روایت روزنامه عربی از ۴ موضوع مهم باقی مانده در مذاکرات وین

ایسنا نوشت: یک رسانه عربی به نقل از منابع ایرانی به آخرین تحولات مذاکرات وین پرداخت و نوشت که تنها چهار پرونده مورد اختلاف روی میز مذاکرات وین باقی مانده است.

روزنامه عراقی الصباح به نقل از "منابع ایرانی نزدیک به مذاکرات وین" نوشت: با توجه به اینکه سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران تاکید کرد که مسائلی در مذاکرات وین باقی مانده است که نیازمند تصمیمات سیاسی است یک منبع ایرانی گفت که مذاکرات وین پیشرفت تازه ای نداشته است.

این رسانه ادامه داد: اکنون چهار پرونده روی میز مذاکرات است و با توجه به اینکه رابرت مالی، مامور ویژه پرونده ایران در وزارت خارجه آمریکا گفته است که از برخی مسائل اساسی به دلیل ارتباطشان با تصمیمات کنگره نمی توان عبور کرد، مذاکره کنندگان درحال یافتن راه حل های عملی برای این پرونده ها هستند.

چهار پرونده و با توجه به اینکه رابرت مالی، مامور ویژه پرونده ایران در وزارت خارجه آمریکا گفته است که از برخی مسائل اساسی به دلیل ارتباطشان با تصمیمات کنگره نمی توان عبور کرد، مذاکره کنندگان درحال یافتن راه حل های عملی برای این پرونده ها هستند.

این منبع می گوید: مساله اول مربوط به تحریم های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا است که طرف آمریکایی معتقد است برخی از این تحریم ها به برنامه هسته ای ارتباط ندارد و مربوط به مسائل دیگر است و نمی توان به آنها دست زد درحالی که طرف ایرانی تاکید دارد که این تحریم ها مربوط به برنامه هسته‌ای هستند و با استناد به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تحریم ها باید برداشته شوند.

این منبع در ادامه تاکید کرد: مساله بعدی مساله ضمانت ها است و طرف ایرانی بر ایجاد سازوکاری پافشاری می کند که عدم تکرار خروج ترامپ از توافق را تضمین کند. طرف آمریکایی تاکید می کند که واشنگتن نمی تواند چنین تضمین هایی بدهد و طرف های مذاکره کننده درحال تلاش برای ایجاد ضمانت های جایگزین هستند که آمریکا و کشورهای اروپایی در آن مشارکت داشته باشند.

به گفته این منبع مساله سوم مساله اطمینان از سازوکار برداشتن تحریم ها است و برخی طرف های مذاکره کننده پیشنهاد داده‌اند که وزارت خزانه داری آمریکا تعهد مکتوبی مبنی بر عدم مخالفت با تبادلات تجاری با بانک های ایرانی بدهد و همچنین با سرمایه گذاری خارجی در داخل ایران مخالفت نکند. و مساله آخر این است که آمریکا تعهد دهد که با فعالسازی مکانیزم اروپایی اینستکس برای تعاملات تجاری با ایران مخالفت نکند.

به گزارش ایسنا، دور هشتم مذاکرات وین هم چنان در سطوح مختلف سیاسی و کارشناسی در حال پیگیری است و از روز دوشنبه با بازگشت روسای هیات های مذاکره کننده ایران و سه کشور اروپایی رایزنی ها در چارچوب دیدارهای دو جانبه و چندجانبه دنبال شده است.

روز سه شنبه نیز نشستی با حضور مذاکره‌کننده ارشد ایران، سه کشور اروپایی و نماینده اتحادیه اروپا با حضور تعدادی از کارشناسان طرف های مذکور در هتل کوبورگ برگزار شد.

۲۳۳۱۱

کد خبر 1594332

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حسن خطیبی نسب IR ۱۹:۴۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  7 20
  امیداریم این جلسات ومذاکرات بی حاصل خیلی فوری تمام شود وبیخودی پول ملت حروم نشود و انشالله آمریکا دچار خبط شده تا غابروی نداشته اش تماما بریزد
 • IR ۲۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  17 6
  قبل ازاین همه جلسه با اروپا با آمریکا یه جلسه میگرفتن اونم میگفت نه من تضمین نمیدم کار تمام میشد
 • صادق IR ۲۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  14 6
  مذاکرات در مسیر درست است و به نظر من هیچ ایرانی آزاده راضی به باج دهی به آمریکا نیست و ایران باید محکم روی خواسته های خودش که خواسته مردم نیز هست بایستد زیرا بعدا تاریخ قضاوت خواهد کرد
 • IR ۲۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  4 3
  چهار موضوع مهم یعنی تا الان هیچ کاری نشده چون یک موضوع مهم هم ممکن است توافق را دود کند تا چه برسد به چهار موضوع در واقع توافق بیتوافق
 • عبدالله IR ۰۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۳۰
  5 7
  ترامپت کلّه خر! قول امریقا را از اعتبار ساقط نمود؛ نه فقط خود را مرگ بر امریقا Death To usa الموت لأمریقا
 • IR ۰۷:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۳۰
  5 2
  این تعهدات آخر از طرف امریکا بعید بنظر میرسد عملی شود.
 • بابک US ۱۲:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۳۰
  4 1
  اگر کسی مقداری عقل داشته باشد در دنیا چیزی به نام ضمانت برای همیشه وجود ندارد مخصوصا در کشورهایی که براساس دموکراسی اداره می‌شود. چون رئیس جمهور بعدی می تواند هر پیمانی رو نقض کند .چنانچه ترامپ این موضوع را ثابت کرد .ترامپ هم قبول کند باز کنگره قبول نمی کند .تا جهت پیکان سیاست تغییر نکند اوضاع بدتر هم خواهد شد .فکر کردن به تضمین دور باطل است و تضمین دادن هم اشتباه هست