۰ نفر
۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۹
بورس وارد رکود شده است؟

فارس نوشت: طی معاملات امروز 15 درصد نمادهای بازار رشد قیمت داشته و 82 درصد سهم‌های بازار نیز با افت قیمت روبرو شدند.

بورس در روزهای نزولی، باز هم در حال شکستن مقاومت‌های پیش روی خود است. آخرین مقاومت کانال 1.3 میلیون واحدی نیز در معاملات امروز شکست تا تنها یک مقاومت جدی دیگر در مقابل شاخص کل بورس قرار داشته باشد.

4 نشانه نزول بورس در یک هفته گذشته فعال شده و امروز نیز این مساله ادامه داشته است. افزایش خروج پول حقیقی، شکستن رکورد ارزش مازاد عرضه به بیشترین میزان در یک هفته گذشته، رشد سرانه فروش هر کد معاملاتی و پیشی گرفتن تعداد سهم‌هایی که صف فروش داشتند، از سهم‌هایی که صف‌های خرید داشته‌اند، از جمله موارد ادامه رکود در معاملات بورس بوده است.

حال باید دید در روزهای آینده، این روند در بورس ادامه خواهد یافت یا ایجاد تقاضا از سوی شرکت‌های حقوقی می‌تواند بازار را به یک تعادل برساند.

افت دسته جمعی شاخص‌های بورس

در معاملات امروز، 26 دی 1400، شاخص کل بورس تهران با کاهش 11 هزار و 692 واحدی نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و 310 هزار و 877 واحد رسید. شاخص کل در معاملات روز یکشنبه بازدهی منفی 0.88 درصدی داشت.

شاخص کل هموزن نیز در معاملات امروز، با افت 3 هزار و 708 واحدی در سطح 346 هزار و 484 واحدی ایستاد. بازدهی شاخص کل هموزن نیز در معاملات روز یکشنبه منفی 1.06 درصد را به ثبت رسانده است. همچنین شاخص کل فرابورس نیر 117 واحد پائین آمد و در سطح 17 هزار و 871 واحد قرار گرفت.

رشد 6 درصدی خروج پول از بازار سرمایه

به نظر بسیاری از کارشناسان مشکل فعلی بازار کمبود نقدینگی و نبود تقاضای موثر در بازار سهام است. در صورتی که روند خروج پول ادامه دار باشد، این مساله می تواند مشکل بیشتری را برای بازار سرمایه ایجاد کند.

امروز برای هفدهمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 391 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز گذشته 6 درصد افزایش داشته است. 

نمادهای سمگا (شرکت سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی)، بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) و شپدیس (شرکت پتروشیمی پردیس) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

4 نشانه گسترش رکود در معاملات بورس/ رشد 36 درصدی صف‌ خرید در بازار سرمایه

کاهش ارزش کل معاملات و افزایش معاملات خرد

ارزش معاملات کل بازار سهام در روز یکشنبه با 19 درصدی به رقم 4 هزار و 383 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 896 میلیارد تومان بود که 24 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

اما ارزش معاملات خرد سهام با رشد 2 درصدی نسبت به معاملات روز گذشته به رقم 2 هزار و 201 میلیارد تومان رسید که 55 درصد کل معاملات بازار ثانویه را تشکیل می‌دهد.

رشد صف‌های خرید در بورس

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 74 نماد رشد قیمت داشتند که 54 نماد بورسی و 20 نماد فرابورسی بودند. 15 نماد نیز در پایان معاملات امروز در صف خرید قرار داشتند که نسبت به روز گذشته رشد 36 درصدی را داشته است.

ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 6 درصد رشد کرد و در رقم 34 میلیارد تومان ایستاد. به عبارت دیگر، 15 درصد از نمادهای بازار رشد قیمت داشتند.

در معاملات امروز، نماد کمنگنز (شرکت معادن منگنز ایران)، پدرخش (شرکت درخشان تهران) و زقیام (شرکت کشت و دام قیام اصفهان) بیشترین صف خرید را داشتند.

کاهش صف‌های فروش در بازار سرمایه

در معاملات امروز، 413 نماد کاهش قیمت داشتند که 291 نماد بورسی و 122 نماد فرابورسی بودند. تعداد نمادهای حاضر در صف فروش نیز با افت 42 درصدی مواجه شده و به 38 نماد رسیده است.

در پایان معاملات یکشنبه ارزش صف ‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز شنبه 39 درصد کاهش یافت و به 100 میلیارد تومان رسید. به عبارت دیگر 82 درصد سهم های موجود در بازار افت قیمت داشتند.

نمادهای وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان)، بکاب (شرکت صنایع جوشکاب یزد) و انرژی3 (سایر اشخاص بورس انرژی) بیشترین صف فروش را داشتند.

223227

کد خبر 1593267

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =