جزیره پرنس ادوارد در شرق کانادا که با سریال های تلویزیونی " قصه های جزیره" و " آن شرلی ، دختری با موهای قرمز" در سراسر جهان مشهور شده، اینروزها با ورود مهاجران چینی، چهره سابق خود را به عنوان یک روستای سنتی کانادایی از دست داده است.

این استان کوچک، که "کیت میدلتون" عروس جدید ملکه انگلیس ، از طرفداران پرو پا قرص سریال های مذکور نیز علاقمند به بازدید از مناظر خاطره انگیز آن است، دیگر مملو از مهاجرانی است که فرهنگ متنوع خود را در شیوه زندگی ساکنان سابق آن ترکیب کرده اند.

"رابرت غیز" نخست وزیر محلی و لبنانی تبار جزیره پرنس ادوارد، به شوخی می گوید، اگر به یکی از مدارس جزیره مراجعه کنید، احساس می کنید که وارد یکی از مدرسه های مرکز پکن شده اید که اکثر دانش آموزان آن را چشم بادامی ها تشکیل می دهند.

از سال 2001، و پس از آنکه استان جزیره پرنس ادوارد، اقدام به پذیرش مهاجر، بر اساس برنامه استانی خود کرده، دست کم 10،000 تبعه کشورهای دیگر، بویژه مناطق آسیایی، به جمعیت آن افزوده شده است.

در این میان ، چین ، با 2،400 نفر، در صدر این لیست قرار گرفته است. اکثر آنها در شهر شارلوت تاون ساکن شده اند که خود جمعیتی بالغ بر 32،000 نفر را در خویش جای داده بود.

در حالیکه مسئولان و بخش های اقتصادی، از ورود مهاجران جدید استقبال می کنند، ساکنان اولیه و بویژه افراد سالمند، از دگرگونی ترکیب جمعیتی استان، ناراضی بوده و از سیاست های موجود انتقاد می کنند. اما کمیسیون حقوق بشر استان، با هرگونه مخالفت یا عکس العمل تند در این رابطه ، مخالفت می ورزد.

البته باعتقاد انجمن تازه واردین، با توجه به رسیدن نیروی کار موجود در جزیره به سن بازنشستگی، و نیاز فراوان به نیروهای جدید و متخصص، مردم وضعیت فعلی را درک می کنند و چاره ای جز پذیرش آن ندارند.

با اینکه نرخ رشد جمعیت در این استان، تقریبا صفر بوده ، اما مقامات محلی، با صرف بیش از 4.2 میلیون دلار بودجه طی سال های 2008 تا 2009، توانستند در سه ماهه اول امسال، میزان جمعیت را به تعداد 400 نفر افزایش دهند.

حتی باوجود سرمایه گذاری در زمینه آموزش زبان به تازه واردین و کودکان آنها، باز هم بانک ها مجبور به افزودن زبان مندری (چینی) در دستگاه های خود پرداز خود شده و کارکنان چینی زبان استخدام کردند. بدین ترتیب گشایش حساب های بانکی سیر صعودی بخود گرفته و مشاوران مسکن چینی زبان توانستند، بازار مسکن استان را رونق ببخشند تا جایی که اولین روزنامه چینی محلی نیز ماه گذشته منتشر گردید.

مسئولان محلی بخوبی به این امر واقف هستند که در صورت اثبات وجود فرصت های سرمایه گذاری به چینی ها، آنان ، به ماندن در جزیره تشویق خواهند شد.

هم اکنون متقاضیان می توانند ، طبق قانون جدید، یا مالکیت یک سوم یک شرکت خاص را برعهده بگیرند و یا دست کم یک میلیون دلار، به مدت پنج سال، در یکی از بخش های اقتصادی جزیره، سرمایه گذاری کنند تا ویزای اقامت دائم را برای خود و اعضای خانواده، دریافت نمایند.

45301

کد خبر 161020

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =