، دست به رایزنی های مستقیم با چینی ها زده است. چرا که پکن و مسکو از سوی ایران در مذاکراتی که با امریکایی ها بر سر برجام انجام می شود، شرکت دارند. با این حال به نظر می رسد که چین همانطور که به وزرای خارجه کشورهای عربی اعلام کرده پکن به نگرانی کشورهای منطقه هم اهمیت می دهد. از سوی دیگر به نظر می رسد که چین تا جایی از تهران حمات می کند که فعالیت های هسته ای ایران در چارچوب مشخصی باقی بماند و در غیر این صورت به سوی همراهی با دیگر کشورها در شورای امنیت پیش خواهند رفت. به نظر می رسد که تهران اطمینان دادن به چینی ها در مورد فعالیت های هسته ای خود را هم در نظر بگیرد.

آب سرد ایران و چین بر پیکر تحریم‌های آمریکا؛زنگ خطری برای واشنگتن؟

>>> بیشتر بخوانید:

اقتصاد ایران و سفره مردم نباید تا ابد به برجام و برجام‌ها وابسته باشد

آغاز اجرای توافق 25 ساله ایران و چین/ همکاری جامع حاوی چه مفاد و محتوایی است؟

دروازه جهانی اروپا، طرحی برای مقابله با ابتکار کمربند-راه

موضوع توافق ۲۵ ساله ایران و چین

از سال گذشته مساله توافق ۲۵ ساله ایران و چین توجه زیادی را به خود جلب کرده است. توافق ۲۵ ساله ایران و چین فروردین سال جاری در جریان سفر وانگ یی وزیر امور خارجه چین، در تهران امضا شد. ایران به این سند برای مقابله با سلطه اقتصادی غرب و تحریم های امریکا نگاه می کند. همکاری های راهبری تهران و پکن بر اساس این سند گسترش خواهد یافت و در شرایطی که ایران خود را در معرض تحریم های ایالات متحده دیده، به سوی همکاری بیشتر با چین روی آورده است. در این مسیر نگاه ویژه ای به قرارداد ۲۵ ساله ای دارد که قرار است در سفر جاری امیرعبداللهیان به ابعاد آن مورد بررسی قرار بگیرد. از سوی دیگر ایران این سند را نوعی اتحاد با شرق در قبال فشارهای غربی می داند و درصدد است تا هرچه زودتر این اتحاد را با عملی شدن سند ۲۵ ساله تعمیق ببخشد و از آن در گفتگوهای وین به عنوان یک برگ برنده استفاده کند. چرا که ۵+۱ تلاش دارد با تکیه بر تحریم های اقتصادی علیه ایران، ایران را وادار کند تا هر چه سریع تر به احیای برجام تن و شرایط تعیین شده از سوی غرب تن دهد.  

بخشی از این سند درمورد نفت و گاز است و چین به عنوان کشوری که خریدار بزرگ نفت ایران به شمار می آید، می تواند به انتقال تکنولوژی به ایران در ازای خرید انرژی کمک کند. پیشبینی می شد که ایران برای بررسی های جزیی تر این سند و سرعت بخشیدن به اجرای آن مشتاق بوده و احتمالا امیرعبداللهیان در این سفر تکلیف این سند رایکسره خواهد کرد و به دنبال آن است که این قرارداد شکل اجرایی تری به خود بگیرد. بحث تبادلات مالی بین دو کشور هم  موضوع دیگری بود که در این سفر بررسی شد،چرا که نقل و انتقالات مالی به دلیل تحریم های ظالمانه ایالات متحده با مشکل رو به روست و چین هم از این قاعده مستثنی نبوده است. تهران به دنبال آن است که بتواند پول صادرات را به کشور وارد کند.

اجرایی شدن سند همکاری های ایران و چین و نگرانی ها از نزدیکی روابط اقتصادی تهران و پکن

با اینحال در پایان  سفر، امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان رسما از اجرایی شدن سند همکاری های جامع ایران و چین از ۲۴ دی ماه خبر  داد. سندی که شامل طیف گسترده ای از مسائل سیاسی، راهبردی، اقتصادی و فرهنگی که عرصه‌های مختلف همکاری دو کشور ایران و چین را مدنظر قرار داده است. اجرایی شدن این سند از آنجا اهمیت می یابد که دولت سیزدهم از ابتدای آغاز به کار  سیاست خارجی متوازن و تقویت روابط با همسایگان را به عنوان خط مشی ایران در دوره جدید اعلام کرد. سیاستی که همزمان با پیگیری گفتگوهای لغو تحریم در وین نگاه ویژه ای به گسترش روابط به شرق آسیا را نیز در دستور کار دارد. نگرانی های غرب از اقدامات موثر و تحرکات دیپلماتیک ایران گویای این امر است. فارین‌پالیسی سفر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به چین را در راستای تعمیق «شراکت جامع راهبردی» که سال گذشته میان دو کشور امضا شد دانسته و نوشته است: «افزایش همکاری‌های امنیتی میان ایران و چین، تهدیدی جدی علیه منافع کلیدی امنیتی آمریکا، اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج فارس است.» این رسانه آمریکایی همچنین تصریح کرد  قرارداد ۲۵ ساله میان ایران و چین که سال گذشته میان دو کشور امضا شد دربردارنده مزایای عمده‌ای برای این دو کشور دشمن آمریکا است. نشریه آمریکایی نوشته ایران در این قرارداد از محل سرمایه‌گذاری‌های چین در زمینه انرژی و مسائل زیرساختی به میلیاردها دلار ثروت دست پیدا خواهد کرد و اثربخشی تحریم‌های آمریکا را درهم خواهد شکست و در مقابل چین نیز در مقابل از رهگذر تقویت روابطش با ایران، جایگاهش در خاورمیانه را قوی‌تر و ایالات متحده را تضعیف خواهد کرد. مساله ای که نشان می دهد غرب به شدت از خلع سلاح تحریمی به عنوان تنها ابزار باقی مانده نگران است و آن را به عنوان آب سردی بر پیکر تحریم ها تلقی می کند.»

از طرفی چین در مذاکرات وین نیز وزنه ای مهم و تاثیرگذار به شمار می رود به خصوص آنکه رسیدن به توافق بیش از هر زمان دیگری در وین میسر شده است. آسیاتایمز اخیرا در تحلیلی به نقل از یک مقام اسرائیلی نوشت: تنها بازیگری که می‌تواند در مذاکرات وین مؤثر باشد و باعث پیشرفت آن شود، همان بازیگری است که موضع او را در قبال موضوع ایران نمی‌شنویم و آن کشور چین است. نفوذ چین بر سیاست ایران احتمالاً بزرگترین نفوذ یک قدرت خارجی بر این کشور است. در هیچ مقطعی از تاریخ، چین به اندازه امروز در وین به ثبات جهانی کمک نکرده است.

اما این سند شامل چه مفادی است؟ 

برخی مفاد  این  سند  عبارت اند از  سند حاضر یک برنامه جامع در بازه زمانی بلندمدت (۲۵ ساله) رویکردی مبتنی بر احترام متقابل و منافع برد- برد در زمینه روابط دو جانبه، منطقه‌ای و بین المللی را مدنظر قرار داده است. به رسمیت شناختن اشتراکات فرهنگی، تقویت چندجانبه‌گرایی، حمایت از حق دولت‌ها برای برخورداری از حق حاکمیت برابر و تاکید بر بومی بودن مدل توسعه از جمله موارد ذکر شده در سند است.  اشتراک نظر دو کشور در ارتباط با بسیاری از مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی به ویژه مبارزه با یک جانبه‌گرایی زمینه لازم برای بسط همکاری‌ها در عرصه بین‌المللی بین ایران و چین را فراهم آورده است.   این سند برنامه‌ای است سیاسی، راهبردی، اقتصادی و فرهنگی که عرصه‌های مختلف همکاری دو کشور ایران و چین را مدنظر قرار داده است.

۳۱۲ ۳۱۰

کد خبر 1592483

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 52
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۴۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
  از کجا معلوم چین با امریکا ساخت و پاخت نکنه و بایدن تایوان را تحویل چین نده؟
  • US ۰۹:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
   19 31
   وقتی پیام های عزیزان رو اینجا می خونم متاسف می شم. روابط اقتصادی آمریکا و اوکراین سالانه 2 میلیارد دلاره ولی با روسیه 32 میلیارد دلار، چرا آمریکا روی اوکراین سرمایه گذاری سیاسی می کنه؟ چین بدنبال یک اهرم فشار سیاسی هست و ایران اون اهرم رو در اختیارش می ذاره. دقیقا مثل تایوان و چین. روابط تجاری چین با آمریکا اصلا قابل مقایسه با تایوان نیست ولی آمریکا از تایوان بعنوان یک اهرم سیاسی استفاده می کنه. حالا چین نمی تونه اهرم فشاری تو همسایگی آمریکا داشته باشه ایران بهترین گزینه اشه. اون دیگه به کاردانی و لیاقت دولت مردان ما برمیگرده که چجوری از این فرصت استفاده کنن. متاسفانه ما در همه چی خودمون رو خیلی دست بالا می گیریم. چین برای غارت کشورها گزینه های بهتری توی آفریقا داره. تو ایران یه کارمند ساده شهرداری یه میلیون دلار رشوه می خواد. تو اون کشورها با یک میلیون دلار میشه رییس جمهورشون رو خرید. در مورد نگاه به شرق و روسیه هم روسیه به ما خیانت نکرده چون انتظار مرام از کشورهای خارجی نباید داشته باشیم، دلیل تمام بدبختی های ما در مورد رابطه با روسیه حاکمان بی لیاقت قاجار بودن که نصف کشور رو دادن.
  • عباس IR ۱۳:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
   4 50
   شما اول اون پرچم شیطانی امریکایی رو ازرو شناسنامه ات بردار بعد به عنوان یه ایرانی بیا اظهار نظر کن .فعلا نه فقط غیر ایرانی با این هویت تلقی میشی بلکه لقبی مثل جاسوس ودوبرهم زن هم بهت تعلق م ی گیرد.
  • بی نام IR ۲۲:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
   1 0
   نه بهترین راه حل اینه که حتمن کسی رو با وزیر خارجه بفرستند چون تجربه چندانی ندارع شاید بع ساخت پاخت بین امریکا و چین پی نبره
 • IR ۱۶:۴۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
  139 7
  چین با امریکا سیصد میلیارد دلار مراودات اقتصادی داره حرف با عمل فرسنگ ها تفاوت داره
 • IR ۱۶:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
  106 4
  بزرگترین بدهکار ما تو دور جدید تحریم ها چینه پس این موضع گیری های چین جوکی بیش نیست. گویا به خوبی میدونن چجوری هندوونه زیر بغل تصمصم گیرای کشور بذارن و با کارت ایران بازی کنن
 • رضا IR ۱۷:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
  173 9
  آب سرد بر پیکر آمریکا نیست و نوشابه تگری برای چینه
  • IR ۲۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
   2 0
   اگر مخالفان این قرارداد همین حساسیت و غیرت رو درباره تحریم جنس چینی که بازارهای ایران رو تسخیر کرد و تولیدکننده ایرانی رو بخاک سیاه نشوند ، به خرج می دادند امروز ناچار نبودیم دست نیاز بسوی آمریکا یا چین دراز کنیم !!!!!
 • IR ۱۸:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
  رسما مستعمره چین شدیم . به چی حقی قرارداد۲۵ ساله بستین . مگه شما حق دارید برای نسل آینده چنین تصمیمی بگیرید ؟ چین هیچوقت مثل آمریکا نیست . چنین تکنولوژی خود را با توجه به سیاست استعماری ارسال می کند ولی آمریکا اینگونه نیست . یادتان رفت جنگنده اف ۱۴ به ایران داد؟
  • دکتر برزو IR ۱۳:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
   52 6
   امام زمان انقلاب گفت پدران ما چه حقی داشتن برای ما تصمیم بگیرن ، این مطلب امروز هم صادق هست . به چه حقی برای نسل های بعد تصمیم گرفته شده
 • IR ۱۹:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
  مطمئنا چین کوفت هم به ایران نمیده. همین الان بانک های چینی و بیشتر شرکتهای چینی ایران را تحریم کردند.
 • مسعود IR ۱۹:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
  94 14
  در ۴۰ سال اخیر بجای نه شرقی نه غربی فقط نه غربی رو دیدیم و شاهد خیانتهای بزرگی بودیم .. اینهم باید آخرت خیانت باشه چون خدمت در این مدّت از هیچ حذبی ندیدیم
  • IR ۰۹:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۷
   7 0
   همان بلایی که آمریکا بر سر عربستان میاورد هزاران برابربدترش را چین و روسیه بر سر ایران درمیاورند.آمریکا برای دوشیدن عربستان از کارت ایران استفاده میکنه و روسیه و چین هم از کارت ایران برای تلکه کردن آمریکا و اسرائیل.بیچاره ما مردم ایران.
 • حامد IR ۱۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
  56 14
  این توافق هم مثل برجام ففط در حد کاغذ امضا کردن هستش و هیچ منافعی برای کشور ما نداره و ۲۵ سال دیگه مقامات و دولت اون موقع برمیگرده میگه قرار داد ۲۵ ساله هیچ سودی برای کشور ما نداشت و بیشترین سود رو چین میبره حالا میبنید تو برجام هم میگفتن ما سود کردیم ولی تو عمل دیدیم ۱۰۰مورد به غربی ها دادیم ۱ مورد دریافت نکردیم اینم مثل همون
 • IR ۲۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
  39 40
  خیلی هم عالی
 • محسن IR ۲۰:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
  72 91
  غربیها باید بدانند زیاده خواهی دیگری رنگ باخته است ایران به بازار سردرکلاف تحریم غربیها دل نخواهدبست وراه درست رابرگزیده که باهر نوع حرکت فریبنده به سرخط برخواهندگشت ودودش به چشمان خودشان خواهدرفت
 • حسن IR ۲۰:۵۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
  20 22
  جواب نمیده اینجوری چین هم تحریم میشه و چین اینو نمیخواد
 • ناشناس IR ۲۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
  48 6
  چین با آمریکا سالی ۷۰۰ میلیارد دلار تجارت میکنه .با کشورهای همسایه ما عربستان و امارات و ترکیه بیشتر از با چین تجارت می‌کنند ایران در منطقه هفتمین شریک تجاری چین محسوب میشه کل تجارت ما با چین مجموعا با فروش نفت سالی ۱۲ میلیارد دلار میشه تازه اگه چین طلب ایران رو نقدی بده .حالا کدوم آب سرد
 • بابک IR ۲۱:۳۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
  66 5
  آقای خبر نگار مردم رو ساده فرض کردی که این اراجیف روعنوان میکنی چین دنبال منافع ۳۰۰الی ۴۰۰ میلیاردی خودشه با آمریکاست شما ها با این سیاست بسته فقط دل خودتون رو صابون میزنید چند سال دیگه باید غبطه بخوریم به امروز چون هم سرمایه مان رفته وهم اندک اعتبارمان
 • حسین IR ۲۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
  19 20
  ببینم نکنه این نظریه رو هم همتی داده! قرارداد ۲۵ ساله و تجاریه برجام روحانی نیست! پشتشو رئیس جمهور آمریکا امضا نکرده که مثل آب خوردن بزنه زیرش!
 • رضا IR ۲۳:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
  23 0
  نزدیک یک تریلیون دلار حجم تجارت چین و امریکاست بعد چین منافع خودش را به نفع شما با امریکا به خطر انداخته است!؟نفت ارزان به چین و ورود کالای بیکیفیت چینی انهم با منت تمام چیزی است که کشورمان دریافت می کند!
 • یول آشان IR ۲۳:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
  26 0
  داداش اب سرد رو ولش کن از مفاد قرار داد ۲۵ساله ی چین چه خبر؟؟؟ قرار داد ۲۵ ساله ی ایران و چین شروع شد و همچنان چیزی در موردش نگفتن
 • IR ۰۱:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  29 4
  چین و روسیه چنان بلایی سر ایران آوردن و خواهند آورد که نگو.......
 • احمد US ۰۴:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  16 28
  ایران فروشی نیست
 • IR ۰۵:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  6 0
  به این ترتیب مذاکرات وین بی نتیجه خواهد بود و امیدواریم زندگی برای مردم ایران راحت تر بشه چون گرانبها بدجوری زندگی مردم را بهم ریخته.
 • مهاجر IR ۰۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  24 0
  آب سرد بر پیکر آمریکا؟!!! بعد 15 سال سابقه کار تو بهترین شرکت های ایران که 6 سالش هم تو عسلویه بوده نمی تونم یه خونه بخرم تو تهران.یه ذره از اون آب سرد بدید ما هم بخوریم!!!
 • محمد IR ۰۹:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  19 1
  حالا جالبه كه يكسره در تمام رسانه هاي جمعي بخصوص صدا و سيما دارن انواع گزارش و مستند پخش ميكنن كه اجناس و كالاهاي چيني باعث بدبختي و فلاكت توليد ايران شده
 • محمد IR ۰۹:۴۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  23 0
  این قرار داد به نفع چین است تا به نفع ایران
 • ... IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  21 1
  مردم ایران فهیم تر از مسئولین ایرانن،جزئیات سند رو بگید مردم بدونن.خود چین ک الان تو تحریمه،ایران همش چشم دوخته ب بازنده ها.
 • ناشناس IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  14 10
  آیا به چین می توان اعتماد کرد ، آیا استعمار چین بهتر از روابغو یا استعمار غرب است ؟ آیا رابطه چین با کره شمالی و کامبوج و یا آنگولا را مطالعه کردید ؟!؟!
 • IR ۱۲:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  26 1
  آمریکا یخ نزنه خوبه خداییش کم اذیت کنید آمریکا رو
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  21 0
  سلام لطف میکنید لینک دانلود این سند را برایمان ارسال کنید؟
  • IR ۲۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
   1 0
   موقع تصویب برجام متن اونو دانلود کردی یا نه ؟
 • امين IR ۱۳:۱۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  18 2
  چه اب سردي دوست عزيز نگارنده ؟چه دوستي اي ؟ بانك هاي چيني يه حساب بانكي ساده براي شهروندان ايراني تو چين باز نمي كنن !!!
 • IR ۱۳:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  24 0
  پکن چای !!!
 • m IR ۱۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  19 0
  لامصب یا باید زیر سلطه آمریکا باشی یا سلطه چین 😅😃😄😁
  • IR ۲۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
   1 0
   🤣🤣🤣عجب حرفی
 • IR ۱۴:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  3 17
  یه جور حرف میزنید انگار این قرارداد رو روحانی جونتون نبسته
 • ناشناس IR ۱۵:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  30 0
  مغول با ایران این کار رو نکرد. شرم برشما .
 • علی IR ۱۶:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  28 0
  برخی تحریمها را کنگره وضع کرده وغیربرجامیست اگر این تحریمها باقی بماند عملا قرارداد25ساله غیراجرایی میشه مگراینکه چین وامریکا ساخت وپاخت کنن برای ویرانی ایران به واسطه این قرارداد
 • OMID IR ۱۸:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  1 1
  چین...............از ایران ما دور شو ......
 • OMID IR ۱۸:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  1 1
  اگر امریکا فقط دشمن است اگر‌......چین یک تخریبکار ماهر است
 • IR ۲۰:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  2 0
  آب یخ بر پیکر آمریکا یا خاک سیاه برای ایران
 • مهدی IR ۲۱:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  1 0
  قرار داد های مجمل و فصل در ابعاد جدید😂ما سابقه خوبی از این قرارداد ها نداریم😏
 • ناشناس IR ۲۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  1 0
  بگذارید دوماه بگذرد ،هنوز کموننیزم ،را درک نکردید،،
 • کمونیست IR ۰۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۷
  1 0
  پکن چای مبارک
 • IR ۰۹:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۷
  1 0
  فکر کنم باید افتخار کنیم که مسولین پر تلاش و هوشیار و عاقل کشور، ما را به راحتی آب خوردن مستعمره چین و روسیه نفرت انگیز کردند! در حالیکه همین دو کشور بارها در قطعنامه های ضد ایرانی علیه ما رای داده اند.... واقعا که....
 • خدادادی IR ۱۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۷
  0 0
  نظر م اینکه نباید قرار داد ۲۵ ساله بشه آدم نمی دانیم در طول این سال‌ها چی پیش میاد برای مردم سال‌ها ی بعد تصمیم گیری کنیم همین ۴سال خودشان تصمیم گیری کنن نظر ها بعد ا فرق میکنن
 • منوچهر IR ۱۴:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۷
  2 0
  قرار داد 25 ساله وقتی ارزش داره که بتونی با یک شرکت کوچک چینی هم مستقیما مراودات تجاری و بانکی معمولی داشته باشی بتونی پول حتی یک بشکه نفت رو بدون مشکل در بانک خودت داشته باشی مسئولینی که دارند روی این قرارداد مانور می دهند فقط جواب بدهند آیا با این قرارداد میشه با بخش خصوصی چین که قسمت عظیم تجارت چینه روابط معمولی تجاری داشت یا خیر ؟ اگه جواب مثبته که دمتون گرم ولی اگه منفیه و اما اگر داره باید گفت بدرد عمتون میخوره و هیچ گرهی باز نخواهد شد ، هر وقت تونستیم یک ال سی سایت معمولی در وجه یک شرکت معمولی چینی باز کنیم کار تمومه
 • بابی IR ۱۹:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۷
  3 0
  ترکمنچین
 • IR ۰۷:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
  3 0
  از مفاد این قرارداد اصلا مردم اطلاعی ندارند خوبه اطلاع رسانی بشه تا مردم در جریان قرار بگیرند.
 • IR ۱۳:۳۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
  0 2
  هواوی ایران رو تحریم کرده در حالی که آمریکا خودش رو تحریم کرده!!! ساعت های هوشمندش هم خیلی از امکاناتشون در ایران غیر فعال هست. بعد باهاش 25 ساله قرارداد بستین ؟چی عوض گرفتین؟