۰ نفر
۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۶
ارائه تخصصی خدمات حقوقی

یکی از بزرگترین مشکلاتی که در جامعه وجود دارد و هرروز افراد بیشتری درگیر آن می شوند مربوط به مسائل حقوقی و مشکلات مرتبط به آن می باشد.

یکی از بزرگترین مشکلاتی که در جامعه وجود داشته و هرروز افراد بیشتری درگیر آن می شوند مربوط به مسائل حقوقی و مشکلات مرتبط به آن می باشد. از این رو وجود مشاوران حقوقی حرفه ای و موسسات حقوقی که به ارائه خدمات حقوقی به صورت تخصصی می پردازند بسیار مهم و کارساز است.

موسسه حقوقی منادیان عدل گستر بازیار، با سابقه درخشان در امور حقوقی، کیفری امور ملکی و خانواده و سایر امور حقوقی مشغول به فعالیت بوده و در این زمان به صدها پرونده حقوقی رسیدگی شده است. این موسسه با استفاده از تجارب قضات بازنشسته و با سابقه و وکلای پایه یک دادگستری کانون وکلای دادگستری توانسته در بسیاری از پرونده ها به نتایج مثبت دست پیدا کند.

مهریه

بر اساس قانون اسلامی، پس از جاری شدن خطبه عقد زوجه شایسته پرداخت مبلغی از طرف همسر خود به عنوان نشانه صداقت و محبت به وی می باشد که در اسلام با نام مهریه از آن یاد شده است و در سند ازدواج به دو صورت قابل ثبت شدن است.

در قانون اسلامی زن مالک شرعی و قانونی مهریه می باشد. اما در صورتی که از انجام وظایف خود در برابر همسر امتناع نماید حق دریافت مهریه را از خود سلب خواهد کرد.

با توجه به افزایش تعداد طلاق بین زوجینی که با قصد دریافت مهریه صورت می گیرد و همچنین به منظور حفظ بنیاد خانواده و کاهش میزان طلاق قانون جدیدی در رابطه با دریافت مهریه تصویب شده است که به قانون مهریه ۱۱۰ سکه معروف است.

بر اساس قانون یاد شده زن و مرد در زمان جاری شدن عقد نکاح نمی توانند بیشتر از ۱۱۰ سکه را به عنوان مهریه زن تعیین کنند مگر اینکه مرد از تمکن مالی بالایی برخوردار باشد و بتواند آن را پرداخت نماید.

در نتیجه این امر در هنگامی که طرفین قصد داشته باشند که از یکدیگر جدا شوند، بدون توجه به مقدار مهریه تنها مبلغ ۱۱۰ سکه به وی پرداخت می شود.

به طور کلی در قانون یاد شده سه حالت برای مصداق معلوم در نظر گرفته شده است که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

• حالت اول زمانی است که میزان مهریه کمتر از ۱۱۰ عدد سکه می باشد. در این شرایط چنانچه مرد از پرداخت مهریه برای زن خودداری کند آنگاه  بر اساس ماده ۲ قانون محکومیت های مالی مرد مجرم شناخته شده و محکوم به زندان خواهد بود.

• حالت دوم زمانی رخ می دهد که مهریه زن دقیقا برابر با ۱۱۰ عدد سکه در نظر گرفته شده باشد، در این صورت نیز مانند حالت اول عدم اجرای آن محکومیتی مانند آن را دارد.

• حالت سوم این قانون که درواقع مبنای اصلی تصویب قانون جدید مهریه می باشد. در رابطه با مهریه های بالای ۱۱۰ سکه است که در این حالت بدون توجه به تعداد سکه های ثبت شده تنها ۱۱۰ سکه از آن برعهده مرد می باشد و ملزم به پرداخت آن است.

بهترین راه فرار از پرداخت مهریه چیست؟

یکی از بزرگترین معضلاتی که در حال حاضر جامعه با آن دست و پنجه نرم می کند مسئله پرداخت مهریه  می باشد که خیلی از جوانان را به فکر یک راه فرار جهت پرهیز از پرداخت این مبالغ انداخته است.

از جمله راه های فرار از پرداخت مهریه که شاهد استفاده از آن در موارد مربوط به پرداخت مهریه هستیم انتقال تمامی اموال مرد به صورت صوری به فردی دیگر می باشد.

با استفاده از این روش مرد می تواند اموال خود را حفظ نماید و از پرداخت مهریه به همسر خود اجتناب کند. اما لازم به ذکر است که در این حالت زوجه می تواند صوری بودن معاملات را با استفاده از روش هایی برای دادگاه به اثبات برساند که در این صورت عنوان فرار از پرداخت مهریه بیان می شود.

طلاق توافقی چیست ؟

از جمله موضوعات دیگری که تعدادی زیادی از افراد درگیر آن هستند در رابطه با دعاوی مربوط به طلاق توافقی می باشد که زوجین از قبل در رابطه با طلاق بر سر موضوعاتی نظیر مهریه، نفقه، حضانت فرزند توافق کرده اند و با طی کردن مراحل قانونی مربوط به طلاق توافقی درخواست جدایی خود را ثبت کرده و در بازه زمانی تعیین شده نسبت به متارکه اقدام می نمایند.

اگر بصورت خلاصه بخواهیم بگوییم طلاق توافقی حالتی است که در آن زوجین به هر دلیلی تمایل دارند که با تفاهم کامل و به صورت مسالمت آمیز از یکدیگر جدا شوند هر توافقی که آنها از ملاقات فرزند ودیگر موارد داشته باشند از نظر دادگاه محترم و قابل قبول خواهد بود.

ارائه تخصصی خدمات حقوقی

طلاق به صورت توافقی چقدر زمان می برد ؟

از آنجایی که در سال های اخیر تا کنون زوجین ملزم هستند که شخصا مراحل مربوط به طلاق توافقی را طی کنند. و در ابتدا هردو یا یکی از آن ها می بایست به سامانه نوبت دهی طلاق مراجعه کرده و با وارد کردن مشخصات سجلی یکی از مراکز غربالگری مشاوره در تهران را انتخاب کنند.

پس از ثبت اطلاعات طرفین و بررسی دلایل طلاق توسط مرکز غربالگری ، زوجین به یکی از مراکز مشاوره  که زیر نظر بهزیستی استان مربوطه می باشد ارجاع داده می شوند.

جلسات مشاوره یاد شده حداقل ۴۵روزه و در ۱ یا ۵ جلسه انجام می گیرند. تعداد جلسات یاد شده بسته به شرایط زوجین و مرکز مشاوره متغییر می باشد.

پس از اخذ گواهی عدم انصراف طلاق در صورتی که طرفین بر تصمیم خود مبنی بر جدایی همچنان اصرار بورزند. دادخواست در دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت و به دادگاه خانواده ارسال خواهد شد. در نهایت و پس از صدور رای دادگاه نیز زن و شوهر در فرصت سه ماهه می توانند به یکی از دفاتر رسمی طلاق برای ثبت طلاق بروند.

فروش مال غیر چیست؟

بر طبق قانون اساسی کشور هر شخصی که مالی به نام خود داشته باشد، اختیار آن را نیز در اختیار دارد. درواقع منظور از این جمله این است که اگر ملک یا دارایی به نام شخص خاصی ثبت شده باشد، آن شخص مختار است تا هر زمان و به هرکس که اراده کرد آن را بفروشد.

اما بارها دیده شده که افرادی قصد فروش ملک یا دارایی را که متعلق به شخص دیگری بوده است و شخص مورد نظر نه تنها مالک نبوده بلکه وکالت قانونی از مالک اصلی را نیز ندارد را داشته اند که به این کار «فروش مال غیر» می‌گویند. فروش مال غیر از مصادیق مجرمانه و تجاوز به اموال دیگری‌ است.

بنابراین این نوع فروش ، تجاوز و تعدی به حق مالکیت دیگری است و در مباحث حقوقی، جرم تلقی می شود. در این‌جا به توضیح و بررسی اصطلاح فروش مال غیر، درخصوص اموال منقول می‌پردازیم.

ارائه تخصصی خدمات حقوقی

برای کسب مشاوره و دریافت خدمات حقوقی می توانید با موسسه حقوقی بازیار به نشانی سعادت آباد، خیابان سرو غربی، نرسیده به چهارراه قیصر امین پور، جنب گل فروشی باختر، پلاک ۱۸، واحد ۳ مراجعه کرده و یا به شماره تلفن ۲۶۷۴۲۸۳۴ (۰۲۱) تماس حاصل فرمایید.

کد خبر 1593064

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =