۰ نفر
۱۰ شهریور ۱۳۸۸ - ۱۰:۰۲

یک شیمیدان انگلیسی با چهره‌ای به ژولیدگی آلبریت اینشتین، توانسته است جذابیت‌های دنیای شیمی را در یوتیوب ارایه دهد و توجه میلیون‌ها مخاطب را در سراسر جهان به خود جلب کند.

فاطمه محمدی‌نژاد: یک پروفسور شیمی انگلیسی با انجام آزمایش‌هایی که برای مدارس بسیار خطرناک است، ستاره سایت یوتیوب شده است. فیلم‌های مربوط به پروفسور مارتین پولیاکوف که به خاطر موهای خاکستری و به ‌هم ریخته‌اش، او را با آلبرت انیشتین مقایسه می‌کنند؛ تاکنون بیش از شش میلیون بار در سایت اشتراک ویدیوی یوتیوب دیده شده است.

این عضو دانشگاه ناتینگهام، با آزمایش‌های جالب خود که با تمامی‌118 عنصر جدول تناوبی انجام می‌‌دهد، تحسین دانشمندان برنده جایزه نوبل را نیز برانگیخته است. ظاهر خاص او به علاوه حکایت‌های کوتاه، حقایق علمی و انفجارهای بزرگ، باعث شده است بسیاری از دانش ‌آموزان نسبت به کلاس‌های سنگین شیمی‌خود بی‌علاقه شوند.

پروفسور و دستیارانش، برای توضیح عکس‌‌العمل‌های نهفته در انفجار چرنوبیل، یک بادکنک پر از هیدروژن را در آزمایشگاه منفجر کردند. اما آنها از اندازه این انفجار ناامید شدند. بنابراین این آزمایش را در فضای بیرون و با یک بادکنک بزرگ‌تر انجام دادند که گوی آتشین بزرگی را به‌وجود آورد. در یکی دیگر از کلیپ‌های پرطرفدار، آنها واکنش معروف به "پارس سگ" را انجام دادند. پیش از اختراع فلش دوربین‌ها، از این آزمایش برای تهیه نور در عکاسی استفاده می‌‌شد.

این پروفسور صدها ای‌میل ‌ و درخواست امضا از نوجوانان سراسر دنیا دریافت کرده ودانش ‌آموزان یک مدرسه آمریکایی، نورافکن خود را به نام وی نامگذاری کرده‌اند. پروفسور پولیاکوف، که اکنون شهرتش ممکن است محبوبیت استفان، برادر فیلم‌سازش را تحت ‌الشعاع قرار دهد؛ اعلام کرده است که از این توجه شگفت ‌زده شده است. آخرین فیلم وی تنها در 24 ساعت پس از قرار گرفتن روی سایت یوتیوب، دویست‌هزار بار دیده شده است.

وی گفت:«من آن روز برای مردم بیشتری نسبت به تمام عمرم سخنرانی کردم. به نظر می‌‌رسید بسیاری از آنها به موهای من علاقمند شده بودند. اما خوشحال کننده است که بسیاری از نظردهندگان یوتیوب بین خودشان در مورد شیمی صحبت می‌کردند. این یعنی آنها در حال یادگیری هستند. مردم مسلما انفجارها را دوست دارند. اما چیزی که باعث موفقیت فیلم‌های ما می‌‌شود، آشفتگی و درهم ‌ریختگی آنهاست. این ویدئوها برای بچه‌ها این پیغام را دارند که گرچه معلم‌هایشان خیلی خوب هستند، اما شیمی می‌تواند بسیار جذاب ‌تر از این باشد.»

پروفسور پولیاکوف و گروهش در دانشگاه ناتینگهام، ویدئوهایی از تمامی‌عناصر شیمیایی تهیه کرده‌اند. در یکی از کلیپ‌های جدید که برای فعالیت یکساله‌شان در یوتیوب ساخته شده، آنها از عناصر آزمایشگاهی کیک پخته‌‌اند. پروفسور پولیاکوف در این رابطه گفت: «ما به خاطر ترکیبات کیک نمی‌‌توانستیم آن را بخوریم، بنابراین به جای این کار، یکی از دستیاران من کیک را با اکسیژن مایع منفجر کرد.»

مدرسه راهنمایی بارکررد در پیتسفورد نیویورک، یکی از چندین مدرسه آمریکایی است که در آن شیوه پروفسور پولیاکوف به وسیله معلمان مشتاق، به عنوان برنامه آموزشی تدریس می‌‌شود. رابرت رانتری، معلم کلاس هفتم که در کلیپ‌های پروفسور غرق شده، معتقد است دانش ‌آموزان پروفسور را به خاطر تواضع و فروتنی ‌اش دوست دارند: «این نوع شیمی برای نسل یوتیوب است؛ شیوه‌ای متعادل برای یادگیری عناصر شیمیایی و چیزهای جالب در مورد آن عنصر.»

چندین شیمی‌دان برنده جایزه نوبل از جمله رولد هافمن، تئوریست امریکایی-لهستانی و سر هری کروتو که شکل جدیدی از کربن را کشف کرد، با دانشگاه تماس گرفته و پروفسور پولیاکوف را به خاطر کمک به جامعه شیمی تحسین کرده‌اند.

مهارت‌های طبیعی پروفسور در آزمایش‌ها حتی تحسین سرسخت‌‌ترین منتقد وی یعنی برادرش را هم برانگیخته است. استفن پولیاکوف که نمایشنامه‌نویس بزرگی به‌حساب می‌آید، معتقد است مارتین اکنون در حال رسیدن به رویای کودکی خود یعنی شهرت در مقابل دوربین است.

وی گفت: «من همیشه دوست داشتم بازیگر شوم، اما متاسفانه موفق نبودم. اما برادرم به شیوه‌ای بسیار عجیب به عنوان یک بازیگر بین‌المللی به شهرت رسیده است. او با موهایی شبیه انیشتین، گزینه‌ای بسیار عالی برای اجرای نقش پروفسور دیوانه‌ای است که در آزمایشگاه خود آزمایش‌ها خطرناکی انجام می‌‌دهد».

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 16051

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =